KONSPEKT
Temat: Struktury demograficzne ludności w Polsce
Klasa III technikum
Cele kształcenia: uczeń stosuje terminy, pojęcia i procedury z zakresu Geografii niezbędnych w praktyce życiowej i dalszym kształceniu
Cele operacyjne:
Uczeń zna:
pojęcie demografii,
piramidę płci i wieku ludności w Polsce
rozmieszczenie ludności w Polsce
Uczeń potrafi:
wskazać na mapie przestrzenne zróżnicowanie przyrostu naturalnego, tereny o dużej oraz małej gęstości zaludnienia,
odczytać, opisać i zanalizować dane demograficzne,
opracować mapkę demograficzną na podstawie danych statystycznych,
opisać piramidę wieku ludności Polski,
przedstawić czynniki wpływające na gęstość zaludnienia w Polsce,
omówić przyrost naturalny w Polsce,
opisać skutki zbyt niskiego przyrostu naturalnego dla przyszłości Polski.
Metody: pogadanka, „burza mózgów”, praca z podręcznikami i atlasami, danymi statystycznymi
Formy pracy: grupowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne: roczniki statystyczne, podręczniki, atlasy, mapa Polski
Tok lekcji:
Czynności organizacyjne (przywitanie, sprawdzenie obecności)
Przypomnienie najistotniejszych treści z poprzedniej lekcji
Wprowadzenie do lekcji, objaśnienie celów lekcji.
Tekst z Rzeczpospolitej:
Jeszcze w końcu 1998 r. Główny Urząd Statystyczny twierdził, że w 2010 r. ludność Polski wyniesie 40 mln osób, a w 2020 r. - 40,7 mln. Dopiero w ostatnich dniach grudnia 1999 r. GUS przyznał, że dotychczasowa prognoza demograficzna była zbyt optymistyczna. Polaków będzie coraz mniej. Według nowych przewidywań w najbliższych pięciu latach ludność Polski zmniejszy się o 30 tys. osób. Potem nieco wzrośnie, przekraczając w 2015 r. - 39 mln osób, ale od 2019 r. znów zacznie spadać i w połowie XXI w. prawdopodobnie będzie nas tylko 35 mln. Koniec marzeń o 40-milionowym narodzie?
Realizacja nowego materiału
Przez pojecie struktury demograficznej rozumiemy podział całej populacji według grup wiekowych, płci, stanu cywilnego, wykonywanych zawodów, wykształcenia, miejsca zamieszkania itd.
Struktura demograficzna to obraz aktualnego stanu społeczeństwa. Na kształtowanie się przyrostu naturalnego i zasobów siły roboczej w danym kraju ma wpływ struktura płci i wieku.
Zapoznanie uczniów ze struktura demograficzną w Polsce (jak to przed i po wojnie)
EKSPLOZJA demograficzna - b.wysoki przyrost naturalny w małym okresie czasu
Wyż kompensacyjny(nadrobić ubytki po wojnie), ECHO Demograficzne
Rozmieszczenie ludności w Polsce
Przyrost naturalny w Polsce
Zmiana modelu rodziny(z 2+3 na 2+1, konsumpcyjny styl życia, ilośc małżeństw, rozwodów, emigracja w poszukiwaniu pracy, wzrost aktywności zawodowej kobiet, bezpłodność, bezrobocie
Sektory zatrudnienia (Rolnictwo - 20%, usługi 52%, przemysł, technologie)
Przypomnienie z transformacji gospodarczo-politycznej (gosp.centralnosterowana, wolny rynek),bezrobocie w Polsce 12%(ludność przedprodukcyjna, produkcyjna i poprodukcyjna)
Podsumowanie zajęć
Autodiagnoza
Czy lekcja została przeprowadzona zgodnie z planem?
Jakie są efekty nauczania?
Dobre i słabe momenty z przeprowadzonej lekcji
Efekty pracy uczniów?
Czy materiały pomocnicze były pożyteczne, dobrze dobrane?
Nieprzewidzialne trudności
Jakie są sugestie dla przyszłej pracy?
Czy zaplanowane umiejętności zostały opanowane