Konspekt z lekcji języka polskiego
Aneta Baranowska 15. 12. 2011 r.
Klasa VI b
Temat: „Przeżyć drżenie ludzkiego serca” – to zrozumieć utwór liryczny, „O liryce”
M. R. Mayenowa.
Czas realizacji: 45 minut
I Cele:
Ogólne
kształcenie umiejętności czytania ze zrozumieniem
kształcenie interpretacji tekstu
Szczegółowe:
Uczeń potrafi:
potrafi wymienić cechy, jakie charakteryzują poetę
zna rodzaje literackie
wie czym jest literatura, liryka
potrafi wymienić utwory mówiące o człowieku i jego konfliktach
potrafi pracować z tekstem naukowym
II Metody:
podająca: pogadanka, wykład
problemowa (aktywizująca): burza mózgów, aktywny opis porównujący
praktyczna: ćwiczenia,
III Formy pracy:
jednostkowa
zbiorowa
IV Środki dydaktyczne:
Podręcznik: Język polski. Słowa i świat, Maria Nagajowa, Warszawa 1996.
V Przebieg lekcji:
Wprowadzenie
Powitanie uczniów.
Sprawdzenie obecności.
Sprawdzenie pracy domowej.
Prowadzący pyta uczniów:
Jak myślicie, co to literatura?(Przykładowa odpowiedź: «to są dzieła pisane, należące
do kultury danego narodu, danej epoki; twórczość artystyczna wyrażona w słowie pisanym, obejmująca prozę i poezję)
Dzieci przepisują do zeszytów własne pomysły, notowane na tablicy przez nauczyciela.
Następnie uczniowie udzielają odpowiedzi na kolejne pytania:
Czy każdy tekst, który napiszemy może być literaturą?
(Przykładowa odpowiedź: Nie każdy, ten tekst musi mieć cechy artystyczne).
Jakie znacie przykłady tekstów literackich? (Przykładowa odpowiedź: Harry Potter, Pinokio).
Nauczyciel zapisuje na tablicy główne rodzaje literackie, nawiązując do wypowiedzi uczniów na temat literatury.
Dzieci odnajdują w podręczniku na stronie 150 utwór Jana Twardowskiego
„Na chwilę”. Przyglądają się tekstowi i starają się wytypować główne cechy tego gatunku odpowiadając na pytania naprowadzające zadawane przez nauczyciela. Cechy są notowane w formie tabelki(załącznik 1).
Jak utwory liryczne są zbudowane? (Przykładowe odpowiedzi: Są pisane wierszem). -
O czym są zazwyczaj wiersze? Do kogo są kierowane? Przypominają one raczej refleksje, czy opowieść? (Przykładowa odpowiedź: Przeżycia wewnętrzne, uczucia, przekazywane w formie monologu).
Czy utwory wierszowane łatwo jest zrozumieć? (Nie zawsze, ponieważ poeci nie piszą wprost) – dzieci w tabelce notują „częste stosowanie środków stylistycznych, np. przenośni.”
Dzieci odnajdują w podręczniku na stronie 84 utwór Williama Whartona „Moding, czyli dzielny”. I również wyodrębniają najważniejsze cechy, kierując się pytaniami nauczyciela.
Jak utwory prozatorskie są zapisane? (Odpowiedź: prozą).
Kto prowadzi czytelnika przez tekst? Kto komentuje wydarzenia opisane
w tekście? (Odpowiedź: narrator).
O czym opowiadają utwory epickie? Jest opisany ciąg zdarzeń, czy refleksje autora? (Przykładowa odpowiedź: utwory te opowiadają o przygodach itp.
Jest to ciąg zdarzeń, czyli fabuła).
Nauczyciel rozdaje klasie utwory dramatyczne, po czym omawia najważniejsze ich cechy, dzieci odszukują tych cech w rozdanych książkach.
a) monologi i dialogi
b) didaskalia (tekst poboczny)
c) tekst przeznaczony do wystawiania na scenie
Nauczyciel informuje uczniów, że na lekcji zajmą się liryką.
Zapisanie tematu lekcji: „Przeżyć drżenie ludzkiego serca” – to zrozumieć utwór liryczny, „O liryce” M. R. Mayenowa.
Nauczyciel czyta uczniom szkic Marii Mayenowej. Następnie prosi, by dzieci własnymi słowami spróbowały opowiedzieć, o czym jest ten tekst.
Dzieci jeszcze raz uważnie, w ciszy czytają tekst, po czym prowadzący zadaje klasie następujące pytanie:
Czym jest literatura według Mayenowej? Skupcie się na pierwszym akapicie. (Przykładowa odpowiedź: Mówi o człowieku, jego konfliktach i problemach. Pozwala przeżywać problemy natury społecznej i moralnej, poszerza zakres doświadczeń itp.) - Dzieci notują odpowiedzi w formie słoneczka.
Nauczyciel prosi, by dzieci podkreśliły w tekście fragmenty mówiące o liryce,
a następnie opowiedziały, jakie poglądy Mayenowa ma na temat liryki. (Przykładowa odpowiedź: Mayenowa twierdzi, że w liryce czeka czytelnika spotkanie z człowiekiem, czującym
i wyrażającym swoje przeżycie itp.)
Uczniowie szukają postaci mówiącej w utworze. Klasa wspólnie zastanawia się, dlaczego Mayenowa pisze w liczbie mnogiej.
Podsumowanie:
Nauczyciel pyta uczniów: Czym jest przeżycie drżenia ludzkiego serca? Dzieci zapisują odpowiedzi do zeszytów. (Przykładowa odpowiedź: doświadczenie silnych emocji, strachu, lęku).
Kiedy ono może nastąpić?(Przykładowa odpowiedź: podczas lektury dzieła literackiego).
Czy kiedykolwiek doświadczyliście takiego uczucia?
załącznik 1
Liryka | Epika | Dramat |
---|---|---|
pisana wierszem | pisana prozą | dialogi i nomologii |
tematem są przeżycia wewnętrzne | posiada fabułę | didaskalia |
częste użycie środków stylistycznych | narrator | tekst przeznaczony do wystawiania na scenie |
„radość pisania” | „Harry Potter” | „Balladyna” |