8057


Chełmża, dn. 23.09.2009 r.

KONSPEKT ZAJĘĆ

Blok tematyczny: ,,Już jesień”

Temat dnia: ,,Spadające liście”

Cele operacyjne:

- dziecko potrafi rozpoznać jesień po charakterystycznych jej cechach,

- dziecko zna nazwy podstawowych kolorów,

- dziecko chętnie bierze udział w zabawie ruchowej,

- dziecko próbuje interpretować muzykę ruchem,

- dziecko próbuje wysłuchać z uwagą recytowanego wiersza,

- dziecko stara się odpowiedzieć na pytania do wiersza,

- dziecko potrafi odnaleźć drugą połowę liścia

Metody:

- słowna - pogadanka, objaśnienia,

- oglądowa - pokaz,

- czynna - zadania stawiane do wykonania

Formy pracy:

- grupowa,

- indywidualna

Środki dydaktyczne:

- nagranie z muzyką (,,Cztery pory roku”, Vivaldi),

- odtwarzacz CD,

- liście różnych drzew,

- liście wycięte z papieru,

- klej,

- kolorowe kartki,

- kredki,

- patyczek do kleju

Przebieg zajęć:

  1. Zabawa relaksacyjna ,,Taniec liści” - dzieci są listkami, poruszają się po sali w rytm utworu ,,Cztery pory roku” Vivaldi'ego (mogą dowolnie interpretować muzykę ruchem).

  2. Recytacja wiersza pt. ,,Idzie jesień”.

Idzie łąką, idzie polem

Pod złocistym parasolem.

Gdy go zamknie - słońce świeci.

Gdy otworzy-pada deszcz.

Kto to taki? Czy już wiecie?

Tak to właśnie jesień jest!

  1. Krótka rozmowa na temat recytowanego wiersza - dzieci odpowiadają na proste pytania nauczyciela (Kto idzie pod parasolem?, Jaki kolor miała parasolka?, Którędy szła jesień?, Co się dzieje, gdy jesień zamknie parasol?).

  2. Nauczycielka pokazuje liście różnych drzew - dzieci mówią jaki kolor mogą mieć liście.

  3. Wyjaśnienie dzieciom sposobu wykonania pracy plastycznej.

  4. Praca indywidualna dzieci przy stolikach - dzieci szukają drugiej połowy liścia, naklejają go na kolorową kartkę i kolorują.


