Scenariusz lekcji muzyki w gimnazjum.
Temat: Jerzy Fryderyk Händel - narodowy kompozytor angielski.
Cel główny. Poznanie życia i twórczości J. F. Händla.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje utwory wybitnego kompozytora,
potrafi zaśpiewać początek „Alleluja” z oratorium „Mesjasz”,
wie kto wykonuje i jak zbudowane jest oratorium,
wie jak zbudowana jest suita,
wzbogaca percepcje słuchową poznając muzykę dworską baroku,
potrafi zanalizować obraz z epoki nawiązujący do tematyki lekcji,
wie co to jest muzyka plenerowa, muzyka dworska,
potrafi wykonać układ taneczny do muzyki.
Metody:
podająca - pogadanka,
eksponująca - praca z książką-analiza obrazu z epoki, słuchanie muzyki,
praktyczna - taniec, śpiew.
Pomoce dydaktyczne:
ilustracja z podręcznika,
pianino,
odtwarzacz, nagrania utworów J. F. Händla: „Alleluja” z oratorium „Mesjasz”, z suity „Muzyka sztucznych ogni” „Radość”, z suity „Muzyka na wodzie” „Hornpipe” i „Country dance”.
Przebieg lekcji.
1 Czynności wstępne; sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji, informacje dotyczące różnej pisowni nazwiska kompozytora.
2.Przypomnienie informacji o tematyce oper barokowych . Znaczeniu twórczości operowej Händla w tym okresie.
3.Zapoznanie uczniów z formą muzyczną oratorium.
Nauka śpiewania początkowego fragmentu „Alleluja”,
Słuchanie „Alleluja”.
Zapisanie definicji oratorium muzycznego w zeszycie ucznia.
Zadanie pytań uczniom; Jakie mogą być kombinacje brzmieniowe w oratorium?
Do jakiej muzyki zaliczamy oratorium, świeckiej czy religijnej?
4.Zapoznanie uczniów z formą muzyczną suity.
Omówienie powstania suity „Muzyka sztucznych ogni” (muzyka plenerowa ,wykorzystanie instrumentów dętych).
Słuchanie jednej z części suity pod tytułem „Radość”.
Zapisanie definicji suity.
Zadanie pytania uczniom: Do jakiej muzyki zaliczamy suitę ?
5. Omówienie suity „Muzyka na wodzie”
Wysłuchanie jednej z części suity „Hornpipe”.
Analiza obrazu z epoki znajdującego się w podręczniku.
(Podręcznik; Marcin Łukasz Mazur - Sztuka w gimnazjum muzyka -podręcznik dla 2 klasy.
Wydawnictwo Juka, Warszawa 2002,wydanie pierwsze.)
6. Nauka układu tanecznego do „Country dance” z suity „Muzyka na wodzie”.
- według Batii Strauss
Ustawienie parami, prawe dłonie podane.
cz. A
Pary idą dokoła swej osi 15 kroków, zatrzymanie i zmiana kierunku, podane lewe dłonie 15 kroków dokoła swej osi, zatrzymanie naprzeciw siebie, dłonie puścić.
3 kroki od siebie,3 kroki powrót i obrót z ukłonem za prawym łokciem-7 kroków. / 2x
cz. B
Ustawienie naprzeciw siebie 7 kroków marszowych w miejscu, ręce poruszają się jak przy marszu. Na 7x klasnąć „na cztery ręce”./ 4x Akcent - tupnięcie prawą nogą na „trzy” („raz” i „dwa” - odczekać), potem tak samo lewa nogą i obrót za prawym łokciem - 7 kroków. / 2x
cz. A
Taka sama jak na początku.
7. Podsumowanie lekcji.
Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela, dotyczące tematu lekcji np:
Kim był Jerzy Fryderyk Händel?
Jak nazywają się najbardziej znane dzisiaj utwory kompozytora?
Kto wykonuje oratorium?
Jak zbudowana jest suita?
Ewa Śledzińska