Scenariusz obserwacji ranka
DATA: 04.11.2010r.
PROWADZĄCY: mgr Edyta Kotuś
GRUPA: 3 latki
TEMATYKA PRACY WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNEJ W RANKU: ”Jak Ola się ubierała”
PRACA Z CAŁĄ GRUPĄ: zabawa integracyjna na powitanie, swobodne wypowiedzi dzieci, zabawa ruchowa, słuchanie opowiadania.
PRACA INDYWIDUALNA: ubieranie lalki.
PRACA W MAŁYCH ZESPOŁACH: „ubieranie” chłopca i dziewczynki.
CELE OGÓLNE:
- kształtowanie nawyków ubierania się odpowiednio do warunków atmosferycznych występujących w danej porze roku
- rozwijanie umiejętności zgodnego współżycia i współdziałania w grupie
- wdrażanie do wypowiadania się na określony temat
CELE OPERACYJNE:
- dziecko potrafi przywitać się z grupą
- wysłuchać z uwagą opowiadania i odpowiedzieć na pytania dotyczące treści
- nazwać poszczególne części garderoby
- zgodnie uczestniczyć podczas wspólnej pracy i zabawy ruchowej
- kolejno wypowiadać się podczas rozmów z całą grupą, słuchać wypowiedzi swoich kolegów, spokojnie oczekiwać na swoją kolej
LITERATURA: „Jak Ola się ubierała” -I. Salach, „nauczycielka przedszkola”- gazeta
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Lp. |
1. |
2. |
3. |
4. |
5. |
6. |
7. |
8. |
Scenariusz ćwiczeń porannych
TEMAT: „Jesień w polu i w lesie”
Cele:
-zorganizowanie i zdyscyplinowanie grupy
- stworzenie radosnej atmosfery sprzyjające aktywnemu działaniu w ciągu dnia przedszkolnego
Cele operacyjne: dziecko potrafi
-przestrzeganie zasad bezpiecznej zabawy
- naśladowanie ruchów nauczyciela
- aktywne uczestniczenie w poszczególnych ćwiczeniach i zabawach
Metody: zabawowa-naśladowcza
Literatura: „Zabawy rozwijające dla małych dzieci”- Hanna Trawińska zestaw III/str.38
Lp. | Rodzaj ćwiczenia (zabawy) | Przebieg ćwiczenia (zabawy) |
Cel zdrowotny ćwiczenia(zabawy) | Uwagi organizacyjne |
---|---|---|---|---|
1. | Zabawa orientacyjno-porządkowa | „Słonko świeci- deszcz pada”. Na zapowiedź „słonko świeci” dzieci swobodnie biegające wszystkich kierunkach. Na zapowiedź „deszcz pada”- dzieci biegną pod ścianę i opierają się o nią mocno plecami. | Ćwiczenia wyprostne | |
2. | Ćwiczenia rytmu | „Spadające krople deszczu”- dzieci stoją prosto i klaszczą w ręce wypowiadając słowa kap, kap, kap oraz tupiąc nóżkami. | Koordynacja ruchów rąk i nóg | tamburyn |
3. | Ćwiczenia dużych grup mięśniowych | „Dzieci duże i małe”- przysiad a następnie wyprost do pozycji stojącej | Wzmocnienie mięśni grzbietu- prostownika grzbietu, ćwiczenia odpowiedniej reakcji na sygnał (hasło) | |
4. | Ćwiczenia równowagi | „Idziemy miedzy drzewami”- dzieci idą na palcach, unosząc wysoko kolana, pomiędzy odpowiednio ustawionymi krzesłami | Ćwiczenia równowagi i koordynacji wzrokowo- ruchowej | krzesełka |
5. | Zabawa uspakajająca | Marsz przy słowach piosenki: „Ola i liście” | Wyciszenie organizmu |
UWAGI WŁASNE O PRZEBIEGU ZAJĘĆ:
Wyżej wymienione cele zostały zrealizowane przez prowadzącą grupę 3 latków. Natomiast jeden punkt nr 4 z ćwiczeń porannych uległ zmianie, ponieważ nie użyto krzeseł do wykonania danej zabawy, a wykorzystano grupę studentek, które miały zajęcia praktyczne w przedszkolu. 3 latki chętnie wykonywały polecenia nauczycielki. Dzieci mniej zainteresowania wykazywały podczas, gdy Pani czytała opowiadanie o Oli, aczkolwiek każde z nich dobrze odpowiadało na zadane pytania dotyczące treści. Każdy z uczniów potrafiło kulturalnie przywitać się i zgodnie pracować oraz bawić się w grupie. Pani nauczycielka była prawidłowo przygotowana do zajęć: posiadała rekwizyty pomocne w nauczaniu np. lalka i ubranka. Posługiwała się prostym i zrozumiałym dla dzieci językiem. W grupie znacznie wyróżniało się kilka dzieci z większą aktywnością, odwagą i wiedzą na dane tematy występujące w scenariuszu ranka. Grupa dzieci doskonaliła swoje umiejętności fizyczne jak i umysłowe poprzez zabawę. Wszystko odbywało się w miłej i wesołej atmosferze.