KONSPEKT ZAJĘĆ
Temat zajęcia: Poznanie nazw krajowych i zagranicznych. Odgadywanie owocowych zagadek. Dzielenie owoców na dwa rodzaje: krajowe i zagraniczne. Zabawa „Ukryte owoce” - dokonywanie syntezy sylabowej nazw owoców. Zabawa „Stań przy owocu”. Zabawa ruchowo - naśladowcza „Jesień na działce”. Wykonanie dowolne kukiełki z warzyw lub owoców. Zaproponowanie dzieciom wybrania sobie dowolnego warzywa bądź owoca .Omówienie sposobu wykonania kukiełki na podstawie ilustracji. Zapoznanie dzieci z materiałem, z którego wykonywać będą kukiełki. Samodzielne wykonanie kukiełek - nabijanie na wykałaczki, przyklejanie oczu, ust, ozdabianie według własnego pomysłu. Improwizowanie dialogów między parą warzyw.
CELE OGÓLNE:
- poznanie nazw owoców krajowych i zagranicznych;
- wykonanie kukiełki z warzyw i owoców;
CELE OPERACYJNE:
- poprawnie nazywa owoce;
- potrafi wykonać formę przestrzenną;
METODY I FORMY PRACY:
- pogadanka, zagadki, ćwiczenia praktyczne;
- zajęcia z całą grupą oraz praca indywidualna;
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Owoce: jabłko, śliwka, gruszka, pomarańcza, cytryna, banan, ananas; warzywa: marchew, pietruszka, ziemniak, seler, cebula, plastelina, guziki, nitka, wykałaczki, muszelki, bibuła, papier kolorowy, resztki materiałów.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
I Poznanie nazw owoców krajowych i egzotycznych.
Nauczyciel układa na dwóch stolikach owoce: jabłko, śliwka, gruszka, pomarańcza, cytryna, banan, ananas. Owoce na pierwszym stoliku przykrywa dużą chustą, na drugim leżą odkryte.
Odgadywanie owocowych zagadek. Dziecko, które odgadnie zagadkę, wybiera ze stolika właściwy owoc. Bierze go do ręki, dotyka przez chwilę, a następnie próbuje odszukać taki sam owoc pod chustą.
To łobuz na „a” jakich mało. Każde dziecko jednak zjeść by go chciało.(ananas)
Niedaleko od drzewa pada, każdy je z ochotą zjada. Okrąglutkie i rumiane na słoneczku dojrzewane. (jabłko)
Ładnie pachnie żółta skórka. Chociaż kwaśna jest i tak, pokrojona na plasterki, herbaty poprawia smak. (cytryna)
Jakie klapsy grusza swoim obyczajem wesołym dzieciakom najczęściej rozdaje? (gruszka)
Jak rogalik - ale nie z ciasta. Z wierzchu żółty, biały w środku. Na krzewie sobie wyrasta. (banan)
Fioletowa skórka, a miąższ pod nią złoty. Smakuje wybornie. Wszyscy wiemy o tym. (śliwka)
Pomarańczowa marchew jest. A ona choć okrągła, pomarańczowa jest też. (pomarańcza).
Dzielenie owoców znajdujących się na nieprzykrytym stoliku na dwa rodzaje: krajowe i zagraniczne (egzotyczne):
- przeliczanie owoców i określanie, których jest więcej, których mniej i o ile.
- wyjaśnienie, dlaczego nie wszystkie owoce mogą rosnąć w naszym kraju.
3. Zabawa „Ukryte owoce”: dokonywanie syntezy sylabowej nazw owoców. Nauczyciel wymawia nazwy owoców, dzieląc je na sylaby. Dzieci muszą jak najszybciej wskazać właściwy owoc, np. po-ma-rań-cza.
4. Zabawa „Stań przy owocu”.
Na krzesełkach w kilku miejscach Sali kładziemy owoce. Na hasło (nazwa owocu) dzieci zatrzymują się i siadają wokół krzesełek z danym owocem. Potem znowu biegają przy dźwiękach tamburynu. W czasie kiedy dzieci biegają między krzesełkami , nauczyciel zmienia miejsce położenia owoców.
5. Zabawa ruchowo - naśladowcza „Jesień na działce”.
Dzieci naśladują czynności wykonywane jesienią w ogródkach na hasło - nazwę tej czynności podaną przez nauczyciela, np.: kopanie, wyrywanie, wożenie taczkami, zrywanie.
6. Wykonanie dowolnej kukiełki z warzyw lub owoców.
a) Zaproponowanie dzieciom przez nauczyciela wybranie sobie dowolnego warzywa bądź owocu z kosza;
b) Omówienie sposobu wykonania kukiełki na podstawie ilustracji
c) Zapoznanie dzieci z materiałem, z którego wykonywane będą kukiełki;
d) Samodzielne wykonanie kukiełki: nabijanie warzyw na wykałaczki, wycinanie oczu i ust z plasteliny, ozdabianie kukiełek według własnych pomysłów
e) Wspólne oglądanie kukiełek;
f) Improwizowanie dialogów między parą kukiełek.