KONSPEKT
Temat: Poznajemy poetycki obraz przyrody ojczystej Jerzy Ficowski „Tutaj”
Tutaj znajome widoki spotykamy wszędzie,
tutaj obłok jak bocian na topoli siada.
Tu zając śpi pod miedzą, a kura na grzędzie.
Tu na łące się pasą złotych jaskrów stada.
Tutaj wierzba koślawa, jak zielona kwoka
pod skrzydła bierze ptactwo, co w jej cieniu ćwierka.
Tutaj deszczyk lipcowy, co sfrunął z wysoka,
układa modrych kałuż świecące lusterka.
Tutaj pająk w swą siatkę krople rosy złowił,
tu ważka jak kokardka na trzcinie zawisła,
sroczka skrzeczy na płocie: „Jadą goście nowi"
i od gór aż do Gdańska niebo spławia Wisła.
Tu rośnie kwiat, gdzie tylko promień słońca padnie,
tutaj skoczna wiewiórka szeleści na sośnie.
Lecz co znaczy - Tutaj? Czy ktoś z was odgadnie,
w jakim to wszystko kraju świeci, pachnie, rośnie?
I część statyczna
Grupa wiekowa: 6- latki
Liczba dzieci biorących udział w zajęciach: cała grupa
Czas trwania zajęcia: 30min.
Rodzaj zajęcia: zajęcie z dominacją aktywności umysłowej
Temat: Poznajemy poetycki obraz przyrody ojczystej Jerzy Ficowski „Tutaj”
Cele:
Dydaktyczne
Dziecko:
-poznaje treść wiersza
-potrafi opisać piękno przyrody ojczystej
-potrafi odpowiadać na pytanie z ostatniej zwrotki wiersza
-rozumie słowo ”tutaj”
Wychowawcze
-dziecko zgłębia miłość do ziemi ojczystej i do przyrody
Metody:
-słowne: pogadanka
-czynnościowe: metoda zadań
-oglądowe: pokaz
Środki dydaktyczne:
Rysunki ilustrujące treść wiersza, szablony zwierząt i roślin, mapa Polski, kwiaty czerwone i białe.
Przygotowanie: Dzieci mają ukształtowane pojęcie mała i duża ojczyzna, znają pory roku oraz zmiany jakie przynoszą. Wycieczka na łąkę.
Literatura:
A.Sawicka „Problematyki wychowania patriotycznego w przedszkolu”
Żuchelkowska, Bulera ”Ukochany kraj, umiłowany kraj”
A.Klim- Klimaszeska „Pedagogika przedszkolna”
Napisała: Katarzyna Jaćmierska
II część dynamiczna
Część wstępna
Pogadanka na temat zmian zachodzących wiosną
-wymień wszystkie pory roku
-jaka mamy teraz porę roku?
-po czym poznajemy, że to wiosna?
-wymień kwiaty, które rosną wiosna
-jakie zwierzęta budzą się na wiosnę?
-jakie ptaki przylatują na wiosnę?
-jak zmienia się świat na wiosnę?
-jakie prace wykonują ludzie na wiosnę w ogrodzie?
-kto pamięta gdzie byliśmy ostatnio na spacerze?
Cel zajęć
Co będziemy dziś na zajęciach robić?
Dziś poznamy wiersz, w którym autor słowami namalował przyrodę ojczystą tytuł ”Tutaj”, autor J. Ficowski
Część główna
Recytacja wiersza przez nauczycielkę
- o czym był wiersz?
- o jakich zwierzętach opowiada wiersz?
wybieranie odpowiednich ilustracji
-jakie rośliny występują w wierszu?
-o jakiej rzece jest mowa?
-o jakim mieście jest mowa?
Kolejna recytacja wiersza przez nauczycielkę na tle cichej melodii Polonez- pożegnanie ojczyzny M. Ogińskiego i skierowanie uwagi dzieci na barwę i koloryt przyrody ojczystej.
-jakich kolorów używa autor opisując ojczysty krajobraz?
-jakiego koloru jest łąka, na której kwitnie wiele jaskrów?
Zabawa ruchowa
1.”kwiatki rosną, kwiatki więdną”
2.jak? –pada deszcz
-szumią drzewa na wietrze
-chodzi bocian na łące
-skacze wiewiórka
Śpiewanie piosenki o przyrodzie ojczystej połączone z inscenizacją. Recytacja wiersza na tle cichej piosenki i skierowanie uwagi dzieci na podstawowe pytanie:
-jakiego koloru mogą być obłoki/chmury jak siadają na topolach?
-jakiego koloru jest rzeka, w której odbija się niebo?
Kolejna recytacja wiersza na tle cichej muzyki
-zachęcanie dzieci do znalezienia odpowiedzi na pytanie zadane w wierszu: „lecz co to znaczy tutaj czy ktoś z was odgadnie w jakim kraju to wszystko świeci, pachnie, rośnie…”
„Tutaj Polska nasza ojczyzna
Tutaj Bydgoszcz nasze miasto
Tutaj mieszkamy
Tutaj do przedszkola uczęszczamy”
Katarzyna Jaćmierska
Część końcowa:
Szukanie przyczyn napisania wiersza przez J. Ficowskiego
-co nowego dowiedziałyście się z wiersza?
-co was zaskoczyło?
-o czym autor wiersza chciał nam przypomnieć?