ZAJĘCIA PLASTYCZNE - INACZEJ ( Scenariusz)
Grupa wiekowa: 6 - latki
Temat: Fantazyjne oblicza
Technika: Wycinanie ilustracji z czasopism przedstawiające owoce, kwiaty, warzywa i układanie ich na papierze w kształt twarzy
Forma pracy: zespołowa ( 2-3 osoby)
Metody pracy: oglądowa, problemowa, praktyczna
Środki dydaktyczne: reprodukcja obrazu „Wertumnus” namalowanego przez włoskiego artystę Giuseppe Arcimboldiego dla cesarza Rudolfa Habsburga, plik starych kolorowych czasopism, arkusze papieru, nożyczki , klej, lusterka.
Cele: POZNAWCZY - zapoznanie z reprodukcją obrazu Giuseppe Arcimboldiego „ Wertumnus”, przypomnienie z jakich części składa się twarz ludzka
KSZTAŁCĄCY - kształcenie umiejętności posługiwania się nożyczkami, rozwijanie wyobrażni, umiejętne dobieranie owoców, kwiatów, warzyw wyciętych z czasopism i zastępowanie nimi części twarzy wymyślonej postaci ( oczu, nosa, uszu, włosów itp. )
WYCHOWAWCZY - umiejętne, ostrożne posługiwanie się nożyczkami, zwrócenie uwagi na wykorzystanie do pracy tylko starych czasopism NIGDY KSIĄŻEK!
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Zabawa inscenizująca do piosenki „ Pokaż proszę…”
Pokaż proszę, gdzie masz oczy,
gdzie masz uszy,
a gdzie nos,
gdzie masz rękę,
gdzie masz nogę,
gdzie na głowie rośnie włos…..
Oglądanie swoich odbić w lusterkach
jak wyglądam gdy jestem smutny (a)?
jak wyglądam gdy jestem wesoły (a)?
jak wyglądam gdy jestem zdziwiony (a)? itp.
Czy kiedykolwiek widziałeś twarz zrobioną z roślin? Rozmowa z dziećmi, podczas której zapoznają się z reprodukcją obrazu włoskiego artysty Giuseppe Arcimboldiego „ Wertumnus”
UWAGA! Można zamiast rozmowy przeprowadzić zabawę „ Zwiedzamy galerię obrazów”. Wśród oglądanych obrazów znajduje się w/w reprodukcja obrazu Arcimboldiego
krótka informacja dotycząca artysty,
dzieci wymieniają jakimi owocami, warzywami, kwiatami malarz zastąpił oczy, uszy, nos itp.
zwrócenie uwagi na prawdziwość wyglądu namalowanych owoców.
Określanie zadania do wykonania dla dzieci:
wyszukajcie w starych czasopismach owoców, roślin, warzyw i wytnijcie je,
ułóżcie na papierze poszczególne części tak, aby powstał portret z roślin, itp.
przyklejcie wycięte części do papieru
Indywidualna praca przy stolikach. Zwrócenie uwagi na zgodną pracę w zespołach
Analiza i ocena prac:
wybieramy najzabawniejszy portret
organizujemy wystawę prac