Scenariusz obserwacji ranka
DATA:16.12.2010r.
PROWADZĄCY: mgr Edyta Kotuś
GRUPA: 3 latki
TEMATYKA PRACY WYCHOWAWCZO- DYDAKTYCZNEJ: ”Święta tuż, tuż przybliżenie tradycji Bożonarodzeniowych”
PRACA Z CAŁĄ GRUPĄ: zabawa integracyjna na powitanie, rozmowa na temat zbliżających się świąt, oglądanie ozdób choinkowych, swobodne rozmowy z dziećmi.
PRACA INDYWIDUALNA: gwiazdka choinkowa- wykonanie pracy plastycznej
CELE OGÓLNE:
-rozwijanie sprawności manualnych
-wprowadzenie w radosny nastrój świąteczny
CELE OPERACYJNE:
- dziecko potrafi przywitać się z grupą
-wymienić tradycje świąteczne- strojenie choinki bombkami
- wykonać prace plastyczną- poprawnie korzystać z kleju i ściereczki
- zgodnie uczestniczyć podczas wspólnej pracy i zabawy ruchowej
LITERATURA:
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Lp. | SYTUACJE EDUKACYJNE( CZYNNOŚCI WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNE) | ŚRODKI DYDAKTYCZNE |
---|---|---|
1. | Zabawa na powitanie:” Wszyscy są, witam was na zabawę już czas. Jestem ja, jesteś ty, razem to jesteśmy my”. Zgromadzenie wszystkich dzieci do wspólnych zajęć. | |
2. | „Ubieramy choinkę”- zabawa ilustracyjno-ruchowa według metody B. Strauss. Dzieci poruszają się w rytm muzyki i naśladują ubieranie choinki ozdobami świątecznymi np. bombki. | |
3. | Rozwiązywanie zagadki- „Plastikowe albo szklane, duże, średnie i małe. Na choince je wieszamy by zdobiły ją wspaniale”. Dzieci słuchają zagadkę czytaną przez nauczycielkę i odgadują co znajduje się w pudełku przygotowanym przez Panią. | Pudełko z bombkami |
4. | Ćwiczenia w mówieniu- dzieci oglądają bombki, określają ich wielkość, segregują według wielkości( duże i małe). Rozpoznawanie i nazywanie przez dzieci kolorów bombek. Prowadząca grupy wyjaśnia w jaki sposób należy obchodzić się z bombkami i dlaczego( ostrożność w trzymaniu, ponieważ są delikatne i mogą się stłuc). Nauczycielka zwraca uwagę na bezpieczeństwo dzieci. | 2 obręcze, bombki choinkowe |
5. | „Kolorowa gwiazdka ”-nauczyciel prezentuje dzieciom gotową, kolorową gwiazdkę i prezentuje tłumacząc jak ona powstała, z czego jest wykonana. Prowadząca prezentuje dzieciom w jaki sposób należy układać paski papieru na gwiazdce i odpowiednio zastosowując do tego kleju. | Papierowa gwiazdka, klej, paski papieru kolorowego, ściereczki do kleju |
6. | „Śniegowe gwiazdki”- zabawa orientacyjno- porządkowa. Dzieci poruszają się swobodnie na Sali. Na mocne uderzenie w tamburyn, zatrzymują się i naśladują „spadające gwiazdki śniegowe”(podskakują, kręcą się, wirują). | tamburyn |
7. | Praca indywidualna przy stolikach :dzieci wykonują swoje gwiazdki tak jak wcześniej prezentowała prowadząca. Mają za zadanie przykleić paski papieru na gwiazdki. Nauczycielka zwraca uwagę na estetykę wykonanej pracy. Podziwianie tych prac i przypięcie ich na tablicy w kąciku plastycznym lub zawieszenie ich na choince. | Klej, ściereczki, kolorowe paski papieru, szablon gwiazdki |
8. | Ćwiczenia poranne | |
9. | Przygotowanie do śniadania- przypomnienie zasad kulturalnego jedzenia, zabiegi higieniczne |
UWAGI WŁASNE O PRZEBIEGU ZAJĘĆ:
Wyżej wymienione cele zostały zrealizowane przez prowadzącą grupy 3 latków. Nauczycielka prawidłowo była przygotowana do zajęć, posiadała pomoce dydaktyczne takie jak bombki czy gwiazdki na papierze. Każde dziecko chętnie i z uśmiechem wykonywało zabawy i ćwiczenia jakie im powierzono. Klejenie gwiazdek sprawiało im wielką przyjemność, ale niektóre dzieci wykazywały znaczne problemy w ich tworzeniu i wymagały indywidualnej pomocy. Atmosfera w przedszkolu sprzyjała radosnemu świątecznemu nastrojowi. Dzieci potrafiły powiedzieć o tradycjach jakie występują w tym okresie.
