Scenariusz z zajĘĆ z wykorzystaniem metody P. Dennisona.
Temat: Wesoła lokomotywa na safari
Treść programowa: Na podstawie programu wychowania przedszkolnego Barbary Bilewicz – Kuźni, Teresy Parczewskiej „ Ku dziecku”
Wspomaganie harmonijnego rozwoju dziecka,
Kształtowanie psychomotoryki,
Kształtowanie estetyki ruchu,
Tworzenie warunków do wyrażania emocji za pomocą ciała,
Zachęcenie do systematycznego uprawiania sportu i rekreacji,
Zapewnienie warunków do harmonijnego rozwoju fizycznego i psychicznego,
Kształtowanie umiejętności twórczej współpracy w grupie,
Zachęcenie do poznawania samego siebie,
Pomaganie dzieciom w orientacji w przestrzeni, w poznawaniu słownictwa koniecznego do zrozumienia i opisywania lokalizacji w przestrzeni( przed, za, z lewej strony, z prawej strony)
Cele ogólne:
przybliżenie dzieciom charakterystyki i wyglądu zwierząt,
umiejętność wyciszenia w odpowiednim momencie,
reagowanie na polecenia nauczyciela,
odróżnianie prawej i lewej ręki, nogi i strony ciała,
nauka samodzielności,
zdolność zabawy w grupie i współpracy z rówieśnikami,
rozwijanie wyobraźni dziecka.
Cele terapeutyczne:
koncentracja uwagi,
usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej,
doskonalenie motoryki małej i dużej,
wzmacnianie narządów wzroku, słuchu, mowy,
regulacja napięcia mięśniowego,
energetyzacja organizmu.
Cele operacyjne:
(dziecko potrafi:)
współpracować z rówieśnikami,
odróżnić prawą rękę lub nogę od lewej
naśladować zachowania zwierząt,
posługiwać się pojęciami: lewa, prawa,
reagować na polecenia nauczyciela,
skupić się i wyciszyć,
Metody: metody Dennisona, słowna, praktycznego działania,
Formy: indywidualna, zbiorowa
Pomoce dydaktyczne:
szklanki z wodą,
plakaty (murzyn, palma, słoń),
długi sznurek,
płyta CD z muzyką,
kartki,
pisaki, kredki,
koce,
Przebieg zajęcia:
WSTĘP - (ćwiczenia wprowadzające)
Piosenka „Jedzie pociąg z daleka” (refren)
Jedzie pociąg z daleka, na nikogo nie czeka,
Konduktorze łaskawy, byle nie do Warszawy.
Jedzie pociąg z daleka, na nikogo nie czeka,
Konduktorze łaskawy, byle nie do Warszawy.
Przejazd lokomotywy w kształcie ∞ do piosenki „Jedzie pociąg z daleka”. Dzieci ustawiają się w rządku. Trzymają się za ręce i w rytm piosenki poruszają się po kształcie sznurka. Podczas zajęć dzieci wykonują jeden pełny przejazd (jedną całą ∞). Wykonują ruchy naprzemiennie (raz prawa ręka, lewe kolana, następnie lewa ręka, prawe kolano).
Dzieci stoją w miejscu na „stacji”. Wśród tłumu szukają rodziców, patrzą w prawą stronę, później w lewą, a następnie machają na pożegnanie. Pociąg odjeżdża i dzieci wyruszają w podróż pełną wrażeń.
ROZWINIĘCIE - (ćwiczenia główne)
Lokomotywa zatrzymuje się z dziećmi na poszczególnych stacjach.
1 stacja - zabawa „Kapturek myśliciela” i zabawa „Słoń”
Dzieci stoją na pierwszej stacji. Widzą słonia. Patrzą i obserwują jego zachowanie. Dzieci masują uszy okrężnymi ruchami, a następnie rysują w powietrzu trąbę słonia - wyciągają lewą rękę przed siebie, wodą wzrokiem czubki palców podczas kreślenia dużej ósemki.
2 stacja - dzieci zatrzymują się na kolejnej stacji. Tym razem podziwiają uroki pięknej natury. Widzą piękne, wysokie palmy, na których rosną banany. Dzieci rysują w powietrzu liście, banany i pień palmy. Podziwiając drzewo widzą wchodzącą na nie małpkę. Konduktor mówi dzieciom, że małpki chodzą po drzewach, aby zerwać banany, po czym zadaje pytanie „A po czym wchodzą ludzie, aby zerwać owoce z drzew?” Dzieci odpowiadają, że po drabinie. Nauczyciel pokazuje na palcach „chodzenie” po drabinie. Dzieci naśladują czynność.
3 stacja - zatrzymując się na kolejnej stacji dzieci napotykają tańczących murzynów. Murzyni poruszają biodrami w kształcie ósemki - ∞. Dzieci naśladują tańczących tubylców i ruszają biodrami w kształt ósemki, raz w prawą, a raz w drugą stronę. Po męczących tańcach popijają wodę, a na sam koniec robią zdjęcia zaprzyjaźnionym murzynów. Układają palce w kształt prostokąta ( prawy kciuk dotyka lewego palca wskazującego, lewy kciuk dotyka prawego palca wskazującego) i „robią” zdjęcia.
4 stacja - zatrzymując się na kolejnej stacji dzieci zauważają groźne lwy. Konduktor pyta się dzieci Jak zachowują się tropiciele. Dzieci myślą – „punkty pozytywne” - połowa dzieci wykonuje okrężne ruchy palcem wskazującym na powierzchni wargi górnej, a druga połowa na powierzchni skroni. Wiedząc już jak zachowują się tropiciele dzieci naśladują ich zachowanie podczas polowania – „Ruchy naprzemienne” – dzieci uginają nogi, rękę mają kładą na czole i obserwują.
5 stacja - po wyczerpującej i pełnej wrażeń podróży dzieci wysiadają z pociągu. Podchodzą do wcześniej przygotowanych kartek i rysują pocztówki w wycieczki dla rodziców. Rysują oburącz ze wzoru lwa.
ZAKOŃCZENIE - (ćwiczenia końcowe)
Ćwiczenie relaksacyjne
Po zwiedzaniu safari dzieci popijają wodę. Następnie kładą się na kocyki, na brzuchu. Odpoczywają po ciężkiej podróży. W tle słychać cichutko relaksującą, wyciszającą muzykę. Nauczyciel w tym czasie czyta im wierszyki o zwierzętach.
ŻYRAFA Któż to buszuje w koronie drzewa i zjada z apetytem liście? Ma długą szyję, aż do nieba? Pani żyrafa, oczywiście! |
![]() |
SŁOŃ Nazywam się słoń, ważę klika ton, a teraz prawdziwa bomba - mój nos to wielka trąba! |
![]() |
---|---|---|---|
HIPOPOTAM Kto to idzie? Kto tam? To ja - hipopotam! Lubię leżeć sobie w wodzie, więc nad rzekę chadzam co dzień. |
![]() |
||
WĄŻ Idzie wąż i syczy wciąż. Pobiegłby za tobą, gdyby tylko mógł, ale nie pobiegnie, bo wąż nie ma nóg! |
![]() |
LEW Ma złotą grzywę oraz ostre kły, jest królem zwierząt, czasem bywa zły. |
![]() |
![]() |
---|
ZEBRA Kolorujesz obrazki? Nie zapomnij, że zebra jest w paski. Od dawien dawna w jej rodzie ten wzór nie przestaje być w modzie. |
ŻÓŁW Bzz, jak pan to robi, żółwiu kochany, że nigdy nie jest pan zalatany? |
![]() |
---|
MAŁPKA Lubię skakać po drzewach i banany jeść, bo ja jestem małpka. Wszystko wiesz? To cześć! |