Szkoła Podstawowa
im. Alberta Abrahama Michelsona w Strzelnie
Pieczęć szkoły podpis opiekuna praktyk
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Konspekt lekcji przyrody |
---|
Imię i nazwisko |
Klasa |
Data |
Temat |
Cele lekcji:
Cel główny: Poznawanie elementów przyrody ożywionej i nieożywionej.
Cele wykonawcze:
Uczeń:
Wymienia elementy przyrody ożywionej i nieożywionej,
Potrafi odróżnić ożywione i nieożywione składniki przyrody,
Wskazuje zależności między ożywionymi i nieożywionymi składnikami przyrody,
Zna czynności życiowe organizmów odróżniające je od przyrody nieożywionej
Wie na czym polega zróżnicowanie warunków życia na Ziemi,
Wskazuje wytwory działalności człowieka,
Cele wychowawcze:
Uczeń:
Wie, że człowiek jest częścią przyrody ożywionej,
Przekonuje się o konieczności poznawania przyrody,
Kształtuje aktywną pracę na lekcji,
Środki dydaktyczne :
Karty pracy dla uczniów, podręcznik, kamień, królik, ilustracje przedstawiające elementy przyrody ożywionej i nieożywionej.
Metody nauczania:
Metoda wiodąca:
Słowna – dyskusja, pogadanka
Praktyczna – pokaz
Metoda wspomagająca
Praktyczna – ćwiczenia uczniowskie
Formy pracy
Praca zbiorowa równym frontem indywidualna,
Ogólny plan lekcji z uwzględnieniem czasu
Wstęp: 5 min.
Część nawiązująca 5 min.
Część właściwa 30 min.
Rekapitulacja, zadanie zadania domowego: 5 min.
Przebieg lekcji:
Faza przygotowawcza: Sprawdzenie obecności, nawiązanie i wprowadzenie do tematu zajęć.
N: Na dzisiejszej lekcji powiemy z czego składa się przyroda. Powiedzcie czym dla was jest przyroda?
U: Przyroda to otaczający nas świat, rośliny, dzięki którym możemy oddychać, zwierzęta, powietrze, woda, chmury.
N: Bardzo dobrze. Na dzisiejszej lekcji zdobędziecie informacje, dzięki którym będziecie mogli podzielić wymienione przez was elementy na dwie grupy.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel wyjmuje z klatki hodowlanej królika, po przeciwnej stronie kładzie kamień.
N:Czym różni się królik od kamienia?
U:Królik oddycha, odżywia się, wydala, rozwija się, rośnie.
N: Tak. Przyrodę możemy podzielić na ożywioną i nieożywioną. Królik jest przykładem przyrody ożywionej, a kamień nieożywionej. Spróbujcie więc zdefiniować te pojęcia.
U: Przyroda ożywiona to przyroda, która wykazuje czynności życiowe, zmienia się i rozwija. Przyroda nieożywiona to przyroda, która nie wykazuje czynności życiowych, nie rozwija się.
N: Na tablicy znajdują się ilustracje z różnymi elementami przyrody. Proszę podzielić je na elementy przyrody ożywionej i nieożywionej.
Przyroda
Ożywiona | Nieożywiona |
---|---|
człowiek | * woda |
zwierzęta | * powietrze |
rośliny | * gleba |
grzyby | * zjawiska przyrodnicze |
bakterie | * obłoki |
Bardzo dobrze. Proszę przepisać powyższy schemat do zeszytów przedmiotowych.
N: Proszę wymienić wszystkie cechy istot żywych ?
U: Cechy istot żywych to oddychanie, odżywianie, rozmnażanie, poruszanie się, wydalanie, wzrost i rozwój.
N: Które z wymienionych przez nas elementów przyrody nieożywionej są konieczne do istnienia przyrody ożywionej?
U: Woda, powietrze.
N: Bardzo dobrze. Woda i powietrze zawierające tlen to elementy przyrody nieożywionej, które są niezbędne do życia.
Powiemy teraz o zróżnicowanych warunkach życia na Ziemi. Niemal cała Ziemia jest zasiedlona przez istoty żywe, ale poszczególne regiony świata bardzo się różnią pod względem liczby żyjących tam organizmów. Jest to uzależnione od nieożywionych składników przyrody, a najbardziej od wody i temperatury powietrza. W regionach, w których jest ciepło oraz są obfite i regularne opady deszczu rosną wiecznie zielone lasy o największym bogactwie organizmów. Przeciwieństwem takich obszarów są miejsca, w których temperatura powietrza jest bardzo wysoka, a opady zdarzają się raz na kilka lat. Powstają na nich pustynie, na których świat organizmów żywych jest wyjątkowo ubogi.
Jeśli rozejrzymy się po klasie zauważymy ławki, krzesła, okna, akwarium, tablicę czy szafy. Są to obiekty, które stworzyli ludzie. Nie możemy więc zaliczyć ich do składników przyrody, ponieważ nie powstały w naturalny sposób. Są to wytwory działalności człowieka, które czasem trudno odróżnić od składników przyrody np. rów wypełniony wodą może przypominać strumień, a wał przeciwpowodziowy - naturalne, podłużne wzniesienie.
Faza podsumowująca:
N: Przejdźmy teraz do podsumowania wszystkich zdobytych informacji na dzisiejszej lekcji.
Zadanie 1
Uzupełnij tabelę wpisując słowa w odpowiednie miejsca w tabeli.
Powietrze, pies, kot, stół, kaktus, kamień, woda, skała, fotel, człowiek, krzesło, droga, ziemia, rośliny, drzwi, królik, atmosfera.
Element przyrody ożywionej | Element przyrody nieożywionej | Wytwory działalności człowieka |
---|---|---|
Zadanie 2
Wymień 7 cech istot żywych
1……………………………… 2…………………………… 3…………………………………. 4……………………………………. 5………………………………. 6………………………….. 7…………………………………..
Zadanie 3
Zaznacz czy podane zdanie jest prawdziwe czy fałszywe.
Prawda | Fałsz | |
---|---|---|
Niektóre elementy przyrody nieożywionej są konieczne do istnienia elementów przyrody ożywionej. | ||
Woda, skała i rośliny to elementy przyrody nieożywionej. | ||
Warunki życia na całej kuli ziemskiej są takie same. | ||
Cechy istot żywych to cechy pasujące do przyrody nieożywionej. | ||
Zwierzęta, rośliny i ludzie to elementy przyrody ożywionej. | ||
Oddychanie, odżywianie i wydalanie to przykłady cech istot żywych. | ||
Warunki życia na pustyni są bardzo dobre. |
Ocena pracy uczniów.
Zadanie domowe:
Wyjaśnij, na czym polegają zmiany wśród przyrody nieożywionej.
(na ocenę celującą)Wyszukaj po trzy nazwy nauk przyrodniczych zajmujących się przyrodą ożywioną i nieożywioną.
Załączniki:
Karta pracy ucznia.