Scenariusz ćwiczeń porannych
TEMAT: ”Pada śnieg”
CELE:
-zorganizowanie i zdyscyplinowanie grupy
-stworzenie radosnej atmosfery sprzyjającej aktywnemu działaniu w ciągu dnia przedszkolnego
CELE OPERACYJNE:
-przestrzegać zasady bezpiecznej zabawy
-naśladować ruchy nauczyciela
-aktywnie uczestniczyć w poszczególnych ćwiczeniach i zabawach
METODY: zabawowo- naśladowcza
FORMA: z całą grupą, indywidualna
LITERATURA:
Lp. | Rodzaj ćwiczenia (zabawy) | Przebieg ćwiczenia (zabawy) | Cel zdrowotny ćwiczenia (zabawy) | Uwagi organizacyjne |
---|---|---|---|---|
1. | Zabawa orientacyjno- porządkowa | „Pada śnieg”- dzieci biegają po sali w różnych kierunkach, podczas przerwy w grze naśladują palcami ruch padającego śniegu i powtarzają rytmiczne słowa: ”pada śnieg, pada śnieg, pada śnieg, śnieg, śnieg, śnieg”. Powtarzają ruchy i słowa prowadzącej. | Wyrabianie szybkiej reakcji na sygnał słuchowy | |
2. | Ćwiczenie równowagi | „Chodzimy po głębokim śniegu”- dzieci chodzą po Sali, wysoko unosząc kolana „brodzą po głębokim śniegu”. Naśladują chodzenie po wysokich zaspach śniegu. | Ćwiczenie koordynacji wzrokowo- ruchowej | |
3. | Ćwiczenie dużych grup mięśniowych | „Odśnieżamy chodnik”- dzieci w lekkim skłonie do przodu naśladują zamiatanie śniegu-„ odśnieżają chodnik przed domem” | Ćwiczenie prostownika grzbietu | |
4. | Ćwiczenia tułowia | „Niesiemy choinkę”- dzieci poruszają się w skłonie naśladując dźwiganie ciężkiej choinki, którą niosą na plecach. Co pewien czas zatrzymują się, prostują i „ocierają pot z czoła” | Ćwiczenia kształtującą prawidłową postawę ciała | |
5. | Zabawa z elementami biegu | „Świąteczny czas”- dzieci biegają po Sali w rytm tamburynu, podczas przerwy w grze naśladują wybrane przez siebie czynności porządkowe np. zamiatanie, wycieranie kurzu. | Ćwiczenia naprzemiennych ruchów | tamburyn |
6. | Zabawa uspokajająca | „Świeczki na choince”- dzieci maszerują po obwodzie koła, na hasło ”świeczka” wypowiadane przez prowadzącą zatrzymują się, wciągają powietrze nosem i wydmuchują ustami „zdmuchuj świeczkę na choince”. | Wyciszenie organizmu |
UWAGI WŁASNE O PRZEBIEGU ZAJĘĆ:
Wyżej wymienione cele zostały zrealizowane przez nauczycielkę. Dzieci chętnie i aktywnie brały udział w zabawach, poprawnie naśladowały ruchy prowadzącej. Jednak jedno dziecko wykazywało problemy ponieważ, zwróciło na siebie uwagę: odpowiedzią na pytanie dlaczego nie chce ćwiczyć razem z dziećmi, powiedziało że, mama nie pozwala chodzić na śniegu bo „galoty będą mokre”. To wzbudziło u wszystkich bardzo wesołe i śmieszne doznanie. Atmosfera nadawała charakter zabaw na śniegu.