Konspekty lekcji: Dzień Ziemi
Cele szczegółowe:
uczeń:
rozumie czytany przez n-la tekst;
samodzielnie odpowiada na pytania;
układa historyjkę obrazkową w odpowiedniej kolejności;
nadaje tytuły poszczególnym wydarzeniom;
układa i zapisuje hasła;
wie jakie zagrożenia niesie ze sobą degradacja środowiska;
rozumie pojęcie "ekologia";
wie jak dbać o środowisko;
zna datę obchodów Dnia Ziemi;
zna pisownię wyrazu Ziemia;
redaguje i zapisuje postanowienia - obietnice zwiazane z ochroną Ziemi;
wykonuje obliczenia matematyczne;
wykonuje plakat ;
Metody pracy: słowna,ogladowa ,ćwiczenia praktyczne ,
Formy pracy: zbiorowa ,indywidualna
Środki dydaktyczne: podręcznik ,obrazki (historyjka ), plansze z hasłami, przybory plastyczne,karta pracy z matematyki.
Przebieg zajęć:
Wykonanie obliczeń matematycznych i ułożenie wyników rosnąco , odczytanie hasła: "Dzień Ziemi".
Krótkie wprowadzenie do tematu zajęć:
Kiedy obchodzimy Dzień Ziemi?
Podanie daty pierwszych obchodów Dnia Ziemi w Stanach Zjednoczonych oraz w Polsce i na świecie.W jakim celu ustanowiono ten dzień?
Słuchanie tekstu czytanego przez n-la "Jak krecik i jego przyjaciele znaleźli się w mieście?"
Rozmowa nt.tekstu.
Gdzie mieszkał krecik i jego przyjaciele?
Jak wyglądał ich dom?
Co stało się z ich domem?
Kto pomógł zwierzętom?
Ustalenie kolejności wydarzeń i nadawanie tytułów poszczególnym wydarzeniom.
Nauczyciel zawiesza na tablicy obrazki ilustrujące treść tekstu,uczniowie układają je w odpowiedniej kolejności i nadają im tytuły.
Zapisanie tytułów do zeszytów.
Przerwa śródlekcyjna: zaśpiewanie piosenki "Świat woła o pomoc."
Wyróżnienie dwóch znaczeń wyrazu ziemia - kiedy zapisujemy wielką a kiedy małą literą.Wykonanie ćwiczenia w zeszycie ćwiczeń.
Ocena zachowania ludzi - szanse i zagrożenia dla naszej planety wynikające z zachowania ludzi.
Nauczyciel zawiesza na tablicy ilustrację planety Ziemia oraz hasła mówiące o tym co szkodzi, a co jest bezpieczne dla Ziemi.Uczniowie przypinają hasła i wspólnie je omawiają.
Hasła:"Zanieczyszczanie powietrza","Budowa oczyszczalni ścieków", "Segregacja śmieci", "Wyrzucanie śmieci do lasu", 'Zanieczyszczanie rzek",
Oddawanie zużytych baterii'," "Wycinanie lasów" , "Zbiórka makulatury", "Wypalanie traw", "Zakladanie filtrów na kominy","Ekologiczne ogrzewanie."
Uczniowie na paskach papieru zapisują hasła - obietnice zwiazane z ochroną Ziemi. Zapisane hasła wieszają na tablicy. Przykładowe hasła: "Nie będę płoszył zwierząt!", "Nie będę wypalał traw!", "Będę segregował śmieci!" .
Podział uczniów na grupy , wykonanie plakatu "Ziemia moich marzeń".
Ocena prac i podsumowanie zajęć.