Obieg wody w przyrodzie, scenariusze


Obieg wody w przyrodzie

Scenariusz zajęć wychowawczo - dydaktycznych dla dzieci 4 - 5 letnich z grupy VI "Kwiatuszki"

Temat globalny: Parasole czas wyciągać, jesień w pełni, deszcz nadciąga.

Cele:

- usprawnianie narządów artykulacyjnych,

- rozwijanie umiejętności posługiwania się pędzlem,

- zapoznanie z różnymi stanami skupienia wody,

- rozwijanie umiejętności wypowiedzi na wybrany temat

- wdrażanie do prób formułowania wniosków na podstawie obserwacji.

- bierze udział w ćwiczeniach artykulacyjnych,

- maluje farbami na kartonie zamoczonym w roztworze soli,

- zna przynajmniej dwa stany skupienia wody,

- formułuje wnioski na podstawie obserwacji.

Formy pracy: z całą grupa, indywidualnie

Rodzaj aktywności: językowa, przyrodnicza i techniczna, plastyczna

Środki dydaktyczne: tekst opowiadania "Jedna srebrna kropla", kominek ceramiczny, lusterko, plansze przedstawiające obieg wody w przyrodzie, roztwór soli, kartony A4, pędzle, farby plakatowe, naczynie z wodą.

Metody pracy według M. Łobockiego:

- Aktywizujące: czynnościowa, zadaniowa

- Percepcyjne: pokaz, prezentacja, obserwacja

- Słowne: metoda żywego słowa, instrukcje, objaśnienia, wypowiedzi

Treści programowe: obszar 3, 9, 10, 11,

Przebieg dnia

- "O czym mówi woda?" - zagadki dźwiękowe. Nauczyciel zachęca dzieci, aby podały kiedy można usłyszeć odgłosy wody. Dzieci wymieniają sytuacje gdy słychać dźwięki wydawane przez wodę. Nauczyciel odtwarza płytę CD z odgłosami wody i prosi o rozpoznanie okoliczności w jakich mogły powstać te odgłosy.

- "Kap, kap, fiu, fiu" - ćwiczenia artykulacyjne. Dzieci podzielone są na dwie grupy, jedna to kropelki deszczu, druga wiatr. Kropelki kucają i stukając paluszkami o podłogę naśladują dźwięk spadających kropel: kap, kap, kapr30;. Dzieci, które są wiatrem stoją z rączkami w górze, kołyszą się na boki i gwiżdżą jak wiatr: fiu, fiu, fiu. Po kilkakrotnym powtórzeniu zamiana ról.

- Nauczyciel przedstawia dzieciom rKropelkęr1;, która chciałaby opowiedzieć im swoje przygody. Dzieci słuchają opowiadania "Jedna srebrna kropla". Po wysłuchaniu przez dzieci opowiadania nauczyciel zapoznaje dzieci z obiegiem wody w przyrodzie - do ceramicznego kominka wlewa niewielką ilość wody, następnie pod spodem ustawia zapaloną świeczkę. W czasie gdy woda się nagrzewa nauczyciel tłumaczy, że woda w naczyniu to np. kałuża, a świeczka zastępuje słońce. Gdy podgrzana woda zaczyna parować nauczyciel zachęca dzieci do odpowiedzi na pytanie: Co dzieje się z wodą? Następnie nauczyciel umieszcza nad parującą wodą lusterko (zastępuje masy chłodnego powietrza unoszące się wysoko nad ziemią). Gdy woda skropli się i zacznie skapywać nauczyciel pyta dzieci: Co teraz stało się z parą wodną? Czy to co się dzieje z naszą wodą jest podobne do przygód Kropelki? Co stałoby się z naszą parą gdyby zamiast na lusterko natrafiła na bardzo zimne powietrze? Czy para wodna, deszcz i śnieg to ciągle woda? Co jest potrzebne żeby woda zamieniła się w parę? Nauczyciel przedstawia planszę przedstawiającą obieg wody w przyrodzie.

- "Co nam deszcz maluje?"- na kartonach zamoczonych roztworze soli dzieci malują deszczowe kropelki w różnych kolorach. Nauczyciel zwraca ich uwagę na mieszanie i rozlewanie się kolorów na kartonie.

- Sprawdzenie i zaznaczenie poziomu wody w naczyniu na parapecie. Wstępne wnioski do obserwacji.

- Podsumowanie zajęć.

