SCENARIUSZ ZAJĘCIA DYDAKTYCZNEGO Z WYKORZYSTANIEM LITERATURY MARII KONOPNICKIEJ.
TEMAT KOMPLEKSOWY: Wiosna tuż, tuż.
TEMAT DNIA: Wiosenne kwiaty
TEMAT ZAJĘCIA: - Ćwiczenia językowe na podstawie wiersza M. Konopnickiej "W ogrodzie".
PROWADZĄCA: Beata Tomkowiak
Grupa wiekowa: 6- latki.
Cele ogólne:
- Dostrzeganie zmian zachodzącychw przyrodzie związanych z nadejściem wiosny,
- Doskonalenie dodawania i odejmowania liczb w zakresie 10,
- Stwarzanie sytuacji sprzyjającej aktywizowaniu mowy i myślenia,
- Doskonalenie umiejetności współdziałania w grupie.
Cele szczegółowe:
- Dziecko rozpoznaje i nazywa wiosenne kwiaty,
- rozróżnia kwiaty pod ochroną od kwiatów rosnących w ogrodzie,
- rozwiązuje rebusy obrazkowo- literowe,
- dzieli wyrazy na sylaby i głoski
- wskazuje samogłoski i spółgłoski,
- rozwiązuje działania matematyczne typu 5+4, 9-3,
- układa rosnąco liczby,
- estetycznie i dokładnie wykonuje pracę plastyczną,
- współpracuje w grupie.
Metody:
Czynne; zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń, zabawy ruchowe,
Słowne: wiersz, piosenka,
Oglądowe: obrazki, ilustracje, krzyżówki.
Formy: zajęcie z całą grupą, praca w grupach, praca indywidualna.
Pomoce: rysunki kwiatów, sylaby na kolorowych kartkach, rebusy literowo- obrazkowe, rysunki drzew, kolorowe kwiaty z działaniami do rozwiązania.
Organizacja zajęcia: dzieci siedzą w półkolu na dywanie. Na tablicy są rezmieszczone kolorowe wiosenne kwiaty. W środku miejsce na krzyżówkę.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1 Ilustracja ruchowa do piosenki "Ogrodniczka"
2. Zaproszenie dzieci na zajęcia, na którym będa rozwiązywać zagadki, rebusy układanki i krzyzówki, będą bawić sie głoskami, rozwiązywać zadania matematyczne......
3. Nawiązanie do tematu wiosny mottem wiersza
" Piękne jest lato, piękna jest jesień, i zima nawet ta ostra, lecz najpiękniejszą porą roku jest WIOSNA".
4. Słuchanie wiersza M. Konopnickiej pt. " W ogrodzie".
5. Analiza treści wiersza; rozmowa z dziećmi
- Jak należy zachować sie w ogrodzie?
- Dlaczego nie wolno bezmyślnie deptać trawy, zrywać kwiatów?
- Jakich kwiatów nigdy nie wolno zrywać?
Prośba o przypomnienie nazw kwiatów rosnących w ogrodzie oraz innych wiosennych kwiatów.
6. Rozwiązanie krzyżówki ( HASŁO; KWIATY)
a) jaką nazwę ma ten kwiatek 100-krotka,
b) jak nazywa się kwiatek, który widzielismy na wycieczce, ( zawilec),
c) rozwiąż rebus sa-{rysunek sanki}
d) co to jest za kwiatek żółty lub czerwony a w swojej nazwie ma wyraz PAn?
e) asamitny , kolorowy, mały kwiatek, kto wymieni jego nazwę ten nie brat lecz { bratek}
f) odszukanie nazwy kwiatów spośród odkrytych liter ( kurtoiklubsoy - krokusy )
Odczytanie hasła krzyżówki; wyszukanie kwiatów rosnących w ogrodzie i pod ochroną, zaznaczanie samogłosek.
7. Zabawa ruchowa; orientacyjno-porządkowa BAL SYLAB, dzieci losowo wybierają sobie sylaby.
dzieći tanczą przy myzyce, kiedy muzyka cichnie dobierają się sylabami tak aby powstała nazwa kwiatka.
Później następuje wymiana sylab i zabawa trwa dalej.
8. Prace przy stolikach; podział na grupy.
Każda grupa ma narysowane drzewko i cyfrę. Na stolikach leżą kolorowe kartki na nich narysowane kwiatki z działaniami matematycznymi. Zadanie dzieci jest rozwiązać zadanie, wyciąć i nakleić takie kwiatki, które pasują do wiosennych drzewek.
9. Prezentacja wykonanej pracy. Podsumowanie, podziękowanie za aktywny udział. Okazanie zadowolenia z osiągnięć i umiejętosci.
Nagrodzenie dzieci brawami.
10. Zaproszenie do wspólnej ulubionej zabawy; Labado lub Karuzela.