Konspekt lekcji języka polskiego – klasa I gimnazjum
Temat: „Było to wielkie święto dla chłopców z Gołębnika ..” – A.Bahdaj „Decydujący mecz”
Cel główny: Refleksja na temat sposobów aktywnego spędzania wolnego czasu.
Cele lekcji:
Doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem;
Kształtowanie umiejętności wypowiadania się i obrony własnych sądów;
Pogłębianie wiedzy na temat aktywnych form spędzania wolnego czasu;
Doskonalenie umiejętności pisania relacji z wydarzeń.
Wykorzystane elementy metody: analizy wykonawczej, praktyki pisarskiej, praca pod kierunkiem.
Środki dydaktyczne: podręcznik Słowa na czasie dla klasy 1, tekst „Decydujące mecz”
Przebieg zajęć:
Czynności organizacyjno – porządkowe.
Prowadząca odczytuje głośno tekst z podręcznika „Decydujący mecz”.
Uczniowie samodzielnie rozwiązują krzyżówkę dotyczącą tekstu.
Drużyna prowadząca na początku spotkania
Inaczej rzut rożny
Wykonał wolej
Zwycięska drużyna
Strzelił decydująca bramkę
Miejsce rozgrywki
Strzelił bramkę wywównującą wynik
Trener zwycięskiej drużyny
… Bahdaj - autor tekstu
Uczniowie pod kierunkiem prowadzącej analizują tekst wypisując imiona lub pseudonimy zawodników dzieląc ich na piłkarzy Huraganu i Syrenki:
Huragan: Skumbria, Królewicz, Wawrzusiak, Krzyś Słonecki, Pająk
Syrenka: Paragon, Perełka, Mandżaro, Łącznik, Ignaś, Maniuś
Scharakteryzuj w kilku zdaniach postawę zawodników drużyny w trakcie gry. Wykorzystaj słownictwo: zaangażowanie, ambicja, siła woli, walka, chęć wygranej, poświęcenie itp.
Prowadząca zapisuje na tablicy temat lekcji: „Było to wielkie święto dla chłopców
z Gołębnika ..” – A.Bahdaj „Decydujący mecz”.
Prowadząca przypomina uczniom zasady pisania sprawozdania np. z meczu:
- zapisz gdzie i kiedy odbył się mecz oraz kto brał w nim udział;
- zamieść informacje o drużynach i zawodnikach;
- wydarzenia układaj chronologicznie, używaj słów: najpierw, na początku, następnie, później, w dalszym ciągu, wreszcie, w końcu, na zakończenie, ciągle, niebawem, wkrótce.
- używaj epitetów, wyrażaj własne sądy, cytuj opinie świadków i uczestników.
Zadaniem uczniów jest wcielenie się w rolę reportera i pisemne zrelacjonowanie przeczytanej historii. W swojej wypowiedzi uczniowie powinny wykorzystać znajomość tekstu, wiedzę zdobytą na lekcji oraz własne umiejętności.