KONSPEKT ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH
Temat zajęć: Chłopiec z drewna – wystukiwanie rytmów na instrumentach perkusyjnych.
Data: 04.03.2013r
Grupa: II, 3- latki
Prowadzący zajęcia: Agata Lewandowska
Cele ogólne:
rozwijanie słuchu muzycznego,
rozwijanie zdolności improwizacyjnych.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
poznaje przygody pajaca Pinokia z książki C. Collodiego,
wie, czym jest marionetka,
poznaje dźwięk klawesów,
potrafi wystukać rytm na klawesach.
Metody:
słowna - rozmowa, objaśnienia i instrukcje,
oglądowa – obserwacja i pokaz.
Formy pracy:
zbiorowa
w parach,
indywidualna
Środki dydaktyczne:
ilustracje: marionetek, Pinokia, Gepetta, właściciela teatru, klawesyn – dwa instrumenty na parę.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I Wprowadzenie do tematu zajęć
Nauczyciel pokazuje ilustracje marionetek. Dzieci odnajdują cechy wspólne ilustracji. Wyjaśnienie czym jest marionetka. Jest to lalka teatralna, która poruszana jest za pomocą nitek albo drucików.
II Realizacja założonych celów
Nauczyciel pokazuje ilustrację Pinokia:
Czy wiecie co to za postać?
Jak ma na imię ten pajacyk?
Nauczyciel opowiada historię Pinokia. Za każdym razem kiedy pojawia się nowa postać, nauczyciel pokazuje jej ilustrację.
Pewien stary człowiek, który miał na imię Gepetto (ilustracja) pewnego dnia wystrugał pajacyka z drewna (ilustracja). Bardzo się zdziwił, kiedy odkrył, że pajacyk żyje i nazwał go Pinokio. Wyrzeźbiony chłopiec okazał się jednak bardzo niegrzeczny i nie chciał słuchać swojego taty, a kiedy kłamał jego nos robił się coraz dłuższy.
Gepetto postanowił wysłać syna do szkoły. Zamiast jednak do szkoły Pinokio poszedł oglądać przedstawienie teatru marionetek. Kiedy lalki (ilustracja) zobaczyły pajacyka, zaczęły go prosić, żeby do nich dołączył. Pinokio chętnie wskoczył na scenę i zaczął tańczyć. Właściciel teatru (ilustracja), widząc co wyprawia pajac, sprowadził go ze sceny i oskarżył o zniszczenie przedstawienia. Za karę Pinokio musiał dołączyć do wędrownego teatru i dawać przedstawienia, a tym samym musiał opuścić ojca.
Ale nie martwcie się, właściciel teatru dał pajacowi pięć złotych monet, które Pinokio zaniósł stęsknionemu ojcu i wszystko dobrze się skończyło.
Pytania do tekstu:
Czy pajacyk był grzeczny dla swojego ojca?
Gdzie poszedł Pinokio?
Czy można wchodzić na scenę podczas przedstawiania w teatrze?
Z czego zrobiony był Pinokio?
Mam dla was instrumenty muzyczne, które zrobione są z tego samego materiału z którego zrobiony był Pinokio, czyli z …(drewna). Te instrumenty nazywają się drewienka, albo klawesy. Nauczyciel pokazuje instrumenty: klawesy duże i klawesy małe. Każda para dostaje dwa instrumenty.
Czy domyślacie się jak się na nich gra?
Dzieci wydobywają dźwięki.
Powtarzanie wysłuchanych rytmów. Nauczyciel mówi, że dzieci uderzają drewienkami, kiedy usłyszą „jeden”. Nauczyciel odlicza:
Jeden, jeden, jeden, jeden – dzieci uderzają drewienkami,
Jeden, dwa, jeden, dwa – dzieci uderzają kiedy usłyszą „jeden”,
Jeden, dwa, trzy, cztery - dzieci uderzają kiedy usłyszą „jeden”.
Posłuchajcie - tak idzie Gepetto – uderzanie drewienkami w rytmie półnutowym, wspólne liczenie do dwóch. Czy potraficie powtórzyć rytm?- dzieci kilkakrotnie powtarzają rytm, najpierw indywidualnie później całą grupą.
Teraz biegnie Pinokio - uderzanie drewienkami w rytmie ćwierćnutowym. Czy potraficie powtórzyć rytm?- dzieci kilkakrotnie powtarzają rytm, najpierw indywidualnie później całą grupą.
Teraz człapie wielki właściciel teatru lalek - uderzanie drewienkami w rytmie całonutowym, wspólne liczenie do czterech. Czy potraficie powtórzyć rytm?- dzieci kilkakrotnie powtarzają rytm, najpierw indywidualnie później całą grupą.
Pajacyk z naciągniętymi nitkami – rymowanka gamowa.
Na melodii gamy dur dzieci unoszą ręce do góry (pierwszy wers), a następnie opuszczają je (drugi wers). Dzieci powtarzają treść wierszyka:
Naciągnięte wszystkie sznurki,
Dziś przegryzły dwie wiewiórki.
III Podsumowanie zajęć
Pajacyki – zabawa ruchowa z podskokami.
Dzieci poruszają się swobodnie po sali. Na hasło pajacyk dzieci robią „pajacyka”. Zabawa jest powtarzana kilkakrotnie.