Scenariusz lekcji- nr 7
Imię i nazwisko prowadzącego- Marta Antecka
Data i godzina- ………………………………..
Czas trwania zajęć- 1 godziny lekcyjne
Temat zajęć- Ochrona środowiska na co dzień.
Uczestnicy zajęć- uczniowie klasy III gimnazjum
Metody i formy pracy- praca grupowa, burza mózgów.
Cele szczegółowe: uczeń
rozumie pojęcia ekologia, recykling, surówce wtórne;
umie określić na czym polega zagrożenie związane z odpadami komunalnymi;
zna wady istniejącego konsumpcyjnego stylu życia oraz rozumie, że stan środowiska i jego estetyka zależy także od niego;
potrafi wymienić zalety recyklingu;
potrafi ocenić stopień zależności między swoim zachowaniem a kondycją środowiska naturalnego;
prezentuje własny sposób na propagowanie wiedzy z recyklingu;
posiada postawę racjonalnego korzystania z zasobów przyrody.
Przebieg zajęć: część wstępna
powitanie uczniów, czynności organizacyjno- porządkowe, sprawdzenie obecności, zadań domowych;
przedstawienie tematu lekcji;
Część właściwa
wytworzenie sytuacji problemowej- prowadzący wnosi kosz śmieci informując, że jest to symboliczna zawartość odpadów z jednego gospodarstwa domowego, zebrana w ciągu jednego dnia. Korzystając z rękawicy wyjmuje poszczególne elementy układając je na folii, którą jest wyłożony stół. Inspiruje do dyskusji. Pojawia się pytanie „Czy śmieci to problem?”;
uczniowie w grupach wykonują eksperyment: na krążek bibuły, na której narysowany jest dom i jego otoczenie za pomocą zakrapiacza do tuszu robią plamę. Jest to wysypisko śmieci. Dzieci mają wyobrazić sobie, że pada deszcz (uczniowie spryskują plamę wodą). Pojawiają się pytania: co obserwujesz?, co stanie się jeśli w pobliżu wysypiska będzie przepływać rzeka?, co się dzieje, gdy padają obfite deszcze?, czy człowiek będzie miał dość bezpieczniej przestrzeń do życia, jeśli będzie coraz więcej śmieci i wysypisk?;
omówienie spostrzeżeń, wyciągnięci wniosków;
zastanowienie się nad problemem na czym polega uciążliwość odpadów, wysypisk śmieci?;
Co powinni robić ludzie, żeby było mniej śmieci?- podanie sposobów pozbywania się odpadów;
wprowadzenie pojęć surówce wtórne, segregacja, recykling;
zabawa „Gdzie z tym śmieciem?”- segregowanie śmieci wysypanych na początku lekcji na stół do odpowiednich pojemników w celu ponownego ich wykorzystania.
Część końcowo
podsumowanie zajęć, uświadomienie uczniom, że sprawdzoną metodą informowanie o różnych problemach dużych grup ludzi jest tzw. reklama społeczna. Zadanie domowe- praca plastyczna w grupach- wykonanie plakatu „Recykling- to się opłaca”.