zajęcia relaksacyjne

Scenariusz zajęć relaksacyjnych

CELE:

CZAS TRWANIA: ok. 40 minut

METODY, TECHNIKI, FORMY PRACY:

MATERIAŁY:

UCZESTNICY: dzieci z klas IV, rodzice

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. Przywitanie, zapoznanie z planem lekcji, życzenie dobrej zabawy

2. Ćw. 1 – „Krzyk i śmiech” (1 min) na wyrzucenie z siebie złości, gniewu; na odblokowanie; można stać lub skakać, w zależności od potrzeb.

3. Ćw. 2 – „Zrzuć ciężar z pleców"

Wyobraź sobie, że twoje ramiona przygniata ciężki worek piasku. Zataczasz się pod jego ciężarem. Ręce trzymasz skrzyżowane przed piersią. A teraz z okrzykiem: Aaaaa.....odrzucasz ręce do tyłu i zrzucasz ten straszny ciężar. Pooddychaj spokojnie, po czym powtórz to ćwiczenie dwu- lub trzykrotnie.

4. "Otrząśnij się ze stresu"

Stań w rozkroku. Zacznij się otrząsać całym ciałem, a w szczególności ramionami i nogami. Strząśnij z siebie wszystkie obciążenia, negatywne myśli, gniew i zmartwienia. Pomóż sobie mocniejszym, głośniejszym wydechem.

5. Ćwiczenia na aktywizowanie półkul mózgowych i aktywność fizyczną:

a) ruchy naprzemienne:

- dotykanie prawą ręką uniesionego lewego kolana, a potem lewą ręką - prawego kolana; tak kilka razy na przemian,

- jak wyżej - dotykanie łokciem kolana,

- dotykanie lewą ręką prawej stopy (ręka za plecami, noga zgięta w kolanie) i odwrotnie.

b) leniwe ósemki

Kreślenie kciukiem, płynnym ruchem, leniwej (poziomej) ósemki, zaczynając od punktu środkowego na wysokości oczu, w lewo w górę, łukiem w dół. Potem dołem do punktu środkowego, górą w prawo, łukiem ku dołowi i dołem w lewo do punktu wyjścia. Powtórzyć 3-krotnie.

Następnie:

- drugim kciukiem (3x)

- oboma, z rękami splecionymi (3x), zawsze wodząc

wzrokiem zza kciukiem.

Ósemki winny być "pełne", z wyraźną linią środkową.

c) ósemki na plecach kolegi lub koleżanki

Dzieci i rodzice siadają w kole - jedno za drugim. Palcem rysują ósemki na plecach osoby, która siedzi z przodu. Najpierw jedną, potem drugą ręką.

7. Siad w kole, twarzami do środka. Powolne wyciszanie po dotychczasowych ćwiczeniach. Głębsze oddechy. Można zamknąć oczy, jeśli ktoś ma ochotę.

Zachęcanie dzieci wraz z rodzicami, aby spróbowali przypomnieć sobie, co miłego je ostatnio spotkało - w domu lub w szkole. Jeśli ktoś chce, może o tym opowiedzieć pozostałym uczestnikom.

8. Ćw. wyciszające – wizualizacja.

Dzieci i rodzice siedzą lub leżą wygodnie na dywanie. Nauczyciel uprzedza, że zaraz przeczyta opowiadanie, w którym największą rolę będzie odgrywała wyobraźnia. Nauczyciel prosi, aby wszyscy uczestnicy zamknęli oczy, następnie powoli, spokojnym głosem zaczyna czytać opowiadanie: „Czy możesz wyobrazić sobie, że jesteś ziarenkiem piasku? Czy wszyscy wyobrażają już sobie takie ziarenka piasku? To Ty jesteś tym maleńkim ziarenkiem na ogromnej, gorącej plaży. Leżysz wśród innych maleńkich ziarenek piasku. Obok Ciebie jest brzeg morza. Fale morskie uderzają o brzeg, rozchlapując wodę, która co jakiś czas pryska także na Ciebie i Cię przyjemnie ochładza. Właśnie nastało lato i wygrzewasz się na ciepłym słońcu. Oczywiście obok Ciebie leżą miliony Twoich braci i sióstr – ziarenek piasku. Wokół Ciebie jest pełno piasku, ale Tobie to nie przeszkadza. Nie wiadomo skąd pojawił się lekki wiaterek od morza i jednym podmuchem uniósł Cię do góry. Wzbiłeś się w powietrze i unosisz się razem z wiatrem. Jesteś tak mały, że nikt nie zauważył, że lecisz w powietrzu. Lecąc tak, mijasz po drodze wsie i miasta, rzeki, pola. Jesteś bardzo dumny, że możesz tak podróżować z miejsca na miejsce. Czujesz się cudownie…” Po odczytaniu opowiadania dzieci (rodzice) wyrażają swoje odczucia.

W trakcie czytania opowiadania w tle odtwarzana jest muzyka relaksacyjna.

Wszystkie ćwiczenia dzieci wykonują wraz ze swoimi rodzicami (opiekunami) – ćwiczenia te mają na celu wyciszenie, zrelaksowanie, pozbycie się stresu, a także zacieśnienie więzi społecznych. Ćwiczenia te mogą być wykonywane zarówno w domu, jak i w szkole, zimą lub latem na świeżym powietrzu.

9. Podsumowanie:

