Klaudia Haczkowska gr. IIIa
Scenariusz zajęć indywidualnych z języka polskiego z uczennicą klasy V z niesprawnością intelektualną w stopniu lekkim, realizującą program nauczania dla klasy IV w dniu 19.09.2013r.
Temat zajęć: Jak precyzyjnie zadawać pytania?
Czas zajęć: 45 min.
I. Cele lekcji
Cel ogólny:
doskonalenie umiejętności zadawania precyzyjnych pytań.
Cele szczegółowe:
uczeń powinien:
umieć zadać odpowiednia pytania do przykładowego zdania,
wiedzieć, że gdy chce uzyskać więcej wiadomości, zadając pytanie, musi rozpocząć je od słów: jaki?, kiedy?, jak?, gdzie? ,
ułożyć pytanie na podstawie odpowiedzi.
II. Formy pracy
Jednostkowa
III. Metody pracy
Podające, praktyczne.
IV. Środki dydaktyczne
A. Łuczak, A. Murdzek, Między nami, język polski 4, zeszyt ćwiczeń, GWO, Gdańsk 2012, s. 26-27.
V. Przebieg zajęć
Czas | Czynności nauczyciela | Czynności uczniów | Cele i uwagi |
---|---|---|---|
Część wstępna ok. 2 min. | Przywitanie się z uczennicą. Czynności organizacyjne. | Czynności organizacyjne, rozpakowanie się, przygotowanie do lekcji. | |
Ok. 2 min. | Proszę o zapisanie tematu zajęć do zeszytu i otworzenie zeszytu ćwiczeń na stronie 26. | Zapisuje temat do zeszytu. Otwiera zeszyt ćwiczeń. | |
Ok. 6 min. | Czytam polecenia do zadania nr 1 ze str. 26 (Dokończ pytania tak, aby poniższe zdanie dawało odpowiedź na te pytania). Proszę o wykonanie zadania, w razie trudności pomagam, tłumaczę. | Wykonuje zadanie. | Uczeń potrafi zadać pytania do przykładowego zdania. |
Ok. 6 min. | Czytam polecenie zad. nr 2 (Przeczytaj poniższe zdanie, a następnie wykreśl pytania, na które ono nie odpowiada), przykładowe zdanie i pytania. Proszę o wykonanie ćwiczenia. | Wykonuje zadanie. | Uczeń potrafi wskazać, na które pytania nie odpowiada podane zdanie. |
Ok. 4 min. | Czytam treść tabelki ze str. 26. Podaję przykłady oraz proszę o to samo. | Słucha uważnie, podaje przykładowe pytania. | Wie jak zadać pytanie, by otrzymać więcej informacji. |
Ok. 10 min. | Czytam polecenie zadania nr 3 (Ułóż jak najwięcej pytań do podanego zdania), proszę o wykonanie go. | Wykonuje zadanie. | Ćwiczy układanie pytań do przykładowego zdania. |
Ok. 6 min | Czytam polecenie do zadania nr 4a (Ułóż pytania na podstawie odpowiedzi), proszę o jego wykonanie. Następnie czytam polecenie do zadania 4b (Zapisz takie zdanie, które będzie odpowiadać na wszystkie pytania z podpunktu a). Proszę o wykonanie. Pomagam przy wykonywaniu zadań. | Wykonuje zadania. | Układa pytania do podanych odpowiedzi oraz zdanie, które będzie zawierało odpowiedzi na ułożone wcześniej pytania. |
Ok. 8 min | Proszę o zanotowanie w zeszycie polecenia: utwórz pytania, które będą rozpoczynały się od słów: kto?, co?, dlaczego?, co się stało?, kiedy?, skąd?, jak długo? W jakim celu? | Zapisuje polecenie, wykonuje zadanie. | Uczeń układa własne pytania. |
Ok. 1 min. | Dziękuję za lekcję i żegnam się z uczennicą. | Pakuje się i żegna z nauczycielem. |
BIBLIOGRAFIA
A. Łuczak, A. Murdzek, Między nami, język polski 4, zeszyt ćwiczeń, GWO, Gdańsk 2012, s. 26-27.