konspekt instrumenty smyczkowe i uderzane

SCENARIUSZ MUZYKI W KLASIE PIĄTEJ


Temat: Instrumenty strunowe - smyczkowe i uderzane


Cele:

- uczeń zna terminy: lutnik, trio, kwartet, kwintet

- uczeń umie podzielić instrumenty strunowe według sposobu wydobycia dźwięku

- uczeń zna budowę instrumentó strunowych smyczkowych i uderzanych

- uczeń zna nazwy i brzmienie poszczególnych instrumentów strunowych


Środki dydaktyczne:

- Zeszyt Ćwiczeń

- czytanki o instrumentach i pracy lutnika (Podręcznik strona 50-53)

- tablica przedstawiająca instrumenty smyczkowe strunowe i uderzane

- odtwarzacz płyt CD

- płyta CD z utworami


Metody:

- pogadanka

- pokaz - wysłuchanie utworów z płyty

- próba dyskusji


Forma:

- zbiorowa

- indywidualna


CZĘŚĆ WSTĘPNA:


1. Czynności organizacyjno - porządkowe

2. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć

3. Nawiązanie do poprzedniego tematu zajęć - do instrumentów strunowych szarpanych

4. Podanie celu i tematu zajęć, zanotowanie tematu do zeszytu.


CZĘŚĆ GŁÓWNA:


1. Wyjaśnienie różnicy między instr. szarpanymi a smyczkowymi i uderzanymi

2. Wyjaśnienie pojęcia lutnik:

- Lutnik dawniej produkował tylko lutnię, dzisiaj zajmuje się budową i naprawą wszystkich instrumentów strunowych - większość instrumentów strunowych jest obecnie wytwarzana seryjnie, a u lutników zaopatrują się tylko profesjonalni artyści.

3. Zaprezentowanie instrumentów smyczkowych oraz uderzanych na tablicy instrumentów strunowych, wspólne zauważanie różnic pomiędzy poszczególnymi instrumentami

4. Przeczytanie notatek z podręcznika na temat poszczególnych instrumentów

5. Wysłuchanie utworów muzycznych ze zwróceniem uwagi na poszczególne instrumenty smyczkowe i uderzane

6. Przedstawienie mechanizmu działania pianina na przykładzie instrumentu znajdującego się w pracowni


CZĘŚĆ KOŃCOWA:


1. Pogadanka - uczniowie wyrażają swoją opinię na temat brzmienia instrumentów, które dziś uslyszeli, który im się podoba i dlaczego.

2. Przypomnienie przedstawionych dziś instrumentów i ich nazw

3. Zadanie domowe - Zeszyt Ćwiczeń str. 21-25

