KONSPEKT KATECHEZY OKOLICZNOŚCIOWEJ DLA MŁODZIEŻY W WIEKU 15-18 LAT PRZYGOTOWANY PRZEZ JOANNĘ GOSZKA
TEMAT: POROZMAWIAĆ Z BOGIEM
Cel dydaktyczny: Przypomnienie prawdy-czym jest modlitwa oraz jak należy walczyć z trudnościami na modlitwie.
Cel wychowawczy: Kształtowanie postawy modlitewnej na wzór Jezusa, który uczy nas, jak się modlić.
Cele operacyjne:
- uczeń wie-czym jest modlitwa;
- uczeń potrafi- dostrzec znaczenie modlitwy w życiu w chrześcijańskim.
- uczeń ceni:
1) wartość modlitwy;
2) przykłady osób, które odkryły modlitwę jako dar dla swego życia.
Metody: słowne (pogadanka, rozmowa), poglądowe (pokaz obrazów), działania praktycznego (praca ze słownikiem, z Katechizmem, z czasopismem, z Pismem św.), aktywizujące (metoda dokańczania zdań, praca w grupach).
Środki dydaktyczne: Pismo św., Katechizm, słownik, czasopisma, paski papieru, obrazy.
Przebieg katechezy:
- Powitanie uczniów słowami: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”;
- Modlitwa na rozpoczęcie: modlitwa spontaniczna z udziałem uczniów i katechety.
Przykładowe wezwania modlitewne:
-Panie, dziękuję Ci za życie, za to, że mogę poznawać świat stworzony przez Ciebie i ludzi, których postawiłeś na mojej drodze;
- Boże, przepraszam, że czasem jestem niewierna i zapominam o Tobie. Chcę być zawsze z Tobą. Kieruj, proszę moim życiem;
- Panie, naucz nas kochać taką miłością, jaką Ty ukochałeś nas. Spraw, abyśmy umieli naśladować Twojego Syna w czynieniu dobra i miłości;
- Boże, uwielbiamy Cię i wysławiamy Twoje imię za to, że obdarzasz nas tak niezliczonymi darami. Naucz nas dostrzegać wszelkie dobro wokół nas. Prosimy Cię Panie!;
- Ojcze, dziękujemy Ci za dar Eucharystii, który nam pozostawiłeś. Pragniemy często przyjmować Cię do swoich serc i stawać się coraz lepszymi.
I. WIDZIEĆ
1. Rozpoczęcie katechezy od stwierdzenia, że podstawowym środkiem komunikacji między ludźmi jest rozmowa.
2. Przypomnienie, że warunkiem dobrej rozmowy jest nie tylko mówienie, ale też słuchanie.
3. Postawienie problemu katechezy w formie pytania:
Na czym polega i czym jest rozmowa z Bogiem?
- Uczniowie powinni udzielić oczywistej odpowiedzi, że rozmowa z Bogiem to po prostu modlitwa.
4. Odniesienie do życia- ukazanie różnych przykładów z życia ludzi, dla których modlitwa odegrała ważną i decydującą rolę.
- Zapoznanie się z różnymi sytuacjami życiowymi na przykładzie artykułów z gazet;
- Propozycja pracy w grupach, w których uczniowie zapoznają się z artykułami, a następnie dzielą się najważniejszymi treściami z pozostałą częścią klasy.
I grupa – „Miłujcie się!” nr 1 – 2006
artykuł: „Odmawiajcie zawsze różaniec” - str 40
- Świadectwo Bernadetty, która za sprawą modlitwy różańcowej, wymodliła nawrócenie swojej córki i męża.
II grupa – „Miłujcie się!” nr 4 - 2002
artykuł: „Uratowałam dziecko modlitwą różańcową” - str. 38.
- Wypowiedź kobiety, która dzięki codziennej modlitwie przez 9 miesięcy uratowała życie dziecka.
III grupa – „Miłujcie się!” nr 2 – 2002
artykuł: Bóg usłyszał mój krzyk” - str. 11
- Świadectwo Andrzeja – narkomana, który trafił do wspólnoty Cenacolo, gdzie dzięki modlitwie Pismem świętym, został uratowany i wyszedł z nałogu.
IV grupa – „Miłujcie się!” nr 1 – 2004
artykuł: „Rozmowa miłosiernego Boga z duszą cierpiącą” – str. 26
- Jest to fragment „Dzienniczka” św. S.M. Faustyny Kowalskiej, ukazujący trudności i cierpienia duszy oraz odpowiedź Jezusa, który pociesza strapioną duszę i zapewnia o swojej miłości i dobroci.
