KONSPEKT ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH
Temat zajęć: Komu w nocy nie chce się spać? – rozmowa kierowana na podstawie opowiadania.
Data: 10.12.2012r
Grupa: II, 3- latki
Prowadzący zajęcia: …
Cele ogólne:
wyrabianie umiejętności logicznego porządkowania,
ćwiczenie pamięci i koncentracji uwagi.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
poznaje zwyczaje borsuka,
słucha treści i odpowiada na pytania dotyczące tekstu,
układa ilustracje według kolejności wydarzeń,
ilustruje ruchem treść piosenki.
Metody:
słowna - rozmowa kierowana, opowiadania, objaśnienia i instrukcje,
oglądowa – pokaz, obserwacja.
Formy pracy:
zbiorowa
indywidualna
Środki dydaktyczne:
Atlas Zwierząt dla dzieci, obrazki przedstawiające kolejność wydarzeń, cztery obręcze w różnych kolorach.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I Wprowadzenie do tematu zajęć
Nauczyciel wraz z dziećmi śpiewa piosenkę – ilustracja ruchowa piosenki.
Make a circle, big big big.
Small small small.
Big big big.
Make a circle, small small small.
Hello hello hello.Make a circle, round and round.
Round and round.
Round and round.
Make a circle, round and round.
Hello hello hello.Make a circle, up up up.
Down down down.
Up up up.
Make a circle, down down down.
Now sit down.
II Realizacja założonych celów
Nauczyciel otwiera Atlas Zwierząt dla dzieci i pokazuje ilustrację borsuka. Czyta informację, jednocześnie pokazując opisywane elementy na ilustracji.
Borsuk zwierzę pokryte rudoszarą sierścią, z charakterystycznym białym pasmem na głowie, ma słaby wzrok, bardzo dobry węch, mieszka w norze, prowadzi nocny tryb życia.
Nauczyciel tłumaczy, co znaczy prowadzić nocny tryb życia.
Nauczyciel rozkłada na dywanie cztery obrazki przedstawiające kolejność opowiadania. Przedstawia główne postacie: krasnala i borsuka. Informuje dzieci, że za chwilę przeczyta opowiadanie, a wszyscy mają bardzo uważnie słuchać.
Przyszedł raz krasnoludek do borsuka i puka:
- Chodź ze mną na spacer. Akurat jest południe, słońce świeci cudnie. Poszlibyśmy nad rzekę, jarzębinę zobaczyć, bo ona ma podobno nowe, czerwone korale.
- Jeszcze czego – mruczy borsuk – kto by tam chciał w biały dzień na spacery chodzić. Dopiero z polowania wróciłem o świcie. Norę sobie wyczyściłem, wysprzątałem szczerze i leżę.
- Ano, to siedź jak borsuk w norze – mówi krasnal. – Jak nie, to nie – poszedł na spacer.
A borsuk wysiedział się w norze, wyleżał, wyspał i kiedy ciemna nocka zajrzała do nory, poczuł sie dopiero do spaceru skory. Puka więc w drzewo wiewiórczej dziupli do krasnoludka i prosi:
- Chodź na spacer, malutki! Gwiazdy już mrugają i nocka ciemna tuła się po lesie.
Chodź !
- Jeszcze czego – mruczy krasnal. - Kto by tam w ciemną noc po lesie chodził. W dzień spacerowałem, jarzębinę oglądałem, wrzosy wąchałem i brzozowe. Teraz spać mam ochotę.
- Ano, jak nie, to nie – rozgniewał się borsuk. I poszedł w głąb lasu za nocką ciemną. Bo to zależy od upodobania: kto dzień, a kto nockę wybiera do spaniaLucyna Krzemieniecka Jak się krasnal z borsukiem na spacer wybierali.
Nauczyciel mówi: Popatrzcie na obrazki, kto potrafi powiedzieć co wydarzyło się na początku? Dzieci układają obrazki zgodnie z kolejnością wydarzeń.
Nauczyciel zadaje pytania dotyczące tekstu.
Kto przyszedł do borsuka? (krasnoludek).
Co zaproponował borsukowi krasnoludek? (zaprosił go na spacer).
Czy doszło do ich spaceru? (nie, ponieważ borsuk powiedział, że teraz kładzie się spać).
Co zrobił krasnoludek, gdy usłyszał odpowiedź borsuka? (obraził się).
Kiedy borsuk poszedł w gości do krasnala? (wieczorem).
Co powiedział borsuk? (zaproponował nocny spacer).
Czy spacer się odbył? (nie, gdyż krasnoludek stwierdził, iż teraz to on idzie spać).
III Podsumowanie zajęć
Nocne ptaki – zabawa ruchowo – naśladownicza. Bieg z naśladowaniem lotu ptaków. Na hasło noc dzieci przechodzą do siadu skrzyżnego jedno obok drugiego.
Ile ptaków w karmniku – orientacyjno – porządkowa. Bieg truchtem, na hasło: ptaki do karmnika dzieci siadają przy wybranej obręczy. Wspólne odliczanie, ile ptaków znajduje się w poszczególnych karmnikach – niebieskim, żółtym, czerwonym i zielonym.