Scenariusz zabaw, zajęć organizowanych w przedszkolu
Data: 9.12.2010
Grupa wiekowa: 6latki
Prowadzący: Katarzyna Borkowska, Kinga Matusz
Temat kompleksowy: Przed nadejściem zimy.
Temat zajęcia: Pomagamy ptakom przetrwać zimę.
Cele ogólne:
Wspomaganie dzieci w rozwijaniu uzdolnień oraz kształtowanie czynności intelektualnych potrzebnych im w codziennych sytuacjach i w dalszej edukacji.
Budowanie dziecięcej wiedzy o świecie społecznym, przyrodniczym i technicznym oraz rozwijanie umiejętności prezentowania swoich przemyśleń w sposób zrozumiały dla innych.
Cele szczegółowe:
- poznawcze:
Poznanie nazw ptaków, które nie odlatują na zimę do ciepłych krajów.
Zapoznanie z zasadami dokarmiania ptaków zimą.
- kształcące:
Doskonalenie analizy i syntezy sylabowej i głoskowej wyrazów.
Doskonalenie umiejętności przeliczania elementów.
- wychowawcze:
Zwrócenie uwagi na koniczność niesienia pomocy ptakom podczas zimy.
Pomoce dydaktyczne: karty do zabawy logopedycznej, tajemniczy list, kartoniki, płyty CD, ilustracje ptaków oraz pokarmów, ilustracja karmnika
Literatura dziecięca i pedagogiczna:
Etap |
Przebieg |
Cele operacyjne |
Uwagi |
ZAJĘCIA PORANNE:
1. Zabawa językowa „Dokończ zdanie”.
2. Zabawa logopedyczna „Jakie to zwierzę?”
2. Zabawa ruchowa „Niedźwiadek”
ZAJĘCIA WŁAŚCIWE:
1. Tajemniczy list
2. List - odczytywanie listu z napisem: „pomocy”
3. Podział dzieci na 4 zespoły i zabawa dydaktyczna „Ptak”
4. Zabawa ruchowa „Śnieżne gwizdki”
5. Rozmowa o warunkach życia ptaków zimą
6. Zabawa ruchowa „Głodne ptaszki”
7. Zabawa językowa „Ptasie zagadki”
8. Zabawa dydaktyczna -Dopasowanie odpowiedniej nazwy do ilustracji ptaka
9. Zabawa ruchowa „Zimowy taniec”
10. Zabawa dydaktyczna „Co zjadam?”
11. Zabawa matematyczna „ Ile ptaków jest w karmniku?”
12. Zabawa ruchowa „Bałwanki”
13. Zakończenie
|
Dzieci siedzą w kręgu. Prowadząca poleca, aby każdy kolejno dokończył zdanie:
Prowadząca przedstawia dzieciom karty z ilustracjami połączonych dwóch zwierząt. Zadaniem dzieci jest nazwanie ukrytych zwierząt. Utrwalenie poprawnej wymowy głosek „c”; „ż”; „cz”; „sz” Z przedstawionych przedmiotów - znajdź taki przedmiot, którego nazwa rozpoczyna się inną głoską niż pozostałe. Utrwalenie głoski „s”; „cz”
Prowadząca śpiewa tekst piosenki, następnie wspólnie z dziećmi wykonuje odpowiednie ruchy ilustrując piosenkę. Jedna łapka, druga łapka, ja jestem niedźwiadek, Jedna nóżka, druga nóżka, a to jest mój zadek, Lubię miodek, kocham miodek i kradnę go pszczółkom, Jedną łapką, drugą łapką a czasami rurką.
W sali przedszkolnej słychać głośne pukanie. Prowadząca prosi jedno dziecko, żeby otworzyło drzwi. Przed drzwiami leży list. Dziecko przynosi go do sali. Wspólne otwarcie.
Prowadząca odczytuje treść listu. Wspólnie z dziećmi zastanawia się, kto mógł go napisać.
Drogie dzieci!
Dzieci układają z rozsypanki wg kodu podpis właściciela listu. Kartoniki układają zgodnie z kolorami, które podaje prowadząca. (kartonik czerwony, zielony, żółty, niebieski, biały). Próby całościowego odczytania napisu PTAKI. Dzieci dzielą wyraz na sylaby. Następnie przypinają wyraz na tablicy.