H. Bechlerowa

Jedna srebrna kropla

Płynął sobie strumyk, nad strumykiem schylała się wierzba, rosły kwiaty. A na jednym żółtym płatku jaskra leżała srebrna, błyszczące kropla. Na pewno została tu po wczorajszym deszczu, ale tego sama nie pamiętała. Patrzyła srebrnym okiem w niebo, widziała jaskółki i motyle, słyszała jak strumyk dzwoni po kamykach. Wydawało jej się to bardzo przyjemne.

- jak dobrze musi być jaskółkom tam w górze! I motylom co mogą fruwać z kwiatka na kwiatek. Chciałabym być motylem. Nie! Chciałabym dzwonić i pluskać jak strumyk!

Powiedziała to tak głośno, że usłyszała ją wierzba.

Wierzba była stara i pamiętała wszystkie wiosny jakie ubierały ją w zielone liście, i wszystkie zimy, które targały jej włosy. I znała wszystkie melodie strumyka i piosenki letnich deszczów. Poruszyła liśćmi i zaszumiała:

- będziesz tam gdzie fruwają jaskółki, i fruwać będziesz jak motyle, i zadzwonisz jak strumyk po kamykach. Będziesz blisko i daleko, zobaczysz to, o czym ci się nigdy nie śniło. - Zobaczę r11; szepnęła kropelka i poczuła, jak mocno grzeje słonko, i jak ona sama zmienia w coś lekkiego i przejrzystego i wędruje w górę. Była teraz wysoko r11; w puszystym obłoku r11; widziała z bliska jaskółki fruwające pod niebem.

- Prawdę mówiła wierzba r11; szepnęła mała srebrna kropelka. Przestraszyła się kiedy wiatr przywiał ciemne chmury. Chmury zabrały biały, puszysty obłok, zamruczały groźnie, zaświeciły błyskawicą. Lunął deszcz. Kropelka poczuła, że leci w dół, że spada, spada prosto do strumyka. Płynęła teraz z wesolutkim pluskiem, mijała w biegu mokre trawy i kwiaty, skakała po kamykach. Znowu przypomniała sobie starą wierzbę.

- Prawdę mówiła- zadzwoniła mała kropelka, przeskakując różowy kamyk- ale dokąd zawędruję razem ze strumykiem?

- Do rzeki, do morza! - odpowiedział czyjś głos blisko na łące. To bociek, który znał i rzeki i morze, bo zwiedził świat.

I strumyk wpadł do rzeki. Kropelka płynęła teraz szeroko rozlaną wodą, aż pewnego dnia zobaczyła mewy i statki.

- Może - szepnęła - To właśnie jest to, o czym mi się nigdy nie śniło, o czym mówiła stara wierzba.

Kropelka kołysała się teraz na falach, biegła szybko, w srebrnej pianie, wyrzucała muszelki na piasek, wpadała do małych jezior, które dzieci kopały w piasku.

W pogodny dzień patrzyła w niebo, w białe chmurki srebrne od słońca. Marzyła, żeby znowu wędrować. I nie wiadomo kiedy, w gorący dzień - płynęła znowu w lekkim obłoczku. Wiatr pędził go, jak żagiel na morzu, i obłok płynął nad lasami, nad polami i miastem. Mała srebrna kropelka zmęczyła się wreszcie tą wędrówką.

- Albo płynę po niebie, albo z deszczem wędruję na ziemię i znowu słońce zmienia mnie w chmurkę. Chciała o tym opowiedzieć jaskółkom, ale jaskółek już nie było. I wiatr dmuchał zimnym oddechem, a z drzew spadały liście. Kropelka płynęła teraz w zimnej, czarnej chmurze tak niepodobnej do białego puszystego obłoczka. Zobaczyła w dole błyszczącą wstążkę wody.

- Strumyk pod wierzbą! - ucieszyła się - ach gdybym znowu mogła spaść z deszczem i pluskać i skakać po kamykach!

I nagle poczuła, że leci, ale dziwnie cicho - bez deszczowego szumu i plusku. Była biała i lekka. Ucieszyła się.

- Fruwam! Więc chyba jestem motylem! I nie tylko ja. Ach, jak nas dożo! Prawdę powiedziała stara wierzba.

A stara wierzba potrząsnęła gałązkami, na których nie było już liści. Zaszeleściła:

- Jesteś teraz śnieżynką, ale...

- Ale co? - zapytała śnieżynka.

Jesteś i tak kropelką wody- powiedziała wierzba.

Śnieżynka nie mogła tego zrozumieć.

- przecież nie pluskam już, tylko fruwam i tańczę tak cicho, że mnie nie słyszysz.

Ale gałązki wierzby otaczał już biały puch, chciało jej się spać, więc szepnęła tylko:

- Zobaczysz sama. Niech tylko zaświeci słońce.


