Szkoła Podstawowa
im. Alberta Abrahama Michelsona w Strzelnie
Pieczęć szkoły podpis opiekuna praktyk
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Konspekt lekcji przyrody |
---|
Imię i nazwisko |
Klasa |
Data |
Temat |
Cele lekcji:
Cel główny: Poznanie sposobów obserwacji najbliższego otoczenia.
Cele wykonawcze:
Uczeń:
Wymienia zmysły człowieka
Wymienia narządy zmysłów człowieka
Zna rolę zmysłów w poznawaniu przyrody,
Wie jak prowadzić obserwacje,
Zna etapy doświadczenia,
Wymienia cechy dobrego przyrodnika.
Cele wychowawcze:
Uczeń:
Przekonuje się jak ważna rolę pełnia zmysły w życiu każdego człowieka,
Kształtuje postawy bacznego obserwatora przyrody,
Zdobywa przekonanie o celowości zastosowania wybranych przyrządów,
Poznaje pomoce naukowe.
Środki dydaktyczne :
Karty pracy dla uczniów
Metody nauczania:
Metoda wiodąca:
Słowna – dyskusja, burza mózgów,
Praktyczna – pokaz
Metoda wspomagająca
Praktyczna – ćwiczenia uczniowskie
Formy pracy
Praca samodzielna ucznia ,
Ogólny plan lekcji z uwzględnieniem czasu
Wstęp: 5 min.
Część nawiązująca 5 min.
Część właściwa 30 min.
Rekapitulacja, zadanie zadania domowego: 5 min.
Przebieg lekcji:
Faza przygotowawcza: Sprawdzenie obecności, nawiązanie i wprowadzenie do tematu zajęć.
N: Na dzisiejszej lekcji zajmiemy się sposobami poznawania przyrody, jednak zanim przejdziemy do tematu przypomnimy sobie wiadomości z poprzedniej lekcji.
Zadanie 1 Wpisz w wyznaczone miejsca składniki przyrody ożywionej
Zadanie 2 Podkreśl składniki przyrody nieożywionej
Piasek, królik, kamień, chmura, kaktus, bakteria, grzyb, powietrze, woda.
Faza realizacyjna:
Przypomnieliśmy sobie jak możemy podzielić elementy przyrody. Przejdźmy teraz do naszego dzisiejszego tematu. Porozmawiamy dzisiaj o sposobach poznawania przyrody.
Poznawać przyrodę możemy dzięki naszym zmysłom. Proszę powiedzieć jakie zmysły posiada człowiek?
U: Wzrok, słuch, węch, dotyk, smak.
N: Bardzo dobrze, a czy potraficie wymienić narządy zmysłów?
U:Oczy, język, skóra, nos, uszy,
N: Bardzo dobrze. Proszę teraz podać przykłady poznawania elementów przyrody za pomocą wymienionych przez was zmysłów.
U: Wzrok- obserwacja królika, chomików i świnki morskiej. Słuch- odgłosy ptaków. Węch- wąchanie kwiatów. Smak- degustacja jabłka. Dotyk- dotykanie piasku na plaży.
N: Przejdziemy teraz do kolejnego zadania polegającego na dopasowaniu odpowiedniego zmysłu do narządu.
Zadanie 3 Uzupełnij tabelę.
Narządy zmysłów | Zmysły człowieka |
---|---|
Oczy | ………………………………………… |
Uszy | ………………………………………….. |
Język | ………………………………………….. |
Nos | ………………………………………….. |
Skóra | ………………………………………….. |
N:Powiemy teraz o etapach doświadczenia, a w tym celu proszę przeczytać tekst na str.
Faza podsumowująca:
W celu podsumowania naszych dzisiejszych zajęć przejdźmy do powtórzenia wiadomości.
Zadanie 4 Uzupełnij tekst.
Człowiek poznaje przyrodę, reaguje na bodźce za pomocą zmysłów: …………..…… , ……….……… , ………….….….. , ….………….. , ……………… .
Narządami zmysłów są: …………..…… , ………….………… , …………..…..….. , …..…………….. , ………………… .
Najważniejszą rolę w organizmie człowieka pełni: …………………. .
Odruchy warunkowe (świadome) odbywają się z udziałem: …………………….. , a odruchy bezwarunkowe (…………………….) z udziałem rdzenia kręgowego.
Ocena pracy uczniów.
Zadanie domowe: W jakim celu przeprowadzamy doświadczenia? Jakie przyrządy są niezbędne do przeprowadzenia np. doświadczenia chemicznego?
Załączniki:
Karta pracy ucznia.