Scenariusz zebrania z rodzicami:
Temat; dobra pamięć pomaga w uczeniu się, czyli jak ćwiczyć pamięć.
Cele;
budowanie właściwych relacji miedzy nauczycielem i rodzicami,
umożliwianie rodzicom wymiany doświadczeń wychowawczych,
zapoznanie rodziców z kilkoma technikami szybkiego zapamiętywania.
Materiały;
4 arkusze szarego papieru ( mogą być polówki), kartki, długopis, ołówki, flamastry, załączniki ( ćwiczenia ułatwiające zapamiętywanie, teksty wierszy)
Organizacja pracy;
warsztatowo- wykładowa
Czas realizacji; około 2 godzin.
PRZEBIEG ZEBRANIA
Przywitanie. Podanie tematu spotkania.
Informacja wstępna nauczyciela.
U dziecka w młodszym wieku szkolnym wzrasta ostrość wzroku i precyzja odbioru bodźców słuchowych. Poziom funkcjonowania tych zmysłów jest niezwykle ważny dla nauki czytania i pisania.
Wzrasta także koordynacja wzrokowo - ruchowa, polegająca na wykonywaniu ruchów ciała, szczególnie rak, pod kontrolą wzroku.
Rozwój umysłowy dziecka w tym wieku związany jest z doskonaleniem się procesów spostrzegania, uwagi, pamięci, mowy oraz myślenia.
Dzisiaj zajmiemy się głownie pamięcią. Wielu psychologów uważa, że pamięć jest zdolnością, dzięki której może występować proces uczenia się. W młodszym wieku szkolnym w związku z podaniem dziecka systematycznemu nauczaniu, następuje dynamiczny rozwój pamięci. Słabo ukształtowana jest jeszcze zdolność odszukiwania i wydobywania z zasobu pamięciowego wiadomości, które są potrzebne w danej chwili.
Dziecko trwale i łatwiej zapamiętuje to, co przyciąga jego uwagę i jest atrakcyjne.
Pamięć można rozwijać.
Dla polepszenie pamięci ważne są:
Odpowiednia ilość snu. Podczas snu mózg przetwarza informacje zdobyte w ciągu dnia i wzmacnia je. Jednocześnie usuwa z mózgu dane, których nie potrzebujemy.
Sprawność fizyczna. Wysiłek fizyczny pomaga dobrze się wyspać, a także zwiększa przepływ krwi przez mózg. Do mózgu dociera więcej tlenu i substancji odżywczych. Ćwiczenia pomagają pozbyć się stresu, w którym organizm produkuje hormony niszczące pamięć.
Dobre odżywianie. Trzeba jeść dużo ryb, bo zawierają kwasy omega 3, a one pomagają zwiększyć zdolność uczenia się. Na drugie śniadanie cos sycącego np. banana.
Gimnastyka mózgu. Bardzo pomocne jest uczenie się rymowanek i wierszyków , a także rozwiązywanie krzyżówek czy na przykład gra w szachy.
Pamięć mogą także poprawić pewne sztuczki, czyli strategie mnemoniczne. Im więcej zmysłów zaangażujemy w zapamiętywanie, tym lepiej, czyli ważna jest wszechstronność.
Sposoby zapamiętywania to;
powtarzanie ( po dwukrotnym przeczytaniu teksty należy oderwać od niego wzrok i powtórzyć to, co zawierał) ,
wypunktowanie ważnych momentów, podziały czy klasyfikacje, podkreślenia (takie podkreślenia i zaznaczania jest szczególnie ważne przy zapamiętywaniu długich tekstów)
grupowanie informacji, a potem odtwarzanie na podstawie wyobrażeń, skojarzeń między słowami czy streszczeń.
Przykłady zabaw ułatwiających zapamiętywanie ( załącznik)
Rodzice czytają propozycje zabaw
Wspólna zabawa z wykorzystaniem podanych propozycji
Ćwiczenie „rysunek do wiersza”
Zabawa w łańcuszek skojarzeń
Nauczyciel rozpoczyna zabawę, mówiąc dowolne słowo, a każdy rodzic po kolei ( krzesła ustawione są w kręgu) dopowiada słowo, które mi się kojarzy z poprzednim, np.;
szkoła - ławka - drewno - klon - liście - czerwone - serce itd.
Podział rodziców na 4 grupy. Każda grupa otrzymuje tekst krótkiego wiersza, arkusz szarego papieru i flamastry. Zadaniem każdej grupy jest zilustrowanie każdego wersu wiersza prostym rysunkiem ( znaczkiem ) tak, żeby ułatwiał nauczenie się go na pamięć.
Rozmowa z rodzicami o innych sposobach zapamiętywania i doskonalenia pamięci. Wymiana doświadczeń pomiędzy rodzicami.
Rozdanie kart osiągnięć edukacyjnych uczniów. Prezentacja zgromadzonych przez nauczyciela prac uczniów.
Sprawy różne.
Rozmowy indywidualne z rodzicami.