KONSPEKT ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH
Temat zajęć: W parku, w lesie dużo się dzieje – rozmowa kierowana na podstawie wiersza Jesień.
Data: 15.10.2012r
Grupa: II, 3- latki
Prowadzący zajęcia: …
Cele ogólne:
wymienianie elementów krajobrazu typowych dla jesieni,
sygnalizowanie chęci udzielenia odpowiedzi na pytanie lub zgłoszenie się do wykonania zadania.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
słucha wiersza i odpowiada na pytania dotyczące treści,
ozdabia salę naturalnymi elementami,
zwraca uwagę na zmiany zachodzące w naturze związane z obecną porą roku,
bierze udział w zabawach ruchowych,
cierpliwie czeka na swoją kolej,
rozwiązuje zagadki,
śpiewa piosenki.
Metody:
słowna - rozmowa, zagadki, społecznego komunikowania się.
oglądowa – obserwacja i pokaz.
Formy pracy:
zbiorowa
indywidualna
Środki dydaktyczne:
ilustracja parku jesienią, jesienne liście, odtwarzacz płyt CD, płyta CD, wiersz Z. Staneckiej Jesień
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I Wprowadzenie do tematu zajęć
Przywitanie piosenką:
Wszyscy są , witam was zaczynamy już jest czas.
Jestem ja, jesteś Ty jeden, dwa, trzy.
II Realizacja założonych celów
Nauczyciel pokazuje ilustrację parku jesienią. Każde dziecko otrzymuje jesienny liść. Nauczyciel wyjaśnia, że nie wolno go zniszczyć. Nauczyciel zachęca dzieci do podnoszenia ręki, kiedy chcą odpowiedzieć na pytanie, np. Jakiego koloru są kasztany? Na jakim drzewie poszukamy jarzębiny? Jak nazywa się czerwony grzyb w białe kropki? itd. Pytania łączą się ściśle z omawianym materiałem na poprzednich zajęciach.
Liście dzieci, które podnoszą rękę i są wyznaczone do odpowiedzi dekorują liściem tablicę grupy. Nauczyciel chwali dzieci za dobrze wykonane zadanie.
Wysłuchanie wiersza Zofii Staneckiej, pt. Jesień:
Jesienią deszcz pada i chlupie w kałuży,
Mnie spacer jesienny nigdy się nie dłuży.
Bukiety układam z liści kolorowych
I ludziki robię z kasztanów brązowych.
Rozmowa kierowana – dzieci podnoszą rękę, kiedy chcą udzielić odpowiedzi.
Co robi jesienny deszcz?
Czy jesienny spacer może się dłużyć?
Co można zrobić z kolorowych liści i kasztanów?
Po czym można poznać że dotarła do nas nowa pora roku?
Co się zmieniło za oknem?
III Podsumowanie zajęć
Dzieci ustawiają się w kole. Nauczyciel wyjaśnia, że za kilka dni będziemy obchodzić w naszym przedszkolu Halloween, a dzieci będą mogły przebrać się za miłe duszki i roześmiane czarownice. Nauczyciel mówi, że chcę się przekonać, czy wszystkie dzieci potrafią straszyć i ustala zasady zabawy: wszystkie dzieci obserwują i robią to co nauczyciel, każde dziecko zachowuje bezpieczny odstęp pomiędzy jedną, a drugą osobą.
Cukierek albo psikus (Knock, knock, trick or treat!)
Knock knock, trick or treat? - dwukrotnie pukają pięścią w drzwi.
Who are you? – wzruszają ramionami.
I'm a ghost. I'm a little ghost. – unoszą ręce nad głowę straszą naśladując ducha.
Dzieci chodzą po sali, zachowując bezpieczeństwo swoje i innych dzieci. Pod koniec zwrotki ustawiają się w kole. Czynności powtarzają się.
Knock knock, trick or treat?
Who are you?
I'm a cowboy. I'm a little cowboy – dzieci udają, że kręcą lassem.
Knock knock, trick or treat?
Who are you?
I'm a witch. I'm a little witch – dzieci udają, że lecą na miotle.
Knock knock, trick or treat?
Who are you?
I'm a monster. I'm a little monster – dzieci “człapią” tupiąc mocno.
Knock knock, trick or treat?
Who are you?
I'm a ballerina. A little ballerina – dzieci wznoszą ręce nad głowę udając balerinę.
Knock knock, trick or treat?
Who are you?
I'm a pirate. I'm a little pirate – dzieci zasłaniają jedno oko.
Knock knock, trick or treat?
Happy Halloween. Happy Halloween.
Widzę coś zielonego (I see something green)
Dzieci siadają w kole. Nauczyciel rozpoczyna piosenkę prosząc dzieci, żeby przyłączyły się do śpiewania.
Green, green, I see something green! x 2
Can you find something green?
Nauczyciel wyznacza jedno dziecko, które znajduje przedmiot w kolorze zielonym. Dziecko wraca na miejsce, kiedy wykona zadanie.