Dzień Z Rowerem
(Scenariusz wydarzenia z okazji święta w szkole)
Cele zajęć:
- Promocja jazdy na rowerze
- Upowszechnienie roweru
- Zachęcenie uczniów do ruchu
- Współpraca
Potrzebne pomoce:
Rowery,
różne narzędzia do naprawy rowerów, tekturki do wykonania
strzałek lub opisów lub dowolnie inny materiał do oznaczenia trasy
rowerowej i miejsc parkingowych
Czas trwania:
1
dzień
Miejsce zajęć:
Miejsce
przed szkołą, może to być boisko szkolne + miejsce na wspólny
apel w szkole.
Sprzymierzeńcy:
Dyrektor szkoły, nauczyciel fizyki, policjanci, mieszkańcy osiedla, mechanik rowerowy
Prace przygotowawcze:
Wybranie jednej klasy, która będzie koordynowała całą akcję“Dzień z Rowerem.”
Do zadań tej klasy należy:
1.Wytyczenie
dookoła szkoły bezpiecznej
drogi,
którą będą mogli przejechać rowerzyści. Około jednego
kilometra. To mogą być chodniki. Ale trzeba sprawdzić wcześniej
jaki jest ruch na chodnikach, czy zbyt dużo pieszych tędy nie
chodzi. Lub czy da się wyłączyć te chodniki z ruchu pieszego na
1godzinę tego jednego, określonego
dnia. Może to być również boisko szkolne, jeżeli jest takie koło
szkoły. Może to też być wyjazd spod szkoły i dojazd do jakiegoś
punktu i powrót tą samą drogą, jeżeli jest to droga bezpieczna.
Wszystko zależy od otoczenia wokół szkoły.
1.a.
Dla zdecydowanych
i odważnych: można nawiązać współpracę z najbliższym
komisariatem policji i zadbać o formalne załatwienie wsparcia ze
strony policjantów, czyli kierowania przez policjanta ruchem
ulicznym tak by rowerzyści bezpiecznie przejechali ulicami dookoła
swojej szkoły.
2.Przygotowanie tabliczek informujących o wytyczonej drodze na przejazd rowerów, lub wyrysowanie na chodnikach, asfalcie strzałek podpowiadających gdzie droga rowerowa prowadzi, gdzie skręca.
3.Ogłoszenie
wszystkim uczniom w szkole, że dnia 5 czerwca, lub w najbliższą
sobotę, blisko 5 czerwca, z okazji Dnia Bez Samochodu każdy, kto
może przyjeżdża do szkoły na rowerze. (trzeba zaznaczyć również,
żeby każdy zapewnił sobie zabezpieczenie przed kradzieżą roweru
czyli linkę z kłódką, zapinadło itp.)
Każdy rowerzysta powinien mieć: napis na plecach lub flagę z
napisem, (cokolwiek) co będzie wskazywało na wyższość roweru nad
samochodem. Na przykład chorągiewkę z napisem ROWER NIE TRUJE)
przyczepioną dobagażnika z tyłu roweru.
Trzeba
zaznaczyć, że odbędzie
się Wielka DEFILADA Rowerowa
4.Trzeba
też zebrać wstępnie informacje:
ile osób, mniej więcej, przyjedzie na rowerze. Jeżeli jest 10 klas
i z każdej klasy zamierza przyjechać na rowerze około 10 uczniów
to będzie około 100 osób. To grupa rowerzystów do opanowania,
Ale jeżeli z każdej klasy zamierza przyjechać po około 20
uczniów, to już warto zastanowić się nad podziałem akcji na dwie
części: jedna grupa (na przykład klasy a i b wszystkich poziomów)
od godziny 9.oo, a druga (klasy c i d) od godziny 12.oo
.
Ponadto
każda klasa przygotowuje na apel podsumowujący jeden element apelu:
wypowiedź, piosenkę, skecz. Forma dowolna ale wskazówka jest taka,
że to coś, co klasa przygotowuje, ma być pochwałą roweru.
