Ewa Bielicka
Agata Lewandowska
Renata Pawłow - Fusik
Dzień Listonosza
Scenariusz imprezy dla wszystkich grup przedszkolnych
Data realizacji: 18.10.2013
Cele:
- zapoznanie dzieci z charakterem pracy listonosza.
- nauka wysyłania listów i kartek pocztowych.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- wie, jak ubrany jest listonosz, potrafi go rozpoznać
- wie, że praca listonosza jest bardzo odpowiedzialna
- potrafi wysłać kartkę pocztową, list
- wie, co to jest adres pocztowy
- wie, jak wygląda skrzynka pocztowa
- wykonuje pracę plastyczną na dany temat
Metody:
- słowna - rozmowa kierowana, opowiadania.
- oglądowa – pokaz, obserwacja
- czynna
Formy pracy:
- indywidualna
- zbiorowa
Pomoce dydaktyczne:
tekst wiersza O Grzesiu kłamczuchu i jego Cioci Juliana Tuwima - załączniki 1
puste karty pocztowe - załącznik 2
znaczki – załącznik 3
pieniądze – załącznik 4
numerki – tyle, ile dzieci, załącznik 5
torba na listy,
czapka listonosza
Przebieg zajęć:
Część I
Nauczyciel wita dzieci.
- Czy wiecie z jakiej okazji się tu zebraliśmy?
- Czym się zajmuje listonosz?
- Czy listonosz doręcza tylko listy? Co jeszcze?
Zaprosiliśmy do nas Pana listonosza, który nam opowie o swojej pracy.
Spotkanie z listonoszem. Listonosz opowiada o swojej pracy, tłumaczy dzieciom jakie ma obowiązki, pokazuje różne listy, druki, które musi doręczać. Pokazuje dzieciom, gdzie należy przyklejać znaczek i napisać adres. Tłumaczy dzieciom kto to jest adresat, a kto nadawca. Informuje dzieciom, że aby wysłać list należy kupić na poczcie lub w kiosku znaczek oraz wrzucić go do czerwonej skrzynki.
Listonosz czyta wiersz: O Grzesiu kłamczuchu i jego Cioci Juliana Tuwima (załączniki 1) – realizacja programu Czytający przedszkolak.
Listonosz wręcza przedstawicielom grup pocztówki (załącznik 2) do własnoręcznego ozdobienia.
Wręczenie upominku, podziękowanie.
Część II
Na poczcie - odgrywanie scenek przedstawiających wizytę na poczcie, zwrócenie uwagi na zachowanie form grzecznościowych. Nauczyciel wybiera osobę sprzedającą znaczki (znaczki – załącznik 3). Dzieci „pobierają” numerek i siadają na krzesłach, oczekują na swoją kolej. Wybrana osoba wywołuje numerki, dziecko podchodzi do „okienka”, kupuje znaczek (pieniądze – załącznik 4), wtedy dziecko wrzuca kartkę do skrzynki. Osoba, która kupowała zamienia się w sprzedającego, itd.
Skrzynka zostaje oddana do „centrali” (najstarsza grupa) gdzie karty są stemplowane i segregowane na grupy: Puchatków, Biedronek, itd., a następnie kartki wracają do grup.
Listonosz - odgrywanie scenek odbierania poczty. Nauczyciel wybiera osobę, która wciela się w rolę listonosza – każda osoba ma możliwość wcielenia się w rolę i wręczenie jednej kartki pocztowej adresatowi.
Część III
Wizyta na poczcie (ul. Walecznych 9).
Przedszkolaki wyłają karty urodzinowe do małej Oliwii, która choruje na białaczkę. 27 października dziewczynka będzie obchodziła swoje 6. urodziny. Marzy o tym, aby dostać jak najwięcej kartek z życzeniami. Dzieci przygotowują kartki, wkładają do koperty, kupują i naklejają znaczek.
ZAŁĄCZNIK 1
Julian Tuwim
O Grzesiu kłamczuchu i jego Cioci
- Wrzuciłeś, Grzesiu, list do skrzynki, jak prosiłam?
- List, proszę Cioci? List? Wrzuciłem, Ciociu miła!
- Nie kłamiesz Grzesiu? Lepiej przyznaj się kochanie!
- Jak Ciocię kocham, proszę Cioci, że nie kłamię!
- Oj Grzesiu, kłamiesz! Lepiej powiedz po dobroci!
- Ja miałbym kłamać? Niemożliwe, proszę Cioci!
- Wuj Leon czeka na ten list więc daj mi słowo.
- No słowo daję! I pamiętam szczegółowo:
List był do wujka Leona,
A skrzynka była czerwona,
A koperta.. no taka... tego...
Nic takiego nadzwyczajnego,
A na kopercie nazwisko
I Łódź, i ta ulica z numerem,
I pamiętam wszystko:
Ze znaczek był z Belwederem,
A jak wrzucałem ten list do skrzynki,
To przechodził tatuś Halinki,
I jeden oficer tez wrzucał,
Wysoki - wysoki,
Taki wysoki, ze jak wrzucał to kucał.
I jechała taksówka... i powóz...
I krowę prowadzili... i trąbił autobus,
I szły jakieś trzy dziewczynki,
Jak wrzucałem ten list do skrzynki...
Ciocia głową pokiwała,
Otworzyła szeroko oczy ze zdumienia:
- Oj Grzesiu, Grzesiu!
Przecież ja ci wcale nie dałam
Żadnego listu do wrzucenia!...
ZAŁĄCZNIK 4 \ 5
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
---|---|---|---|---|
6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
ZAŁĄCZNIK 2