Scenariusz obserwacji ranka
DATA:18.11.2010r.
PROWADZĄCY: mgr Barbara Marczak
GRUPA: 4-5 letnie
TEMATYKA PRACY WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNEJ: „Cukierkowe rachunki”- zabawa matematyczna
PRACA Z CAŁĄ GRUPĄ: zabawa integracyjna „witam tych, którzy mają jasne włosy…” itd., historyjka obrazkowa, zabawa słowna „przeciwieństwa”, badanie właściwości cukru, zabawa taneczna, klasyfikowanie słodyczy na podstawie jednej cechy, liczenie.
PRACA INDYWIDUALNA: „przyjęcie dla lalek”- liczenie elementów zbioru, uzupełnianie do wymaganej liczebności , równa ilość słodyczy na każdym talerzyku, wskazanie na którym talerzyku jest więcej ,a na którym mniej elementów
CELE OGÓLNE:
- budowanie dziecięcej wiedzy o świecie społecznym, przyrodniczym i technicznym oraz rozwijanie umiejętności prezentowania swoich przemyśleń w sposób zrozumiały dla innych
- rozwijanie rozumienia pojęć liczbowych oraz umiejętności liczenia i wykonywania prostych działań arytmetycznych
- przestrzeganie zasad przyjętych w zabawach ruchowych
CELE OPERACYJNE:
- dziecko bierze udział w zabawie integracyjnej
- utrwala drogę poznania cukru na podstawie historyjki obrazkowej od buraka do lizaka
- określa właściwości cukru: biały, słodki, krystaliczny
- zna słowa przeciwstawne do określeń np. stary- młody, kwaśny- słodki itp.
- reaguje odpowiednim ruchem na rejestr dźwięków niskich, średnich i wysokich
- klasyfikuje zbiory na podstawie jednej cechy
- porównuje liczebność zbiorów na „oko” używając pojęć mniej, więcej
- uzupełnia brakujący element zbioru lub odejmuje
- kolejno wypowiadać się podczas rozmów z całą grupą, słuchać wypowiedzi swoich kolegów, spokojnie oczekiwać na swoją kolej
LITERATURA: „Dziecięca matematyka” E. Gruszczyk-Kolczyńska, przewodnik metodyczny- pięciolatek „Bawię się i uczę”cz.1, „Nasze przedszkole- program edukacji przedszkolnej” MAC.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
|
---|
UWAGI WŁASNE O BRZEBIEGU ZAJĘĆ:
Wyżej wymienione cele zostały zrealizowane przez prowadzącą grupę 4-5 latków. Pani nauczycielka miała prawidłowo przygotowane pomoce dydaktyczne, które wykorzystano, aby dzieci mogły wyobrazić sobie ilości i rodzaje danych słodyczy. Każdy z uczniów chętnie uczestniczył w zabawach i zadaniom jakie im powierzono. Wiedzą jak powstaje cukier, jakie ma właściwości i w ostatecznym etapie z czego jest zrobiony ich najlepszy słodycz-lizak. Dzieci poprawnie reagowały na występujące dźwięki(niski, średni, wysoki) i odpowiednio poruszały się w rytm. Niektóre z uczniów podpatrzały na wykonywane ruchy innych, naśladując je. Potrafią określić rodzaj słodyczy i odróżnić je od pozostałych. 4-5 latki porównują liczebność zbiorową i uzupełniają dany talerzyk, na którym brakuje bądź jest zbyt dużo słodyczy. Pani nauczycielka posługiwała się prostym i zrozumiałym językiem, natomiast był zbyt wolny i flegmatyczny. Cała atmosfera w grupie była miła, ale monotonna, statyczna i spokojna.
Scenariusz ćwiczeń porannych
TEMAT: „Jadą wozy do młyna”
Cele:
-ożywienie i zaktywizowanie organizmu
- zdyscyplinowanie i zorganizowanie dzieci
- rozwijanie sprawności ruchowej
Cele operacyjne: dziecko potrafi
-wykonać ćwiczenia
- zachowuje ostrożność w kontaktach z kolegami
- przestrzega reguł gier
- porusza się w określonych kierunkach
Metody: zabawowa-naśladowcza
Literatura: Przewodnik metodyczny cz.1 „bawię się i uczę” wyd. MAC
Lp. | Rodzaj ćwiczenia (zabawy) | Przebieg ćwiczenia (zabawy) |
Cel zdrowotny ćwiczenia(zabawy) | Uwagi organizacyjne |
---|---|---|---|---|
1. | Zabawa bieżna | „Wozy jadą do młyna” -dwoje dzieci z przodu, trzymają się za ręce –są parą koni, trzecie stoi z tyłu i trzyma je za ręce. Wozy jadą z burakami do cukrowni. Słychać tylko odgłos kopyt końskich na ulicy(klaskanie językiem). | Umiejętność biegania z mijaniem innych, ćwiczenie mięśni nóg. | |
2. | Ćwiczenia dużych grup mięśniowych | „Pełne worki”- dzieci dobierają się w pary> Jedno kładzie się na plecach z wyciągniętymi rękami do góry, drugie łapie je za ręce i ciągnie po podłodze. Po chwili następuje zmiana ról. | Ćwiczenie siły, ostrożność | |
3. | Ćwiczenia mięśni nadgarstka, palców | „Ugniatamy ciasto”- dzieci naśladują ugniatanie ciasta drożdżowego dłońmi. | Usprawnienie manualne w obrębie motoryki małej | |
4. | „Wiatraki” | Dzieci stoją w rozsypce zwrócone przodem do nauczyciela. Na umówiony sygnał(tamburyn) wprawiają ręce o rozluźnionych mięśniach w ruch obrotowy, kreśląc w powietrzu duże, zewnętrzne koła. | Wzmacnianie mięśni rąk, ramion |
UWAGI WŁASNE O PRZEBIEGU ZAJĘĆ:
Wyżej wymienione cele nie zostały zrealizowane. Ćwiczenia poranne nie odbyły się z przyczyn przyjazdu Prezydenta Miasta Bytom –Piotr Koj, który przyjechał z wizytą do przedszkola, aby móc przeczytać dzieciom bajkę. Wszystkie dzieci zostały zgromadzone w jadalni i wsłuchiwały się w słowa czytanej bajki. Nie każdy uczeń wykazywał zainteresowanie, a czasem nawet dochodziło do sytuacji upomnienia przez dorosłych. Dzieci interesująco i na temat odpowiadały na pytania dotyczące treści bajki. Wszystko odbywało się w miłej i wesołej atmosferze.