Katarzyna Jaćmierska
SCENARIUSZ ZAJĘĆ- „GIMNASTYKA DLA 2 -LATKA”
CELE:
- rozpoznawanie i różnicowanie różnych dźwięków,
- zwiększanie pojemności płuc,
- usprawnienie języka.
Przebieg:
1. Ćwiczenia oddechowe- nauka oddychania przeponowego- „Huśtanie misia”.
Dzieci leżą na dywanie; na brzuszku kładą misia i huśtają go, wciągając nosem powietrze, a wypuszczając ustami.
2. Ćwiczenie w rozpoznawaniu dźwięków.
Do pojemników wsypano: cukier, płatki ryżowe i płatki kukurydziane, wszystkie te składniki podwójnie. Zadaniem dziecka jest wyszukanie pary takich samych dźwięków z pośród 6 możliwości.
3. Rozpoznawanie dźwięków wysokich i niskich „Ptaki i niedźwiadki”.
Dzieci stoją na dywanie; przy dźwiękach wysokich (dzwoneczki) – „latają”, jak ptaki; przy dźwiękach niskich (bębenek)- chodzą jak niedźwiadki.
4. Ćwiczenie języka- „Najedzone misie”.
Dzieci czubkiem języka oblizują wargi.
5. Ćwiczenia wizualizacyjne
Ćwiczenia te są wykonywane z zamkniętymi oczami- polegają na oglądaniu wyobrażonych obrazów. Dziecko w pozycji siedzącej wkłada rękę do worka w którym znajduje się przedmiot-zabawka np. samochodzik, klocek, lalka itp. przed dzieckiem lezą obrazki przedstawiające przedmiot z worka, jego zadaniem jest rozpoznanie przedmiotu z worka, a następnie znalezienie tego samego na obrazku., po czym poprosić aby wyciągnęło zabawkę. Następnie zachęcamy: wyobraź sobie samochodzik, który widziałeś. Przypomnij sobie jak wyglądał. Widzisz jaki ma kolor, a widzisz ile ma drzwi, itp.
6. Ćwiczenie „Fruwające motyle”
Zabawa polega na zamknięciu oczu, a następnie na kilkakrotnym, szybkim mruganiu. Opowiadamy dzieciom: nasze powieki są jak dwa piękne motyle. Czasem przysiadają na kwiatku (zamykamy oczy) to znów fruwają, szybko machając skrzydełkami (szybkie mruganie powiekami).
7. Ćwiczenie małej motoryki- dziecko 2- letnie naśladuje rysowanie linii,
a w wieku 2 lat i 6 miesięcy potrafi naśladować kierunek poziomy i pionowy linii.
Katarzyna Jaćmierska
Edukacja przedszkolna
i terapia pedagogiczna IV