ZATWIERDZAM |
ZEZWALAM NA PONOWNE WYKORZYSTANIE |
|||
|
Imię i NAZWISKO |
stopień |
data |
podpis |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
PLAN - KONSPEKT
do przeprowadzenia zajęć z taktyki
TEMAT : T-13 CZYNNOŚCI POSZCZEGÓLNYCH OSÓB FUNKCYJNYCH DRUŻYNY W CZASIE ORGANIZOWANIA I PROWADZENIA OBRONY
CEL : Zapoznać szkolonych z celem i warunkami przechodzenia do brony, jej prowadzenia oraz z zasadami wykorzystania ukształtowania terenu i przedmiotów terenowych, współdziałania z sąsiadami, wyborem, rozbudową i sposobami zajmowania stanowiska ogniowego. Doskonalić umiejętności z zakresu prowadzenia obserwacji przedpola i stawiania pojedynczych min przed przednim skrajem obrony.
CZAS : .................
MIEJSCE : PCT
METODA : Musztra bojowa
ZAGADNIENIA SZKOLENIOWE :
Cel i warunki przechodzenia do obrony.
Postawienie zadania do obrony przez d-cę plutonu.
Wybór stanowisk i ich inżynieryjna rozbudowa.
Prowadzenie rekonesansu z d-cami drużyn.
Stawianie zadań przez d-ców drużyn
Prowadzenie obserwacji i składanie meldunków.
Wykrycie p-ka i walka na poszczególnych rubieżach
Pokonywanie terenu różnymi sposobami:
9. Prowadzenie marszu ubezpieczonego
WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO-METODYCZNE :
Trzy dni przed zajęciami przeprowadzić instruktaż do zajęć z dowódcami drużyn;
Dzień przed zajęciami sprawdzić przygotowanie dowódców drużyn i zabezpieczenie materiałowe
W czasie zajęć do pozoracji wykorzystać realizację zagadnień na drugim punkcie nauczania;
Zwrócić szczególną uwagę na przestrzeganie warunków bezpieczeństwa, a zwłaszcza w kwestii posługiwania się środkami pozoracji pola walki;
Na drugim punkcie nauczania zajęcia prowadzi dowódca drużyny aktualnie szkolącej się na tym punkcie nauczania;
Po zajęciach sprawdzić ukompletowanie sprzętu i uzbrojenia oraz sprawdzić czy nikt nie zabrał z miejsca ćwiczeń jakichkolwiek środków pozoracji pola walki.
LITERATURA :
Regulamin działań taktycznych wojsk lądowych - ATP-35B.
Poradnik metodyczny do szkolenia taktycznego pododdziałów piechoty.
Zbiór norm szkoleniowych.
WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA:
ZABRANIAM samowolnego oddalania się z miejsca ćwiczeń, wykonywania innych czynności niż nakazane przeze mnie lub dowódców drużyn, prowadzenia celowanego ognia na odległość mniejszą niż 50 m., podnoszenia, podchodzenia lub zabawy środkami pozoracji pola walki, podnoszenia i dotykania znalezionych środków pozoracji pola walki, niewybuchów lub niewypałów, odkładania broni i bawienia się nią
NAKAZUJĘ szczególną uwagę zwrócić na ukształtowanie terenu i przedmioty terenowe mogące stanowić zagrożenie życia lub zdrowia, w przypadku znalezienia środków pozoracji pola walki, niewybuchów lub niewypałów natychmiast o tym meldować swoim przełożonym
ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWE :
Wyposażenie etatowe niepełne - 100%
7,62 nb kb ślepy -
7,62 nb wz.43 ślepy -
26 mm pistolet sygnałowy - 1 szt
26 nb sygnałowy komplet - 1 kpl.
Lornetka LP 7x45 Z - 2 szt
Petardy -
RGD 2 -
Stoper - 1 szt
Chorągiewki - 3 kpl
Miny ppanc.
Miny ppiech.
blok meldunkowy
ołówek
radiostacja „Radmor”
SCHEMAT ORGANIZACYJNY ZAJĘĆ:
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
CZĘŚĆ WSTĘPNA
Przyjęcie meldunku i rozpoczęcie zajęć;
Sprawdzenie obecności;
Podanie tematu i celu zajęć;
Omówienie przebiegu zajęć i warunków bezpieczeństwa;
Postawienie pytań kontrolnych;
Rozprowadzenie drużyn na punkty nauczania.