Dzieci stoją w kole. Osoba prowadząca wywołuje kolory wizytówek. Wywołane osoby wykonują wcześniej ustalony ruch: Dlaczego ptaki proszą o pomoc?, Jaka jest zima?, Dlaczego ptakom trudniej się żyje w zimie?, Co według Was lubią jeść ptaki?, Czy suchy chleb wystarczy?, Dlaczego ptaki zimą powinny zjadać tłuszcze?
Dzieci-ptaki poruszają się po sali, wydają wybrane przez siebie dźwięki, w czasie przerwy w muzyce, palcami uderzają o podłogę oraz wypowiadają tekst: „my jesteśmy głodne ptaszki, bardzo chcemy kaszki”
Sroga zima, sroga, śniegiem drogi ściele, kto ćwierka za oknem, szary nasz … WRÓBELEK Czarny, krzykliwy, po polu chodzi, po drzewach, płotach skacze, na ziemi siada, pędraki zjada, więc lubią go oracze… GAWRON Gdy powiesisz za oknem kawałek słoniny to one przylecą zaraz w odwiedziny… SIKORKI Brzuszek pękaty, fraczek czerwony, przyleciał do nas z północnej strony… GIL
Kilka nastroszonych piórek,
Czarny, krzykliwy po polu chodzi,
Po gałązkach kozły fikamy,
Ptaszku z zimnej krainy,
Przyjrzenie się ilustracjom różnych ptaków, rozpoznanie i nazwanie ich. Próby odczytania globalnego nazw ptaków, podział na sylaby, wydzielanie głoski w nagłosie i wygłosie wyrazu
Zabawa ruchowa z wykorzystaniem szalików. Dzieci tańczą w rytm muzyki, swobodnie ją interpretując.
Przyporządkowanie ptakom odpowiedniej karmy.
Przeliczanie ile ptaków przyfrunęło do karmnika, a ile odleciało.
Wszystkie dzieci przemieniają się w bałwanki. Przy piosence „Pada śnieg” ( na melodię „Jungle Bells”) dzieci - bałwanki tworzą długi kulig poruszający się po całej sali. Na przerwę w muzyce dzieci - bałwanki, naśladują dłońmi padający śnieg. Na następnej przerwie w muzyce poprawiają swój wygląd pomagając sobie wzajemnie:
Rozdanie dzieciom obrazka z konturami sikorki. Dzieci mają wykleić papierem kolorowym sikorkę. |
- Dziecko samodzielnie kończy zdanie.
- Dziecko wymienia zwierzęta, które zostały połączone w jedno. - Dziecko poprawnie wymawia głoski „c”; „ż”; „cz”; „sz”; „s”.
- Dziecko podejmuje próbę powtórzenia tekstu piosenki. - Dziecko naśladuje ruch pokazany przez prowadzącą.
- Dziecko poprawnie wykonuje polecenie prowadzącej.
- Dziecko uważnie słucha treści listu.
- Dziecko zgodnie z kodem układa podpis właściciela listu. - Dziecko podejmuje próbę globalnego odczytania wyrazu. - Dziecko poprawnie dzieli na sylaby wyraz PTAK i wydziela głoskę w jego nagłosie i wygłosie.
- Dziecko wykonuje ruchy zgodnie z poleceniem prowadzącej.
- Dziecko poprawnie odpowiada na pytania prowadzącej. - Dziecko wyjaśnia w jaki sposób trzeba pomagać ptakom w zimie.
- Dziecko bierze czynny udział w zabawie.
- Dziecko poprawnie odgaduje zagadki.
- Dziecko rozpoznaje i nazywa ptaki na ilustracjach. - Dziecko podejmuje próbę odczytania globalnego nazw ptaków. - Dziecko poprawnie dzieli na sylaby wyrazy i wydziela w nich głoskę w nagłosie i wygłosie
- Dziecko manipuluje szalikiem w rytm muzyki.
- Dziecko poprawnie dopasowuje pokarm do ptaka.
- Dziecko poprawnie przelicza liczbę ptaków w karmniku.
- Dziecko bierze czynny udział w zabawie. - Dziecko naśladuje ruchem propozycje nauczyciela,
- Dziecko starannie wykonuje pracę plastyczną. |
|