Podsumowanie:
Należy zauważyć, że modlitwa nie jest czymś łatwym dla człowieka, może stawiać wielkie wymagania, ale też potrafi przynosić niezwykłe owoce: nawrócenie, uleczenie, pocieszenie, radość, przywrócenie sensu życia.
II. OSĄDZIĆ
5. Próba zauważenia problemu, jakim jest – znalezienie czasu na modlitwę oraz sam sposób modlitwy.
Ocena sytuacji przez samych uczniów:
- Ludzie często nie mają czasu
na modlitwę, gdyż są zabiegani, zbyt zajęci, zapracowani,
zmęczeni;
- Często
uważa się, że modlić powinniśmy się wtedy, gdy czegoś
potrzebujemy od Boga;
- Modlitwa polega czasami tylko na wyrecytowaniu znanych formułek („odklepaniu paciorków”);
- Modlitwa często zniechęca, gdyż może wydawać się zbyt trudna;
- Bardzo częstym powodem zniechęcenia do modlitwy jest brak wiary w to, że Bóg nas wysłucha.
6. Poszukiwanie odpowiedzi na pytania:
Co to jest modlitwa? Czym jest modlitwa dla człowieka?
- Próba odpowiedzi-metodą dokańczania zdań:
MODLITWA TO...
MODLITWA JEST JAK...
- Każdy uczeń ma za zadanie zastanowić się i napisać na pasku papieru, czym według niego jest modlitwa lub do czego może porównać modlitwę.
- Czas pracy: 4-5 minut.
- Możliwe odpowiedzi uczniów:
MODLITWA TO...; MODLITWA JEST JAK...:
1) rozmowa z Bogiem;
2) stanie przed Bogiem;
3) stanięcie w prawdzie przed Bogiem;
4) telefon do Boga;
5) spotkanie z Bogiem;
6) miłosne spotkanie z Ukochanym;
7) spotkanie dziecka z Ojcem;
8) przytulenie się do Boga;
9) słuchanie Boga;
10) święty czas;
11) chwila szczerości z Bogiem;
12) święte milczenie;
13) przylgnięcie do Boga;
14) najpiękniejsza chwila w ciągu dnia;
15) westchnienie ku Bogu;
16) wejrzenie Boga na człowieka.
- Określenia uczniów przypinamy do tablicy, ukazując jednocześnie bogactwo odpowiedzi, które wskazują na to, jak duże znaczenie w życiu człowieka ma modlitwa.
- Zapis tematu do zeszytu.
7. Wyjaśnienie pojęcia: modlitwa
- Wyszukanie znaczenia pojęcia w Słowniku Współczesnego Języka Polskiego:
modlitwa- 1. nawiązanie duchowego kontaktu z Bogiem, osiągane przez rozważania, kontemplację lub powtarzanie odpowiednich formuł. 2. tekst o zwykle ustalonej formule słowa wypowiadany przy modleniu się.
- Odniesienie się do nauki Kościoła- na podstawie Katechizmu Kościoła Katolickiego:
„Modlitwa jest wzniesieniem duszy do Boga lub prośbą skierowaną do Niego o stosowne dobra” ( KKK 2559 );
„Modlitwa jest spotkaniem Bożego i naszego pragnienia. Bóg pragnie, abyśmy Go pragnęli” ( KKK 2560 );
„Modlitwa jest odpowiedzią wiary na darmową obietnicę zbawienia, odpowiedzią miłości na pragnienie Jedynego Syna” ( KKK 2561 );
„Modlitwa chrześcijańska jest związkiem przymierza między Bogiem i człowiekiem w Chrystusie. Jest działaniem Boga i człowieka; wypływa z Ducha Świętego i z nas, jest skierowana całkowicie ku Ojcu, w zjednoczeniu z ludzką wolą Syna Bożego, który stał się człowiekiem” ( KKK 2564 );
„W Nowym Przymierzu modlitwa jest żywym związkiem dzieci Bożych z ich nieskończenie dobrym Ojcem, z Jego Synem Jezusem Chrystusem i z Duchem Świętym”
( KKK 2565 )
- Formuły te zostają odczytane przez wyznaczonych uczniów.