CZĘŚĆ ZASADNICZA
LP. |
ZAGADNIENIE I CZAS |
CZYNNOŚCI KIEROWNIKA UWAGI |
CZYNNOŚCI SZKOLONYCH |
|
|
|
|
1. |
Cel i warunki przechodzenia do obrony. CZAS: ............ |
Omawia co to jest obrona, rodzaje obrony, a także przedstawia istotę, cel i cechy obrony. Omawia system obrony. W trakcie omawiania systemu ognia przedstawia sposób wykorzystania środków ogniowych drużyny, ich zasadnicze zadania i sposoby prowadzenia ognia. Podczas omawiania infrastruktury taktycznej terenu przedstawia sposób wykorzystania ukształtowania terenu i przedmiotów terenowych. |
Stoją na zbiórce i słuchają. Najistotniejsze informacje notują w zeszytach pracy. |
2. |
Postawienie zadania do obrony przez d-cę plutonu. CZAS: .................. |
|
Zapisują najistotniejsze informacje w zeszytach pracy. Wykonują polecenia kierownika ćwiczenia. |
3. |
Wybór stanowisk i ich inżynieryjna rozbudowa CZAS: |
Omawia zasady i sposób wyboru i inżynieryjnej rozbudowy stanowiska oporu drużyny. Zwraca szczególną uwagę na zasady bojowego zachowania się. |
Zajmują wybrane przez siebie stanowiska ogniowe i rozbudowują je. Dalej wykonują polecenia dowódcy drużyny. |
4. |
Prowadzenie rekonesansu z d-cami drużyn
CZAS: |
Kierownik zajęć prowadzi rekonesans z d-cami drużyn - załącznik nr 1 Sprawdza poziom merytoryczny i metodyczny d-ców drużyn oraz znajomość przez nich otrzymanych zadań |
Rozbudowują stanowisko oporu drużyny , prowadza obserwację w nakazanym pasie . |
5. |
Stawianie zadań przez d-ców drużyn CZAS: |
Nakazuje d-com drużyn postawić zadania dla podległych żołnierzy - nadzoruje ten proces i koryguje powstałe błędy i niedociągnięcia |
Wysłuchują stawianych zadań , zapamiętują je i przedstawiają na polecenie d-cy drużyny lub kierownika zajęć |
6. |
Prowadzenie obserwacji i składanie meldunków. CZAS: |
Szkoleni prowadzą obserwację w nakazanym pasie drużyny - maja określone dozory i określają położenie poszczególnych elementów w terenie nakazanych przez kierownika zajęć. Zwrócić uwagę na zasady bojowego zachowania się i umiejętność określania położenia przedmiotów w terenie
|
Szkoleni prowadzą obserwację w nakazanym pasie drużyny - maja określone dozory i określają położenie poszczególnych elementów w terenie nakazanych przez kierownika zajęć.
|
7. |
Wykrycie przeciwnika i walka na poszczególnych rubieżach. CZAS: |
Kierownik nakazuje działać pozoracji i obserwuje działania drużyny. Powstałe błędy koryguje na bieżąco. |
Prowadzą obserwację przedpola i składają dowódcy drużyny meldunki o wykrytych celach. Dowódca drużyny podaje komendy i zadania ogniowe do zniszczenia wykrytych celów. |
8. |
Pokonywanie terenu różnymi sposobami |
Szkolenie prowadzić wg planu pracy instruktora na punkcie nauczania. |
|
9. |
Prowadzenie marszu ubezpieczonego. |
Szkolenie prowadzić wg planu pracy instruktora na punkcie nauczania. Wykorzystuje punkt szkoleniowy jako pozorację działań przeciwnika. |
|
CZĘŚĆ KOŃCOWA
Wykonanie zbiórki plutonu;
Omówienie przebiegu zajęć;
Omówienie najczęściej popełnianych błędów;
Sprawdzenie ukompletowania sprzętu i uzbrojenia;
Podanie terminu i tematu kolejnych zajęć;
Postawienie zadań na naukę własną;
Organizacja przemarszu do rejonu zakwaterowania.
O P R A C O W A Ł
PN 3 ZAG. 9
CZAS:
PROWADZI: d-ca drużyny
CZĘŚĆ KOŃCOWA
CZAS:
PN 2 ZAG 8
CZAS:
PROWADZI: d-ca drużyny
PN 1 ZAG 1,2,3,4,5,6,7
CZAS:
PROWADZI: d-ca plutonu
CZĘŚĆ WSTĘPNA
CZAS: