Konspekt zajęć prowadzonych metodą symboli dźwiękowych
Data: 11.05.2006
Temat: Wprowadzenie pojęć wysoki - niski dźwięk
Prowadzący: Agata Bator
Grupa: 6 lat
Czas trwania: 45 minut
Cele: - ogólne motoryczne pobudzenie,
- zwolnienie napięcia mięśniowego i psychicznego - kontrolowanie ruchów,
- kształcenie orientacji w schemacie ciała i przestrzeni, koncentracji uwagi,
- rozwijanie wyobraźni dziecka, wrażliwości estetycznej,
- rozwijanie procesów percepcyjnych: percepcji wzrokowej, słuchowej, koordynacji wzrokowo - ruchowej - stymulacja rozwoju umysłowego,
- rozwijanie mowy dziecka i jego zdolności do słuchania,
Metody: metoda symboli dźwiękowych
Formy: grupowa, indywidualna, zróżnicowana.
Środki dydaktyczne: płyty CD z muzyką, papier, kredki, flamastry, instrumenty muzyczn
Przebieg zajęć:
I Ekspresja ruchowa
1.Przywitanie z dziećmi i zaproszenie ich do zajęć.
a) zabawa pt " przywitanie paluszków " - dzieci dobierają się w pary i dotykają końcówkami swoich palców palców wybranego dziecka.
2.Swobodne poruszanie się dzieci do muzyki, taniec przy muzyce- swobodna ekspresja ruchowa.
3.Ćwiczenia umożliwiające kontrolę ruchów dzieci ( hamowanie, pobudzanie )
Dzieci poruszają się w rytm muzyki kiedy muzyka jest przerywana mają ustawić się:
- od najjaśniejszej koszulki do najciemniejszej
- od najjaśniejszych włosów do najciemniejszych.
- w porządku od najmniejszego do największego
4.Ćwiczenia porządkujące i ograniczające zbędne ruchy dziecka: prowadząca wyklaskuje rytm, który dzieci muszą powtórzyć - dzieci siedzą w kółku.
II Interpretacja plastyczna utworów muzycznych
1.Dziecią zaprezentowane są dwa odmienne utwory muzyczne ( jeden melancholijny, nastrojowy; drugi żywy, dynamiczny); ich zadaniem jest opisać za pomocą barw charakter usłyszanej muzyki. Zadajemy następujące pytania: - z jakim kolorami kojarzy ci się ta muzyka
- czy są to barwy jasne/ciemne, ciepłe/zimne
- co sprawia, że (dlaczego) muzyka kojarzy ci się z tymi kolorami
Następnie dzieci wyobrażają sobie ze są ptakami i za pomocą barwnych plam (jakie widzi ptak podczas swojego lotu) muszą oddać nastrój usłyszanego fragmentu muzycznego.
III Poznawanie i operowanie symbolami dźwiękowymi
1.Prezentacja za pomocą instrumentów ( pianino, flet, dzwonki ) dwóch różniących się zasadniczo wysokością dźwięków.
2.Omówienie z dziećmi przedstawionego materiału dźwiękowego - zachęcamy dzieci do wypowiadania się na temat różnic.
3.Ustalenie cechy różnicującej dźwięki - wysokość.
4.Wprowadzenie pojęcia wysoki - niski.
5. Przedstawienie ruchem przez dzieci różnic między słyszanymi dźwiękami (ćwiczenia w makroprzestrzeni): - przysiad, siad lub położenie się na podłodze po usłyszeniu dźwięku niskiego.
- wyciągnięcie rąk do góry, podskoki, stawanie na palcach przy usłyszeniu dźwięku wysokiego
6.Rozpoznawanie różnic wysokości - dzieci jeszcze raz ustawiają się w kolejności od najniższego do najwyższego
7.Czynności manualne związane z pojęciami wysoki - niski: dzieci mają za zadanie narysować wysokiego i niskiego człowieka, wysokie i niskie drzewo, wysoki i niski dom, wysokie i niskie góry.
8.Prezentacja plansz graficznych ( symboli dźwięków wysokiego i niskiego ) - omówienie różnic między wprowadzonymi znakami.
9. Wykorzystanie rysunków dzieci, rozkładamy je po dwóch stronach sali (po jednej stroni rys. przedstawiające rzeczy wysokie po drugiej stronie rzeczy niskie) - dzieci ustawiają się po odpowiedniej stroni w zależności od usłyszanego dźwięku.
10. Wykorzystanie rysunków dzieci - na usłyszany dźwięk dzieci podnoszą w górę swoje rysunek przedstawiający wysokiego lub niskiego człowieka ( lub znaki graficzne dźwięków wysoki i niski)
IV Zabawy słowno - muzyczno - ruchowe
Taka mała Micitanga mi się spodobała,
Takie duże pióro miała, ona taka mała.
Taka mała, takie pióro, takie pióro, taka mała.
Taka mała, takie pióro, takie pióro, taka mała..
Wykonujemy ruchy rękoma lub nogami.
Mała - pokazujemy rękami przed sobą "coś małego" (rozstaw dłoni ok.20cm.) lub nogami (stopy razem złączone)
Wielkie pióro, takie pióro - pokazujemy rękami przed sobą jedna ręka wysoko nad głową druga poniżej pasa (rozstaw dłoni ok.80cm) lub nogami (rozstaw nóg ok.50cm.)
V Relaksacja
1. Wizualizacje - słuchanie spokojnego utworu relaksacyjnego i towarzyszącemu mu opowiadaniu:
Jest późne popołudnie, jest coraz ciszej… słońce zaczyna świecić coraz mocniej, jest ogromną żółto-czerwoną kulą… widzę jak chowa się za horyzont. Dokoła słychać szum morza…i czuć jego zapach. Zdejmuję buty i boso wchodzę na plażę. W oddali widzę płynący statek. Kończy się dzień… zapada noc… księżyc ukazuje się na niebie… cichutko zaczyna padać deszcz.