1 Opis techniczny

Data: 06.02.2009

ĆWICZENIE PROJEKTOWE

KATEDRA DRÓG, MOSTÓW I MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH

ZAKŁAD DRÓG I MOSTÓW

Semestr V, Kierunek Budownictwo

Studia dzienne

Student:

Michał Kapłan gr. I

ZAWARTOŚĆ PROJEKTU:

  1. Opis techniczny

    1. Podstawa opracowania

    2. Cel i zakres opracowania

    3. Warunki przyjęte do projektowania

    4. Opis koncepcji drogi w planie

      1. Wariant I

      2. Wariant II

    5. Opis koncepcji drogi w profilu

      1. Wariant I

      2. Wariant II

    6. Przekrój poprzeczny drogi

    7. Porównanie wariantów

  2. Obliczenia

    1. Obliczenie krzywych poziomych.

    2. Pikietaż trasy.

    3. Obliczenie łuków pionowych.

    4. Długość wirtualna.

    5. Obliczenie robót ziemnych.

    6. Obliczenie konstrukcji jezdni.

    7. Zestawienie załomów

  3. Rysunki

    1. Plan sytuacyjno-wysokościowy SKALA 1:5000

    2. Profil podłużny drogi

      1. Wariant I

      2. Wariant II

    3. Profil normalny drogi

      1. na prostej SKALA 1:50

      2. na łuku SKALA 1:50

  1. Opis techniczny

    1. Podstawa opracowania:

Podstawą opracowania jest temat ćwiczeń projektowych z przedmiotu „Budownictwo komunikacyjne” Semestr V, wydany przez Zakład Dróg i Mostów PS.

  1. Cel i zakres opracowania:

Celem opracowania jest wykonać projekt odcinka drogi w dwóch wariantach pomiędzy zadanymi punktami A i B wg załączonego planu sytuacyjno-wysokościowego.

  1. Warunki przyjęte do projektowania:

Całkowita długość drogi w planie wynosi 3500,00m.

W wariancie I przewidziano dwa łuki poziome o wierzchołkach W1 na 971,66m trasy o długości krzywizny kolistej 241,58 i promieniu 500m i W2 na 2727,40m trasy o długości krzywizny kolistej 184,20m i promieniu 400m.

Szczegółowe parametry łuków zestawiono w punkcie 2.3.1. Obliczanie klotoidy oraz obliczanie parametrów klotoidy dla wariantu I.

Trasa w planie składa się z trzech odcinków prostych o łącznej długości 3500m.

Pierwsza prosta ma 971,66m, druga 1755,74m, a trzecia 772,60m.

Droga przecina się z:

  1. Wariant II

Całkowita długość drogi w planie wynosi 3429,00.

W wariancie II przewidziano jeden łuk poziomy o wierzchołku W3 na 2025,23m trasy o długości krzywizny 192,27m i promieniu 350,00m.

Szczegółowe parametry łuków zestawiono w punkcie 2.3.1. Obliczanie klotoidy oraz Obliczanie parametrów klotoidy dla wariantu II.

Trasa w planie składa się z dwóch odcinków prostych o łącznej długości 3429 m.

Pierwsza prosta ma 2025,23m, druga 1 613,49m a trzecia 1403,77

Droga przecina się z:

  1. Opis koncepcji drogi w profilu:

    1. Wariant I

W wariancie I przewidziano 9 załomów, na których zaprojektowano 4 łuki pionowe, z czego 1 jest wklęsłe, a 3 wypukłe. Szczegółowe parametry łuków zestawiono w punktach: 2.5. Rzędne załomów w profilu i 2.6. Łuki pionowe.

Bilans robót ziemnych wynosi 10620,86m3 na rzecz wykopów (nadmiar ziemi, którą trzeba wywieźć z miejsca budowy projektowanej drogi).

Maksymalna wysokość nasypu wynosi 16,91m (na 1+300,00 km drogi), a maksymalna głębokość wykopu wynosi 12,69m (na 100km drogi).

Droga przecina się z:

  1. Wariant II

W wariancie II przewidziano 9 załomów, na których zaprojektowano 4 łuki pionowe, z czego 2 są wklęsłe i 2 wypukłe. Szczegółowe parametry łuków zestawiono w punktach: 2.5. Rzędne załomów w profilu i 2.6. Łuki pionowe.

