SCENARIUSZ ZABAW, ZAJĘĆ ORGANIZOWANYCH W PRZEDSZKOLU
Data: 12.05.2011 r.
Grupa wiekowa: 6-latki
Prowadzący: Dorota Jarnot, Ewelina Kania.
Temat kompleksowy: Na majowej łące.
Temat zajęć: Rumiankowe wianki. Opracowanie wzoru 2 D (załącznik nr 2) do piosenki pt. Rumiankowe wianki.
Cel ogólny:
Wspomaganie dzieci w rozwijaniu uzdolnień oraz kształtowanie czynności intelektualnych potrzebnych im w codziennych sytuacjach i w dalszej edukacji;
Cele szczegółowe:
-Poznawcze:
Poszerzanie znajomości dziecięcego repertuaru piosenek;
Poszerzanie wiedzy o wiosennych kwiatach.
-Kształcące:
Usprawnianie czynności analizatorów: słuchowego, wzrokowego, kinestetyczno ruchowego oraz ich koordynacja;
Kształcenie lateralizacji, orientacji w schemacie ciała i przestrzeni;
Rozwijanie i doskonalenie funkcji językowych.
-Wychowawcze:
Rozwijanie poczucia własnej wartości, poprzez samodzielne wykonywanie przez dziecko powierzonych mu zadań;
Kształtowanie umiejętności nawiązywania kontaktu z innymi;
Wdrażanie do dbania o zachowanie bezpieczeństwa własnego i innych w czasie zajęć i zabaw ruchowych.
Pomoce dydaktyczne: kolorowe wizytówki z imionami dzieci, taśma dwustronna, tamburyno, płyta z muzyką, woreczki, szablony, pisaki, ilustracja, plansza ze wzorem, wzór figury w różnych fakturach, frotki.
Literatura dziecięca i pedagogiczna:
M. Bogdanowicz, Metoda Dobrego Startu. Piosenki do rysowania.
M. Bogdanowicz, W co się bawić z dziećmi?
K. Sąsiadek, Zabawy paluszkowe.
ETAP |
PRZEBIEG |
ZAMIERZONE OGIĄGNIĘCIA DZIECKA/ CELE OPERACYJNE |
Zajęcia wprowadzające
Ćwiczenia rozwijające świadomość osoby
1. Muzyczne powitanie
Na powitanie wszyscy razem, hip, hip, hura! (3x) Z całego serca, pełnym gazem, Witamy was! ( 3x).
Ćwiczenia kształtujące orientację w schemacie ciała
2. Zabawa muzyczno- ruchowa Ludzie do ludzi
3. Zabawa paluszkowa Witające się rączki
Dwie rączki się spotkały, Więc się przywitały. Najpierw zaklaskały, Później się pogłaskały. Mocno się ściskały, Bo się dawno nie widziały. Jak się przywitały, No to pogadały. Gdy się pogłaskały, To się żegnać zaczynały. Znowu zaklaskały, Znów się pogłaskały. Mocno się ściskały, A na koniec pomachały.
Nauka piosenki i ćwiczenia językowe
4. Prezentacja ilustracji i rozmowa na jej temat
5. Prezentacja i nauka piosenki Rumiankowe wianki
Zerwę ja rumianki
o serduszku złotym, pięknie je uplotę. La, la, la, la, la, la, La, la, la, la, la, la, La, la, la, la, la, la, La, la, la, la, la, la.
Zajęcia właściwe Ćwiczenia ruchowe 6. Zabawa ruchowa Rumianki
Ćwiczenia ruchowo-słuchowe 7. Wystukiwanie rytmu na woreczkach
Ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe
8. Omówienie wzoru
9. Polisensoryczne odtwarzanie wzoru
10. Niegraficzne odtwarzanie wzoru
11. Graficzne odtwarzanie wzoru
Zajęcia końcowe 12. Zabawa relaksacyjna. |
Przed rozpoczęciem zajęć, każde dziecko otrzymuje wizytówkę ze swoim imieniem, którą umieszcza po lewej stronie „na sercu”. Dzieci maszerują w kole, śpiewają i skaczą do rytmu piosenki. Następnie- druga zwrotka- zmieniają kierunek marszu.
Dzieci ustawiają się w pociąg. Każde dziecko otrzymuje frotkę, którą zakłada na swoją prawą rękę. Następnie, wszyscy siadają w kręgu. Nauczyciel wyjaśnia, na czym będzie polegała zabawa. Po tej stronie, gdzie jest frotka mamy prawą nogę, prawe kolano, prawy łokieć, prawe oko, prawe ucho. Kiedy włączę muzykę wyobraźcie sobie, że biegacie po zielonej łące pełnej kwiatów, natomiast kiedy muzyka ucichnie, powiem np. „prawa ręka do prawej ręki”, albo „lewa noga do lewej nogi”, a wy, jak najszybciej znajdujecie sobie parę i zamieracie jak rzeźby wykonując polecenie. Wtedy sprawdzę, czy każdy prawidłowo wykonał zadanie. Natomiast kiedy zawołam „ludzie do ludzi” - przytulacie się w parze do siebie. Pamiętajcie, aby podczas zabawy uważać na innych, nie popychać się, nie przewracać itp.
Nauczycielka włącza muzykę i wydaje kolejno polecenia:
Jeżeli dzieci nie mają problemu z wykonywaniem zadania, nauczyciel utrudnia zabawę wydając polecenia:
Dzieci dobierają się w pary. Wykonują gesty zgodnie z treścią wierszyka, najpierw prawa ręką, a następnie lewą.