8. Pokazanie, jak modlił się Jezus.
- Podanie konkretnych przykładów modlitwy Jezusa- przez uczniów;
- Posłużenie się cytatami:
1) Modlitwa przed dokonaniem cudu (wskrzeszenie Łazarza, uzdrowienie ślepca);
2) Modlitwa „Ojcze nasz”:
„Ojcze nasz, który jesteś w niebie, niech się święci imię Twoje! Niech przyjdzie królestwo Twoje; niech Twoja wola spełnia się na ziemi, tak jak i w niebie...” ( Mt 6, 9-15 );
3) Modlitwa w Ogrodzie Oliwnym:
„Ojcze mój, jeśli nie może ominąć Mnie ten kielich i muszę go wypić, niech się stanie wola Twoja!” ( Mt 26, 42 );
4) Modlitwa arcykapłańska:
„Nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie; aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał” ( J 17, 20-21 );
5) Modlitwa na krzyżu:
„Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią” ( Łk 23, 34 );
„Ojcze, w Twoje ręce powierzam Ducha mojego” ( Łk 23, 46 ).
- Posłużenie się obrazami:
1) Modlitwa w Ogrójcu;
2) Jezus na krzyżu.
Podsumowanie:
Modlitwy uczy nas sam Jezus, który pokazuje, jak mamy się modlić, wzywa nas do modlitwy i zachęca. Powinniśmy uczyć się modlić od Jezusa.
- Zapis do zeszytu-powinien zawierać jedno z wyjaśnień, czym jest modlitwa- według Katechizmu Kościoła Katolickiego.
III. DZIAŁAĆ
9. Odniesienie do codzienności- poszukiwanie sposobów walki z trudnościami napotykanymi podczas modlitwy.
- Wskazanie na konkretne przeszkody oraz odnajdywanie sposobów przeciwstawiania się im z wykorzystaniem Pisma św.;
- Praca w grupach 2-3 osobowych. Uczniowie wypisują zjawiska, świadczące o trudnościach podczas modlitwy, a następnie starają się przytoczyć, jeśli jest to możliwe, odpowiedni fragment Pisma św., mówiący o sposobie walki;
- Czas pracy -6-8 minut
Przykłady:
- zniechęcenie– „Nieustannie się módlcie” ( 1 Tes 5, 17 );
- brak czasu- „Jednej godziny nie mogłeś czuwać?” ( Mk 14, 37 );
- roztargnienie- „Nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie, ale nas zachowaj od złego” ( Mt 6, 13 );
- oschłość- „Wielbi dusza moja Pana i raduje się duch mój w Bogu moim Zbawcy”
( Łk 1, 46-47 );
- zraniona pycha- „Oto ja służebnica Pańska” ( Łk 1, 38 );
- zawód, poczucie, że nie zostaliśmy wysłuchani: „Wszystko da wam Ojciec, o cokolwiek Go poprosicie w imię moje” ( J 15, 16 );
- poczucie, że Bóg nam jest niepotrzebny- „Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny”
( Łk 1, 49 );
- niedowiarstwo- „Beze Mnie nie możecie nic uczynić” ( J 15, 5 );
- znużenie- „Duch w prawdzie ochoczy, ale ciało słabe” ( Mt 26, 41 );
- zasmucenie- „Także i wy cieszcie się i dzielcie radość ze mną” ( Flp 2, 18 );
Krótkie podsumowanie:
Modlitwa nie jest czymś łatwym, ale Jezus wzywa nas do pokonywania trudności i sam pragnie nam pomóc w ich przezwyciężaniu.
10. Podanie przykładów chrześcijan, dla których modlitwa odegrała ważną rolę w życiu.
- Posłużenie się obrazami, ilustracjami lub zdjęciami, pochodzącymi z czasopism, gazet lub książek- ukazującymi Świętych czy też inne osoby;
- Wymienienie osób, postaci:
* Jan Paweł II;
* Święta Teresa od Dzieciątka Jezus;
* Święta Faustyna Kowalska;
* Święty Ojciec Pio;
* Król Dawid.
11. Refleksja modlitewna:
- Zachęcenie uczniów do refleksji w chwili ciszy nad własną modlitwą;
- Uczynienie konkretnych postanowień, związanych ze sposobem modlenia się przez uczniów;
- Zachęcenie do zainteresowania się którąś z wymienionych postaci, która może okazać się pewnym drogowskazem na drodze modlitwy.
12. Zadanie domowe:
Wybierz sobie jakąś postać, dla której modlitwa odgrywała w życiu ważną rolę. Zapoznaj się z jej życiem i napisz krótką informację na ten temat.
13. Modlitwa na zakończenie- Modlitwa Pańska.
Warto zaproponować, by uczniowie stanęli w kole i złączyli swe ręce, podkreślając w ten sposób jedność.