Bilans robót ziemnych wynosi 429318,42m3 na rzecz wykopów (nadmiar ziemi, którą trzeba wywieźć z miejsca budowy projektowanej drogi).

Maksymalna wysokość nasypu wynosi 29,26m (na 1+679,00 km drogi), a maksymalna głębokość wykopu wynosi 20,29m (na 1+337,00 km drogi).

  1. Przekrój poprzeczny drogi:

Drogę w przekroju poprzecznym zaprojektowano w oparciu o przyjęte warunki do projektowania:

l.p. Parametr Wariant I Wariant II
1 Długość projektowanej drogi [km] 3500
2 Ilość krzywych poziomych [-] 2
3 Udział krzywych poziomych [%] 12,17
4 Udział odcinków prostych [%] 87,83
5 Najmniejszy promień łuku poziomego [m] 400
6 Średni promień łuku poziomego [m] 450
7 Ilość łuków pionowych [-] 4 0
8 Liczba skrzyżowań:
- z drogami o nawierzchni utwardzonej [-] 2
- z drogami gruntowymi [-] 4
9 Charakterystyka przecięć z drogami:
- liczba dróg dowiązanych [-] 6
- liczba dróg niedowiązanych [-] 0 0
- liczba dróg zamkniętych [-] 0 0
10 Liczba obiektów inżynierskich:
- przepustów [-] 1 0
- mostów [-] 0 0
11 Charakterystyka robót ziemnych:
- łączna objętość robót ziemnych [m3] 10620,86
- wykopy [m3] 152853,34
- nasypy [m3] 142232,49
- ilość robót ziemnych na 1km [m3/km] 3034,5
- największa wysokość nasypu [m] 16,91
- największa głębokość wykopu [m] 12,69
12 Krętość drogi [/km] 0
13 Długość wirtualna drogi [m] 0
6/22  12/22 

Na podstawie dokonanego porównania obu wariantów drogi można stwierdzić, że do dalszej realizacji należy wybrać wariant II, z uwagi na względy techniczno-ekonomiczne.

Za wyborem tego wariantu przemawia mniejsza długość projektowanego odcinka drogi, mniejsza krętość drogi, większy udział odcinków prostych, które mają wpływ na komfort jazdy.

