Scenariusz obserwacji ranka
DATA: 21.10.2010r.
PROWADZĄCY: mgr Barbara Banaś-Nowak
GRUPA: 3-4 lat „Kaczuszki”
TEMATYKA PRACY WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNEJ W RANKU:
PRACA Z CAŁĄ GRUPĄ: prezentacja grupy; zabawy udoskonalające spostrzegawczość wzrokową- rozwiązywanie zagadek obrazkowych o warzywach; zgadywanie, który obrazek z sylwetą warzywa został schowany; utrwalanie nazw warzyw; ćwiczenia poranne.
PRACA INDYWIDUALNA: korygowanie niewłaściwych zachowań, pomoc dzieciom wykazującym trudności.
PRACA W MAŁYCH ZESPOŁACH: „Warzywny karmik”- układanie puzzli warzyw.
CELE OGÓLNE:
- utrwalenie darów jesieni-rozróżnianie i nazywanie warzyw
- rozwijanie umiejętności współdziałaniu w grupie
-rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej
CELE OPERACYJNE:
- dziecko potrafi podać nazwę warzywa rozpoznając go na ilustracji
- powiedzieć jaki obrazek z warzywem został schowany
- ułożyć puzzle z sylwetkami warzyw (puzzle 2 lub 3 elementowe)
- dokonać autoprezentacji grupy- nazwa, taniec, wiersz
- kolejno wypowiadać się podczas rozmów z całą grupą, słuchać wypowiedzi swoich kolegów, spokojnie oczekiwać na swoją kolej
-zgodnie współdziałać w zespole
LITERATURA: ”Moje 4 lata”- przewodnik metodyczny do pracy z dziećmi czteroletnimi MAC Edukacja
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Lp. | Sytuacje edukacyjne (czynności wychowawczo-dydaktyczne) | Środki dydaktyczne |
---|---|---|
1. | Powitanie: -dokonanie prezentacji nazw grupy -recytacja krótkiego wierszyka o grupie - zaprezentowanie tańca |
Płyta CD, magnetofon |
2. | Rozwiązywanie zagadek obrazkowych o warzywach. Nauczyciel zasłania kawałkami kartki obrazki kilku warzyw. Odsłania obrazki, próbują odgadnąć, co to za warzywo. -przypomnienie zasad zabierania głosu, oczekiwanie na swoją kolej |
Ilustracje warzyw; marchewka , ogórek, pomidor, cebula, burak |
3. | Zgadywanie. Który obrazek został schowany. Nauczyciel układa serię obrazków z warzywami. Dzieci przyglądają się im. Po chwili jedno dziecko wybrane przez prowadzącą odwraca się. W tym czasie nauczyciel chowa jeden obrazek. Zadaniem wybranego dziecka jest powiedzenie, który obrazek został schowany. | Ilustracje warzyw: marchewka, ogórek, pomidor, cebula, burak |
4. | „Karmik warzywny”- układanie puzzli w małych zespołach -zwrócenie uwagi na zgodne współdziałanie | Zabawka edukacyjna „Karmik warzywny” |
5. | Ćwiczenia poranne | |
6. | Filtr poranny, zabiegi higieniczne -ustawienie w pary -wejście do łazienki - zabiegi higieniczne w toalecie- przypomnienie kolejności wykonywania poszczególnych czynności( załatwianie się, spuszczanie wody, mycie rąk, zakręcenie kranu, wycieranie rąk) |
|
7. | 777Śniadanie- przypomnienie zasad kulturalnego jedzenia |
Scenariusz ćwiczeń porannych
TEMAT: Zestaw ćwiczeń porannych nr V wg przewodnika „Moje 4 lata”
Cele:
-zorganizowanie i zdyscyplinowanie grupy
- wytworzenie dobrej atmosfery sprzyjającej dalszemu, aktywnemu działaniu dzieci w ciągu całego dnia.
Cele operacyjne: dziecko potrafi
-prawidłowo wykonać poszczególne ćwiczenia i zabawy, respektując zasady bezpieczeństwa
- współpracować z partnerem podczas zabawy zespołowej
- właściwie koordynować pracę rąk i nóg
Metody: indywidualna, zespołowa, z całą grupą
Literatura: K. Wlaźik „Wychowanie fizyczne w przedszkolu”
Przewodnik „Moje 4 lata” MAC
Lp. | Rodzaj ćwiczenia (zabawy) | Przebieg ćwiczenia (zabawy) |
Cel zdrowotny ćwiczenia(zabawy) | Uwagi organizacyjne |
---|---|---|---|---|
1. | Ćwiczenie orientacyjno-porządkowe | „idziemy na działkę” dzieci maszerują po obwodzie koła | Kształtowanie nawyku prawidłowej postawy | |
2. | Ćwiczenia dużych grup mięśniowych | „Wyrywanie marchewki” dzieci naśladują wyrywanie marchewki, potem prostują się, rozglądają i znowu naśladują wyrywanie | Wzmocnienie mięśni grzbietu- prostownika grzbietu | |
3. | Ćwiczenia tułowia | „Grabienie opadłych liści” dzieci naśladują grabienie liści leżących przed nimi z obu boków, wykonując skręty tułowia | Zwiększenie ruchomości kręgosłupa | |
4. | Biegi | „Jadące wózki z marchewką” Dzieci dobierają się parami, stają jedno z drugim i podają sobie ręce. Biegi w różnym tempie: wolno-wózki pełne marchewki, szybko- wózki puste | Doskonalenie wytrzymałości, nabywanie umiejętności prawidłowej współpracy i ruchów nóg i ramion | |
5. | Marsz | Marsz po kole przy piosence „Smaczne warzywa” | Wyciszenie, odprężenie |
UWAGI WŁASNE O PRZEBIEGU ZAJĘĆ:
Wyżej wymienione cele zostały w pełni zrealizowane przez prowadzącego grupę „Kaczuszki”. Wszystkie postawione założenia zostały wykonane. Dwoje dzieci wykazały niewłaściwe zachowanie: pierwsze z nich zostało upomniane za złe zachowanie względem drugiego kolegi (musiało przeprosić za swoje niegrzeczne zachowanie), druga dziewczynka nie wykazywała chęci do wykonywania poleceń nauczyciela i bawienia się razem z innymi dziećmi. Grupa dzieci bawiła się i doskonaliła swoje umiejętności fizyczne. Wszystko odbywało się w miłej i przyjemnej atmosferze.