Trzeba misia położyć spać. Dorosły pokazuje dziecku misia i stwierdza: Oj, spać mu się chce... Ziewa... Dziecko chce natychmiast ułożyć misia i nakryć go kocykiem. Dorosły dziwi się: Ale brudne łapki i umorusany nosek... I pewno jest troszeczkę głodny... Dzięki temu wprowadzeniu zabawa rozbudowała się o kilka elementów i trwa znacznie dłużej. Potrzebne jest jeszcze zakończenie: Dorosły spogląda na śpiącego misia i mówi szeptem: Smacznie śpi... Ma czyste łapki i czysty nosek... W brzuszku pełno... Dobrze mu się śpi... W podobny sposób można rozbudowywać inne zabawy.
Jeśli dziecko zaczyna prowadzić zabawę, wymyślać nowe warianty, pozwólmy mu na to. Samo da nam wskazówki, powie co i jak mamy robić i będzie szczęśliwe, jeśli dobrze wczujemy się w wyznaczoną nam rolę
Scenariusz zajęcia dla dzieci 3-letnich
Temat: „To jestem ja” - zabawy w rysowane wierszyki.
Cel:
przygotowanie do pisania,
obserwowanie powstawania rysunku,
poprawne trzymanie kredki (przyboru do rysowania),
pobudzanie procesów poznawczych: spostrzeganie, myślenie, uwaga. .
Dziecko potrafi:
przyjąć poprawną postawę podczas rysowania,
poprawnie trzymać kredkę,
recytować zbiorowo wiersz,
przeliczać elementy w zakresie 4,
zna nazwę miejscowości, w której mieszka,
kolorować wg wzoru.
Metody:
zabawowo-naśladowcza
słowna
samodzielnych doświadczeń
Formy:
zbiorowa jednolita
Środki dydaktyczne:
tablica do rysowania
przybory do rysowania
karty pracy
nagrania muzyki zabaw i pląsów .
Przebieg zajęcia:
1. Dzieci stoją na dywanie - witają się zabawa
„ Powitanka”
Jest już z nami pani Danusia,
No to zaczynamy,
Jedna ręka druga ręka,
Pięknie ją witamy.
Ref. Kto taką zabawę zna,
Niechaj śpiewa tak jak ja 2/x.
Są już z nami wszystkie dzieci,
No to zaczynamy,
Jedna ręka, druga ręka,
Wszystkich dziś witamy.
Ref. Kto taką zabawę zna.....
2. Nauczyciel pokazuje jak kreślić poprawnie koło oraz trzymać przybór do rysowania.
1.Wśród gęstych i bujnych traw
Schowany tajemniczy staw
W nim pełno rybek i pełno żab.
2 Opodal stawu
3. Stała chatka z jednym okienkiem tam mieszkała babka
4. Kiedyś wybrała się do lasu po chrust
5. Lecz nie mając wiele czasu wróciła inną drogą
6.Od chatki do stawu widniała drożynką tędy okruszki niosła dobra starowinka dla rybek
7. Potem poszła koło strumienia szukać pożywienia dla żabek, które wołały: kum-kum,
rade- rade, radek.
8. Skręciła ku dolinie nie znaną jej drogą;
9. Czegoś szukała... przeskoczyła kamień nogą.
10.Znowu szukała. .wtem brzmi wołanie: pan-pan, pan-pan!
11.Biegnie do stawu, a tam stał...pan bocian.
3. Omówienie treści wiersza.
Gdzie mieszkał bocian? Jakiego koloru ma nogi bocian?
A jaki jest przysmak bociana? Jakiego są koloru?
Był jeden bocian, a ile było żabek?
Jakich zwierzątek było więcej?
A jak nazywa się kraj w którym mieszkamy?
A jak nazywa się miasto w którym mieszkamy?
4. Dzieci mówią wiersz pt. „Jest takie miasto”.
5. „To jestem ja”
Moja buźka okrąglutka,
Grzywka czarna, całkiem krótka.
Miły uśmiech zawsze mam,
Chcesz zobaczyć? Popatrz sam!
6. Zabawa „Głaskany”
Lewe udu, prawe udu,
obie dłonie klaszczą.
Zegnij palce i wyprostuj,
niechaj brzuszek twój pogłaszczą.
7. Omówienie zadania .
dorysowanie brakujących części ciała
pokolorowanie obrazka.