2.1 Obliczanie krzywych poziomych

Dobór parametru klotoidy (wariant 1 łuk 1) α12
Parametry wyjściowe:
kąt zwrotu trasy , 37,6595 º
prędkość projektowa vp= 60 km/h
promień łuku kołowego R= 500 m
pochylenie poprzeczne łuku na prostej io= 2 %
pochylenie poprzeczne na łuku ip= 3 %
1. Warunek dynamiczny (zapewnienie właściwego reżimu jazdy i komfortu ruchu)
Amin(1)= 87,84
2. Warunek geometryczny zespołu krzywa przejściowa-łuk kołowy-krzywa przejściowa
Amax(2)= 405,26
3. Warunek konstrukcyjny
Nie dotyczy dla R<250m dla dróg
4. Warunek estetyki (warunek kąta T)
Amin(3)= 166,67
Amax(4)= 500
Warunek proporcjonalności estetycznej łuku
Parametr klotoidy A przyjmuje się tak, aby długość łuku K była równa podwójnej długości klotoidy L
czyli K=2L.
A= 210,0 m
Długość klotoidy L oblicza się z podstawowego projektowania krzywej przejściowej
L= 88,20 m
Obliczenie parametrów klotoidy niezbędnej do jej wytyczenia
* odcięta X końca krzywej przejściowej (odległość od początku krzywej przejściowej do
końca krzywej przejściowej
X= 88,13 m
* rzędna Y końca krzywej przejściowej (odległość od prostego kierunku trasy do końca
krzywej przejściowej
Y= 2,59 m
* kąt T (jaki tworzy styczna w końcowym punkcie krzywej przejściowej z kierunkiem prostym trasy)
τ= 5,06 m
* odcięta Xs środka krzywizny klotoidy od początku krzywej przejściowej
Xs= 44,09 m
* odsunięcie H łuku koła od prostego kierunku trasy
H= 0,65 m
* długość stycznej T środka klotoidy do punktu przecięcia się stycznych
T= 170,63 m
* długość stycznej T0 od początku krzywej przejściowej do punktu przecięcia się stycznych
To= 214,72 m
* odległość środka łuku Zo od punktu przecięcia się stycznych
Zo= 28,93 m
K= 240,27 m
5. Warunek estetyki II
Amin(5)= 196,99
Amax(6)= 294,37
6. warunek wygody jazdy
Amin(7)= 144,34
max 196,99
min 294,37
Parametr A= 210,0 m spełnia wszystkie warunki
x1 22,05 y1 0,038896
x2 44,1 y2 0,324135
x3 66,15 y3 1,096313
x4 88,13 y4 2,59
Dobór parametru klotoidy (wariant 1 łuk 2) α12
Parametry wyjściowe:
kąt zwrotu trasy , 54,8558 º
prędkość projektowa vp= 60 km/h
promień łuku kołowego R= 400 m
pochylenie poprzeczne łuku na prostej io= 2 %
pochylenie poprzeczne na łuku ip= 3 %
1. Warunek dynamiczny (zapewnienie właściwego reżimu jazdy i komfortu ruchu)
Amin(1)= 87,84
2. Warunek geometryczny zespołu krzywa przejściowa-łuk kołowy-krzywa przejściowa
Amax(2)= 391,29
3. Warunek konstrukcyjny
Nie dotyczy dla R<250m dla dróg
4. Warunek estetyki (warunek kąta T)
Amin(3)= 133,33
Amax(4)= 400
Warunek proporcjonalności estetycznej łuku
Parametr klotoidy A przyjmuje się tak, aby długość łuku K była równa podwójnej długości klotoidy L
czyli K=2L.
A= 280,0 m
Długość klotoidy L oblicza się z podstawowego projektowania krzywej przejściowej
L= 196,00 m
Obliczenie parametrów klotoidy niezbędnej do jej wytyczenia
* odcięta X końca krzywej przejściowej (odległość od początku krzywej przejściowej do
końca krzywej przejściowej
X= 194,83 m
* rzędna Y końca krzywej przejściowej (odległość od prostego kierunku trasy do końca
krzywej przejściowej
Y= 15,94 m
* kąt T (jaki tworzy styczna w końcowym punkcie krzywej przejściowej z kierunkiem prostym trasy)
τ= 14,04 m
* odcięta Xs środka krzywizny klotoidy od początku krzywej przejściowej
Xs= 97,80 m
* odsunięcie H łuku koła od prostego kierunku trasy
H= 4,00 m
* długość stycznej T środka klotoidy do punktu przecięcia się stycznych
T= 209,54 m
* długość stycznej T0 od początku krzywej przejściowej do punktu przecięcia się stycznych
To= 307,34 m
* odległość środka łuku Zo od punktu przecięcia się stycznych
Zo= 55,11 m
K= 186,77 m
5. Warunek estetyki II
Amin(5)= 166,63
Amax(6)= 249,01
6. warunek wygody jazdy
Amin(7)= 129,10
max 166,63
min 249,01
Parametr A= 280,0 m
x1 49 y1 0,2401
x2 98 y2 2,000833
x3 147 y3 6,744225
x4 194,83 y4 15,94
Dobór parametru klotoidy (warian2 łuk 1) α12
Parametry wyjściowe:
kąt zwrotu trasy , 61,5225 º
prędkość projektowa vp= 60 km/h
promień łuku kołowego R= 350 m
pochylenie poprzeczne łuku na prostej io= 2 %
pochylenie poprzeczne na łuku ip= 3 %
1. Warunek dynamiczny (zapewnienie właściwego reżimu jazdy i komfortu ruchu)
Amin(1)= 87,84
2. Warunek geometryczny zespołu krzywa przejściowa-łuk kołowy-krzywa przejściowa
Amax(2)= 362,59
3. Warunek konstrukcyjny
Nie dotyczy dla R<250m dla dróg
4. Warunek estetyki (warunek kąta T)
Amin(3)= 116,67
Amax(4)= 350
Warunek proporcjonalności estetycznej łuku
Parametr klotoidy A przyjmuje się tak, aby długość łuku K była równa podwójnej długości klotoidy L
czyli K=2L.
A= 250,0 m
Długość klotoidy L oblicza się z podstawowego projektowania krzywej przejściowej
L= 178,57 m
Obliczenie parametrów klotoidy niezbędnej do jej wytyczenia
* odcięta X końca krzywej przejściowej (odległość od początku krzywej przejściowej do
końca krzywej przejściowej
X= 177,41 m
* rzędna Y końca krzywej przejściowej (odległość od prostego kierunku trasy do końca
krzywej przejściowej
Y= 15,12 m
* kąt T (jaki tworzy styczna w końcowym punkcie krzywej przejściowej z kierunkiem prostym trasy)
τ= 14,62 m
* odcięta Xs środka krzywizny klotoidy od początku krzywej przejściowej
Xs= 89,09 m
* odsunięcie H łuku koła od prostego kierunku trasy
H= 3,80 m
* długość stycznej T środka klotoidy do punktu przecięcia się stycznych
T= 210,45 m
* długość stycznej T0 od początku krzywej przejściowej do punktu przecięcia się stycznych
To= 299,54 m
* odległość środka łuku Zo od punktu przecięcia się stycznych
Zo= 61,66 m
K= 197,06 m
5. Warunek estetyki II
Amin(5)= 150,75
Amax(6)= 225,28
6. warunek wygody jazdy
Amin(7)= 120,76
max 150,75
min 225,28
Parametr A= 250,0 m
x1 44,64286 y1 0,22777
x2 89,28571 y2 1,898081
x3 133,9286 y3 6,395757
x4 177,41 y4 15,12