Wybrać
kilka osób, które byłyby REPORTERAMI z Trasy i
ich zadaniem byłoby uważne obserwowanie przejazdu rowerzystów z
hasłami, tak by to ładnie i ciekawie opatrzyć komentarzem
końcowym.
5.Nauczycieli
też warto namówić aby przyjechali rowerem.
5.a.
Opcjonalnie:
Warto
też zaprosić jakiegoś rodzica, albo starszego brata któregoś z
uczniów, znającego się trochę na naprawie rowerów aby tego dnia
przyszli z narzędziami do szkoły by uruchomić punkt porad
naprawczych.
Rowery
się nieraz psują. Są to zazwyczaj drobne rzeczy, Dętka,
wyciągnięta linka hamulcowa itp. Można
pokazać
jak się da łatwo naprawić takie drobne usterki.
6.Przygotować apteczkę z plastrami i środkami opatrunkowymi (na wszelki wypadek)
7.Znaleźć
kogoś spośród nauczycieli, kto zechciałby poprowadzić w
najbliższej przyszłości Klub
Wycieczek Rowerowych.
7.a.
Opcjonalnie:
Znaleźć
kogoś, spośród uczniów, kto chciałby podjąć się tłumaczenia
jak działają wszystkie mechanizmy
rowerowe.
Można
schematycznie na brystolu wielkości A-1 narysować rower i jego
istotne części tak by można było łatwo objaśniać a słuchającym
zrozumieć, jak co działa.
To
przy okazji fizyka byłaby zaliczona ...
8.Wyznaczyć miejsca parkingowe z podziałem na sektory odpowiednio dla klas i oznaczyć je tak aby po zakończonym przejeździe można było pozostawić rowery w bezpiecznym miejscu.(Na przykład: sektor A będzie dla klas pierwszych, sektor B dla klas drugich, sektor C dla klas trzecich a i b, a Sektor D dla klas trzecich c i d ) w zależności od potencjalnych możliwości parkingowych koło szkoły
Przebieg wydarzenia:
W
Dzień Bez Samochodu czyli w Dzień Z Rowerem wszyscy przyjeżdżają
do szkoły rowerem. Każdy rowerzysta powinien mieć coś
promującego rower,
Wielka
Defilada Rowerowa
Zaczyna się od przejechania ścieżką dookoła szkoły. W zależności od ilości osób można to zorganizować tak, że połowa stoi i ogląda a połowa przejeżdżając prezentuje się na rowerach ze swoimi hasłami.
I potem zmiana.
Jeżeli droga jest krótka a klasa licznie występuje na rowerze, to można uporządkować to tak, że jedna klasa jedzie i się prezentuje ze swoimi hasłami a reszta ogląda. Potem następna klasa i tak dalej.
Po uroczystej defiladzie rowerowej wszyscy odstawiają rowery. Trzeba pamiętać o zabezpieczeniu rowerów przed kradzieżą.
Wszyscy spotykają się na apelu i teraz każda klasa prezentuje swoją część na cześć ROWERU. (Wcześniej może być ustalony porządek, albo, po prostu, po kolei)
Klasa koordynująca podsumowuje całość wyjaśniając czym jest Dzień Bez Samochodu. Oczywiście REPORTERZY z Trasy zdają relację z przebiegu Defilady,
Nauczyciel, który zgłosił chęć stworzenia Klubu Rowerowych Wycieczek ogłasza zapisy.
Życzymy na zakończenie dużo wypraw rowerowych. Bo zbliżają się wakacje.
Możliwe modyfikacje
Jeżeli
szkoła nie ma warunków na wytyczenie drogi wokół szkoły można
zrobić tylko przyjazd uczniów do szkoły na rowerach, zostawienie
ich przed szkołą, i apel w środku szkoły z prezentacją haseł na
apelu.
Inna wersja: Tylko jedna klasa przyjeżdża do szkoły na rowerach i ta jedna klasa prezentuje całej reszcie wszystko o rowerach i ich wyższości nad samochodem