Dzieci siedzą na dywanie, przodem do tablicy. Nauczycielka, wskazując na ilustrację (załącznik nr 1), zadaje pytania: -Co znajduje się na ilustracji? -Jakie kwiatki są na tej ilustracji? -Jak wygląda kwiat rumianku? -Czy wiecie, w którym miejscu kwiat ma serduszko? -Czy piliście herbatę rumiankową? -Kiedy ją pijemy?
Nauczyciel prosi dzieci, aby uważnie posłuchały piosenki. A po jej wysłuchaniu zadaje im pytania: - O czym była ta piosenka? -Co zrobi dziewczynka z rumiankami? -Czy widzieliście wianki uplecione z kwiatów? -Kto je zazwyczaj nosi. Chłopcy czy dziewczynki? Następnie, nauczycielka pyta, jakie słowo w piosence tworzy rym ze słowem ”rumianki” oraz czy znają jeszcze jakieś inne słowa rymujące się z tym wyrazem? Na zakończenie dzieci podejmują próbę zaśpiewania piosenki razem z nauczycielem.
Nauczycielka proponuje dzieciom, aby usiadły na podłodze, w dowolnych miejscach sali i wyobraziły sobie, że są małymi rumiankami, które powoli rosną, wyciągając „listki” (ręce) w kierunku słońca. Następnie, nauczycielka prosi dzieci, aby wyprostowały się i spróbowały stać przez chwilę na prawej a potem na lewej nodze (jak na „łodydze”). Następnie, dzieci siadają na podłodze i pokazują, jak można spleść palce obydwu rąk - porównujemy różne propozycje poszczególnych dzieci i naśladujemy je. W parach dzieci próbują w dowolny sposób splatać palce swoich rąk. Następnie ruchami rąk i palców dzieci pokazują jak „plecie się wianki z kwiatów".
Dzieci siedzą w kole. Każde z nich dostaje woreczek. Nauczycielka prosi, by ułożyć go przed sobą. Dzieci wystukują rytm na woreczku kolejno: - kciukiem - palcem wskazującym, -palcem środkowym. - palcem serdecznym, - palcem najmniejszym.
Dzieci siedzą na dywanie a nauczycielka, pokazując wzór (załącznik nr 2) zadaje im pytania: - Kto wskaże, gdzie na naszym obrazku ukrył się ten wzór? -Z ilu linii składa się wzór? -Czy wszystkie linie są tej samej długości? -Czy wiecie, jak nazywa się takie ułożenie linii? - Co wam przypomina ten wzór? -Czy znacie przedmioty podobne do tego wzoru?
Nauczyciel prezentuje dzieciom sposób kreślenia wzoru do słów i rytmu piosenki. Zaprasza kilkoro chętnych dzieci do pokazania sposobu kreślenia wzoru przywieszonego na tablicy. Następnie rozdaje im szablony o różnych fakturach i wspólnie wykonują zaprezentowane ćwiczenie. Nauczyciel zamienia kilkakrotnie szablony między dziećmi.
Nauczycielka prosi, aby dzieci narysowały w powietrzu poznany wcześniej wzór: -palcem, -ręką, - nogą, -głową, z równoczesnym śpiewaniem piosenki.
Nauczycielka zaprasza dzieci do stolików i rozdaje im szablony (załącznik nr 3), które mają dokończyć. Następnie prosi o kreślenie wzoru do słów i rytmu piosenki. Piosenkę powtarza się kilka razy, za każdym razem dzieci wymieniają się pisakami.
Nauczycielka prosi dzieci, aby usiadły w kole i utworzyły wspólnie wianek, który będzie się kołysał na wietrze. W tle puszczona jest piosenka Rumiankowe wianki lub jej melodia. |
-Dziecko śpiewa piosenkę rytmicznie maszerując. - Dziecko wita się ze swoimi kolegami.
Dziecko: -Słucha uważnie poleceń nauczyciela. - Wskazuje odpowiednie części swojego ciała po jego prawej stronie. - Chętnie bierze udział w zabawie. - Porusza się w rytm muzyki. - Wskazuje odpowiednie części i strony swojego ciała i części oraz strony ciała u kolegi/ koleżanki z pary. - Dba o bezpieczeństwo swoje i innych w zabawie.
-Dziecko wykonuje gesty zgodnie z treścią wierszyka, najpierw prawą a następnie lewą ręką.
-Dziecko opisuje ilustrację. -Dziecko poprawnie odpowiada na pytania zadane przez nauczyciela.
-Dziecko własnymi słowami opisuje treść piosenki. -Dziecko odpowiada na pytania nauczyciela. -Dziecko podaje słowo, które w piosence tworzy rym z wyrazem „rumianki”.
-Dziecko wymyśla inne wyrazy tworzące rym ze słowem „rumianki”.
Dziecko: -Pokazuje własnym ciałem jak „rosną rumianki”, -stara się utrzymać równowagę stojąc na jednej nodze, -Splata palce swoich rąk według własnego pomysłu i naśladuje ruchy swoich kolegów, -Splata palce ze swoim kolegą/koleżanką. -Pokazuje jak „plecie się wianki z kwiatów”.
-Dziecko śpiewa piosenkę wystukując jej rytm wskazanym palcem na woreczku.
-Dziecko opisuje wygląd wzoru, wymieniając elementy, z których jest złożony. -Dziecko wymienia przedmioty, które swoją formą i kształtem przypominają wzór.
- Dziecko poprawnie kreśli wzór w rytm śpiewanej piosenki.
-Dziecko rysuje w powietrzu wzór wskazaną częścią ciała i śpiewa równocześnie piosenkę
-Dziecko kreśli pisakiem przerywane linie tworzące wzór. - Dziecko kreśli wzór śpiewając równocześnie piosenkę.
-Dziecko porusza się w rytm muzyki.
|
7