2.2. Pikietaż trasy

a) WARIANT I

A= 0,00m

PKP11=AW1-To1= 971,66-214,72=756,94m

KKP11/PŁ1=PKP11+L1=756,94+88,20=845,14m

KKP12/KŁ1=KKP11/PŁ1+K1=845,14+240,27=1085,41m

PKP12= KKP12/KŁ1+L1=1085,41+88,20=1173,61m

PKP21=PKP12+(W1W2-To2-To1)=1173,61+1234,1=2407,71m

KKP21/PŁ2=PKP21+L2=2407,71+196=2603,71m

KKP22/KŁ2= KKP21/PŁ2+K2=2603,71+186,77=2790,48m

PKP22= KKP22/KŁ2+L2=2790,48+196=2986,48m

B= PKP22+(W2B-To2)=2986,48+(823,41-307,34)=3502,55m

b) WARIANT II

A=0,00m

PKP1=2025,23299,59=1725,64m

KŁP1=1725,64+178,57=1904,21m

KKP2/KŁ1= KKP1/PŁ1+K3=1036,25+145,00= 1181,25m

KŁP2= 1904,21+197,06=2101,27m

PŁP2=2101,27+178,57=2279,84m

B=2279,84+1449,08-299,54=3429,38m

2.3. Obliczenie łuków pionowych

-wzory główne

f=$\frac{t^{2}}{2R}$ , t=$\frac{R}{2}$∆i ,

a) WARIANT I

łuk 1 (↑) łuk 2 (↑) łuk 3 (↓) łuk 4 (↑)

t=10,5m t=10,6m t=12,08m t=42,7m

f=0,03m f=0,03m f=0,05m f=0,46m

a) WARIANT II

łuk 1 (↓) łuk2 (↑) łuk 3 (↓) łuk 4 (↑)

t=7,9m t=11m t=8,85m t=13.1m

f=0,02m f=0,03m f=0,03m f=0,04m

2.4. Długość wirtualna.

Lsp=$\Sigma L + \sum_{f}^{\text{iw}}L$w-$\sum_{f}^{\text{is}}L$s

f= współczynnik oporu zasadniczego-przyjęto 0,018 (dla nawierzchni asfaltowych w stanie średnim) ΣL= suma długości spodków nieszkodliwych i wzniesień nieszkodliwych if

$\sum_{f}^{\text{iw}}L$w=wszystkie wzniesienia na trasie

$\sum_{f}^{\text{is}}L$s=spadki nieszkodliwe

a) WARIANT I

A→B

Lsp1=(300+342+414,73+483,07+324+436+500+370)+$\frac{1}{2}$(0,44*300+0,30*483,07+0,85*436+0,5*500+1,01*370)-$\ \frac{1}{2}$ (0,61*342+0,3*414,93+0,76*324) =3169,80+635,61-289,67= 3515,74m

