Wioletta Furgalińska
Scenariusz zajęć dla grupy uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Bukownie
uczestniczących w projekcie „Lepszy świat przez wolontariat”
Temat zajęć: „WOLONTARIAT W POLSCE”
Data zajęć:21 marca 2014 roku
Prowadzący: mgr Wioletta Furgalińska – nauczyciel bibliotekarz
Miejsce: Sekcja Zespół Szkół nr 1 w Bukownie – biblioteka szkolna
Liczba uczestników: 9 wolontariuszy
Czas trwania: 45 minut
Forma organizacyjna: indywidualna czynna, grupowa czynna
Metody pracy:
Praca z wykorzystaniem internetu,
ćwiczenia – „komiks”
pogadanka
Środki dydaktyczne:
.czyste kartki,
szary papier,
flamastry, kredki
klej
komputery z dostępem do Internetu
tablica suchościeralna, flamaster
Cel ogólny:
Zapoznanie uczniów pracą wolontariuszy w Polsce.
Cele szczegółowe:
Zapoznanie z działalnością różnych organizacji charytatywnych w Polsce.
Ukazanie konkretnych form pracy wolontariuszy w Polsce
Uwrażliwienie uczniów na potrzeby innych.
Przebieg zajęć:
Etap/czas trwania | Czynności prowadzącego | Czynności uczestnika |
---|---|---|
|
Prowadzący prosi uczestników o przygotowanie miejsc do pracy. Prowadzący przedstawia temat i cel zajęć. |
Uczestnicy przygotowują stoły i krzesła, przygotowują pomoce do pracy. Uczestnicy zapoznają się z tematem i celem zajęć. |
|
Prowadzący prosi uczestników o wymienienie znanych im organizacji wolontariackich Prowadzący prosi uczestników o zajęcie miejsc przed komputerami. Rozdaje adresy stron internetowych dotyczących działalności wolontariackiej i prosi o zapoznanie się z pracą tych organizacji • www.wolontariat.salezjanie.pl • www.polskapomoc.gov.pl Prowadzący prosi o przywieszenie swoich prac na korytarzu przed biblioteką. Prowadzący zachęca do przeczytania komiksów i podzielenia się odczuciami |
Uczestnicy wypowiadają się i zapisują swoje propozycje na tablicy suchościeralnej Uczestnicy zajmują stanowiska i szukają podanych informacji. Uczniowie a kartkach białego papier rysują sceny komiksu i naklejają je na szary papier. Prezentują w ten sposób pracę wolontariuszy wybranej przez siebie organizacji Uczestnicy przywieszają komiksy. Uczniowie czytają komiksy dzielą się refleksjami |
|
Prowadzący prosi uczestników o posprzątanie miejsc pracy. Prowadzący dziękuję za udział w zajęciach i żegna się z uczestnikami. |
Uczestnicy sprzątają miejsca pracy. Uczestnicy żegnają się z prowadzącym. |