Scenariusz obserwacji ranka
DATA:2.12.2010r.
PROWADZĄCY: mgr Ewa Twarkowska
GRUPA: 4 latki
TEMATYKA PRACY WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNEJ: „Worek z prezentami”- rozpoznawanie po dotyku zabawek i opisywanie ich wyglądu
PRACA Z CAŁĄ GRUPĄ: zabawa integracyjna na powitanie „Idzie zima, biała zima”, rozpoznawanie i opisywanie kształtu oraz wyglądu zabawek, odgadywanie zagadki o Mikołaju, ćwiczenia poranne
PRACA W MAŁYCH ZESPOŁACH: układanie „mikołajkowych” puzzli
PRACA INDYWIDUALNA: indywidualne rozmowy na temat wykonanych wcześniej prac- marzeń, co chciałbym dostać od Mikołaja?, rysowanie prezentów,
CELE OGÓLNE:
- utrwalenie nazw i rozpoznawanie po kształcie zabawek
- doskonalenie analizy i syntezy wzrokowej
- stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu mowy i myślenia
- doskonalenie sprawności umysłowych
-rozwijanie umiejętności zgodnego współżycia i współdziałania w grupie
-wdrażanie do wypowiadania się na określony temat
CELE OPERACYJNE:
- dziecko potrafi śpiewać krótki tekst piosenki i naśladować ruchy prowadzącej
- podać rozwiązanie zagadki
- opowiedzieć o swoim wymarzonym prezencie narysowanym na swoim obrazku
- rozpoznać i nazwać zabawkę za pomocą dotyku
- potrafi współdziałać w zespole- ułożyć puzzle
- zna zasady panujące w grupie w czasie wspólnych zabaw i zgodnie w nich uczestniczy
- potrafi wykonać ćwiczenia ruchowe według wskazówek prowadzącej
- kolejno wypowiadać się podczas rozmów z całą grupą, słuchać wypowiedzi swoich kolegów, spokojnie oczekiwać na swoją kolej
LITERATURA: Cz. Cyrański, W. Żaba-Żabińska „Moje 4 lata”. Przewodnik metodyczny cz.II,
A.H.Chondromadidis „Kto i co zagadek prawie 100”
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
|
---|
UWAGI WŁASNE O BRZEBIEGU ZAJĘĆ:
Wyżej wymienione cele zostały zrealizowane przez prowadzącą grupę 4 latków. Pani nauczycielka miała prawidłowo przygotowane pomoce dydaktyczne, które wykorzystano, aby dzieci mogły tworzyć własne marzenia i wypowiadać się na ich temat. Każdy z uczniów chętnie uczestniczył w zabawach i zadaniom jakie im powierzono. Następnie wypowiadały się o swoich wymarzonych prezentach mikołajkowych i wypowiadały się na ten temat w oczekiwanej na siebie kolejności. Śpiewały i naśladowały ruchy Pani. Dzieci poprawnie rozpoznawały i nazywały zabawki poprzez dotyk. Zajęcia były bardzo wesołe i niektóre wyrażenia dzieci osobiście mnie rozśmieszały np. drewniane szyby. Dzieci znacznie miały trudności w wypowiadaniu i opisywaniu swoich marzeń, aniżeli w narysowaniu tych prezentów. Z tego powodu wypowiedzi dzieci były naprowadzane przez nauczycielkę i pochłonęły sporo czasu przeznaczonego na zajęcia. Pani nauczycielka posługiwała się prostym i zrozumiałym językiem. Sala, gdzie odbyły się zabawy z dziećmi była scharakteryzowana na czas Świąt Bożego Narodzenia (np. ustrojona choinka). Atmosfera w przedszkolu była miła i przyjazna dla dzieci.
Scenariusz ćwiczeń porannych
TEMAT: „Śnieżynki wirują, śnieżynki spadają na ziemię”
Cele:
-rozwijanie sprawności ruchowej
- stwarzanie atmosfery radości i pobudzanie do aktywności ruchowej
- zorganizowanie i zdyscyplinowanie grupy
Cele operacyjne (dziecko potrafi):
-reagować na sygnał dźwiękowy
- podnieść ręce do góry, opuścić w dół obracając się
- skłonić się nisko i zamachnąć
- skłonić się w dół i naśladować układanie brył ze wspięciem
-rysować w powietrzu za pomocą palca
-wykonać rozkrok ze skłonem w dół i naśladować lepienie kul i rzutu
-zawiązać koło i posuwać się podskokami
- maszerować po kole, naśladować ruchem treść piosenki śpiewając
Metody: zabawowa-naśladowcza
Literatura: K.Wlazik „Wychowanie fizyczne w przedszkolu”
Lp. | Rodzaj ćwiczenia (zabawy) | Przebieg ćwiczenia (zabawy) |
Cel zdrowotny ćwiczenia(zabawy) | Uwagi organizacyjne |
---|---|---|---|---|
1. | Zabawa orientacyjno-porządkowa- „Wiatr i śnieżynki” | Dzieci stoją w rozsypce. Gdy wieje wiatr nauczycielka potrząsa tamburynem- „śnieżki wirują”(dzieci biegają po sali),”śnieżki opadają na ziemię”( dzieci wykonują przysiad podparty). |
Wyrabianie szybkiej reakcji na sygnał dźwiękowy. | tamburyn |
2. | Ćwiczenia dużych grup mięśniowych „Śnieg pada” | Dzieci podnoszą ręce w górę i opuszczają je stopniowo w dół, obracają się dookoła i przysiadają. | Wzmacnianie mięśni rąk, grzbietu i nóg | |
3. | Ćwiczenia tułowia- skłony w przód „Toczymy bryłę śnieżną” | Chód z niskim skłonem tułowia w dół i zamachem ramion- naśladujący toczenie się kul śniegu. | Wzmacnianie mięśni brzucha i ramion | |
4. | Ćwiczenie dużych grup mięśniowych „Lepimy bałwanka” | Skłon w dół, naśladowanie obejmowania brył śniegowych i ustawienia jednej na drugiej. Wspięcie na palce kładąc ostatnią kulę. Rysowanie bałwankowi oczu, nosa, ust. | Wzmacnianie mięśni całego ciała | |
5. | Ćwiczenie tułowia-skręty” Celowanie śnieżkami do bałwanka” | Rozkrok, skłon w dół, naśladowanie lepienia śnieżek i rzut przed siebie lewą i prawą ręką na zmianę. | Wzmacnianie mięśni tułowia i nóg | |
6. | Ćwiczenie ożywiające- „Taniec wokół bałwanka” | Dzieci wiążą koło i posuwają się podskokami. | Wyrabianie płynności ruchów, | |
7. | Marsz po kole- śpiew piosenki „Idzie zima” | Dzieci w kole maszerują i naśladują treść piosenki | Kształtowanie prawidłowej postawy ciała | Magnetofon, płyta z nagraną piosenką |
UWAGI WŁASNE O PRZEBIEGU ZAJĘĆ:
Wyżej wymienione cele zostały zrealizowane przez prowadzącą grupy. Dzieci poprawnie reagują na dźwięki tamburyna i wykonują powierzone zadanie ruchowe, czasem spoglądając na innych kolegów. Potrafią koordynować ruchy rąk, skłonić w przód i zamachnąć, dobrze naśladują ruchy prowadzącej: układają z brył bałwana, lepią kulę i rzucają. Klimat sprzyja teraźniejszej zimowej atmosferze i okresie świąt. Wspólnie bawią się w kółku, wykonują ruchy odpowiadające treści piosenki.