B→A

Lsp2=(300+342+414,73+483,07+324+436+500+370)+$\frac{1}{2}$(0,61*342+0,3*414,93+0,76*324)-$\ \frac{1}{2}$(0,44*300+0,30*483,07+0,85*436+0,5*500+1,01*370)=3169,80+289,67-635,61= 2813,86m

Lsp=$\frac{\mathbf{3515}\mathbf{,}\mathbf{74}\mathbf{+ 2813,86}}{\mathbf{2}}$= 3164,80m

b) WARIANT II

A→B

Lsp1=(462+329+434+321+379,51+283,49+282+298+440)+$\frac{1}{2}$(0,75*321+0,88*283,49+1,00*282)-$\ \frac{1}{2}$(0,45*462+0,31*329+0,30*434+0,30*379,51+0,31*498+1,02*440)=3429+386,11-513,46= 3301,65m

B→A

Lsp2=(462+329+434+321+379,51+283,49+282+298+440)+$\frac{1}{2}$(0,45*462+0,31*329+0,30*434+0,30*379,51+0,31*498+1,02*440)-$\ \frac{1}{2}$(0,75*321+0,88*283,49+1,00*282)=3429+513,46-386,11=3556,35m

Lsp=$\frac{\mathbf{3301}\mathbf{,}\mathbf{65}\mathbf{+}\mathbf{3556}\mathbf{,}\mathbf{35}}{\mathbf{2}}$=3429m

2.6. Konstrukcja nawierzchni:

Dane:

Struktura ruchu pojazdów ciężkich:

- samochody ciężarowe bez przyczep N1 = 380

- samochody ciężarowe z przyczepami N2 = 280

-autobusy N3 = 66

Poziom swobodnego zwierciadła wody:

- nasypy poniżej 0,4m

- wykopy poniżej 0,4m

Rodzaj gruntu: piasek pylasty

Pobocze nieutwardzone

Wyznaczenie osi obliczeniowych do kategorii ruchu:

L = (N1 ∙ r1 + N2 ∙ r2 + N3 ∙ r3) ∙ f1

f1 = 0,50 – dwa pasy ruchu na drodze jednojezdniowej

r1 = 0,109

r2 = 1,950

r3 = 0,594

L = (380 ∙ 0,109 + 280∙ 1,950 + 66 ∙ 0,594) ∙ 0,5 = 313,31 osi/pas/dobę

L = 313,31 osi/pas/dobę → KR3

Ustalenie warunków gruntowo-wodnych:

Wykopy → DOBRE

Nasypy → DOBRE

Grupa nośności podłoża: G3

Warstwy nawierzchni:

1. Warstwa ścieralna z SMA 5cm

2. Warstwa wiążąca z betonu asfaltowego 8 cm

3. Podbudowa z betonu asfaltowego 10 cm

4. Podbudowa z kruszywa stabilizowanego 20 cm

5. Warstwa gruntu ze spojonego cementem 15cm


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
opis techniczny
opis techniczny
PKS W zad3 Opis Techniczny
Kopia Opis techniczny B, Skrypty, UR - materiały ze studiów, studia, studia, 4 STASZEK, Semestr II,
OPIS TECHNICZNY, Skrypty, PK - materiały ze studiów, II stopień, pomoc, II semestr, KONSTRUKCJE STAL
PWiK - Opis techniczny, Budownictwo S1, Semestr IV, PWiK, Projekt, Projekt 4
Opis techniczny-moje, Inżynieria Środowiska, Przydomowe oczyszczalnie ścieków, projekt, Przydomowe o
Opis Techniczny
OPIS TECHNICZNY PROJEKTU
opis techniczny
Opis techniczny usługowo przemysłowy
opis techniczny do rysunkow
Opis techniczny
6082 PB 7C PERONY opis techniczny
Opis techniczny 3
Instalacje budowlane Projekt Opis techniczny
PB opis techniczny
Opis techniczny 26
Opis techniczny Telekomunikacja Naglosnienie
Mój opis techniczny, sem. 4, Budownictwo ogólne

więcej podobnych podstron