Rozszerzenie działań wojennych39 40

Konspekt dla III „LB”

Temat: Rozszerzenie działań wojennych 1939 - 1940

Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z działaniami wojennymi w latach 1939 - 1940

Cele:

I. Wiadomości

A. Zapamiętanie wiadomości

Uczeń pamięta:

Daty: 28 września 1939, 12 marca 1940, 9 kwietnia 1940, 10 czerwca 1940

Pojęcia: kolaboracja, wojna zimowa, linia mannerheima

Postacie: Quisling, Carl Mannerheim

B. Rozumienie wiadomości

Uczeń rozumie:

Pojęcia: kolaboracja, wojna zimowa, linia mannerheima

przyczyny sukcesów niemieckich na froncie

II. Umiejętności

C. Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych

Uczeń potrafi:

wskazać na mapie państwa uczestniczące w wojnie zimowej

analizować i interpretować tekst źródłowy

wykazać różnice pomiędzy wojną zimową a innymi kampaniami podczas II wojny światowej

porównać i ocenić sytuację w Finlandii, Danii Norwegii podczas wojny

D Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych

Uczeń potrafi:

analizować wpływ tych wydarzeń na współczesną sytuację Finlandii

przedstawić negatywną rolę Związku Radzieckiego w wojnie

ocenić propagandę radziecką w stosunku do Finlandii

III. Postawy i Przekonania

E. Stosunek do przeszłości i teraźniejszości

Przekonanie o tym że wojna jest zła

Ukazanie innej drogi rozwiązywania konfliktów

F. Potrzeby i aspiracje

Zainteresowanie ucznia tematem lekcji a w konsekwencji samą historią.

Aktywizowanie uczniów podczas omawiania tematu.

Przekonanie uczniów do zgłębiania wiedzy historycznej na omawiany temat.

Zainteresowanie pojazdami militarnymi

Metody Pracy: wykład, praca z mapą pod kierunkiem nauczyciela, praca z komputerem, dyskusja, rozmowa nauczająca.

Środki dydaktyczne: Mapa ścienna Europy podczas II wojny światowej, prezentacja multimedialna, podręcznik Historia. Poznajemy przeszłość od 1939 roku

do współczesności. Z. rozszerzony, Z. Kozłowska, I. Unger, P. Unger

Tok lekcji:

Czynności nauczyciela Czynności ucznia

I. Czynności organizacyjno – porządkowe:

sprawdzenie listy obecności

I. Przygotowanie podręczników, zeszytów przedmiotowych, zeszytów ćwiczeń

II. Rekapitulacja wtórna: zadanie uczniom pytań, sprawdzających ich wiedzę z poprzedniego tematu lekcyjnego:

1.Podaj datę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow?

2.Czego dotyczył pakt Ribbentrop-Mołotow?

II. Uczniowie odpowiadają na pytania:

Odp23 sierpnia 1939

Odp Dotyczył tego że kraje bałtyckie (Estonia, Łotwa) i Finlandia staną się strefą wpływów i przyszłym terytorium ZSRR

Na obszarach należących do państwa polskiego strefy interesów Niemiec i ZSRR będą rozgraniczone wzdłuż linii rzek Narwi, Wisły i Sanu.

strona radziecka podkreśla swoje zainteresowanie Besarabią

III. Wprowadzenie do tematu Rozszerzenie działań wojennych 1939 – 1940

Omówienie wojny zimowej

Podanie notatki

ZSRR 28 września 1939 zawarło układ sojuszniczy z Estonią a następnie z Łotwą i Litwą. Litwa po agresji ZSRR na Polskę otrzymała okręg wileński. Następnym celem Związku Radzieckiego było skorygowanie granicy z Finlandią. Powodem była niewielka odległość od Leningradu tylko 23 kilometry. Walki pomiędzy Finlandią toczyły się od 30 listopada 1939 do marca 1940. W początkowym okresie wojny Finowie dzielnie stawiali opór Rosjanom. Wojskami fińskimi dowodził Carla Mannerheima. W lutym 1940 Rosjanie przełamali opór finów i dotarli do Helsinek. 12 marca 1940 podpisano pokój Finlandia zrzekła się na rzecz ZSRR terytorium o szerokości 150 km( 10%)

Zadanie pytań uczniom

Którego listopada 1939 roku wojska radzieckie zaatakowały Finlandię?

Ile procent terytorium Finlandia utraciła na rzecz ZSRR?

Kto dowodził wojskami fińskimi ?

Omówienie ataku Niemiec na Skandynawię

Podanie notatki

W październiku 1939 roku władze niemieckie podjęły decyzję o zajęciu portów norweskich. 9 kwietnia Niemcy uderzyły na Danię która uległa Niemcom po kilku tygodniach. Norwegia broniła się dłużej do 10 czerwca 1940.

Pisemna odpowiedz w zeszycie na zadane pytanie

Uzasadnij dlaczego Niemcy chcieli zająć Norwegię i Danię

III. Uczniowie zapisują temat lekcji

Uczniowie słuchają

Uczniowie zapisują notatkę

Odp 30 listopada

Odp 10 %

Odp Carla Mannerheima

Uczniowie zapisują notatkę

Uczniowie odpowiadają na pytanie

IV. Rekapitulacja pierwotna:

Wojnę pomiędzy którymi państwami nazwano wojną zimową?

Pokazanie uczniom prezentacji multimedialnej

IV. Uczniowie odpowiadają na pytania

Odp między Finlandią a ZSRR

Uczniowie oglądają prezentację

V. Podanie pracy domowej:

Napisz kim był Carla Mannerheima kilka zdań.

V. Uczniowie zapisują prace domową do zeszytu
