PLAN KONSPEKT
Do przeprowadzenia zajęć ze szkolenia taktycznego
z ploirr w dniu......................
TEMAT : 1. ZASADY ORGANIZOWANIA I PROWADZENIA OBRONY PRZEZ DRUŻYNĘ W DZIEŃ I W NOCY.
CEL : Zapoznać szkolonych z celem i warunkami przechodzenia do brony, jej prowadzenia oraz z zasadami wykorzystania ukształtowania terenu i przedmiotów terenowych, współdziałania z sąsiadami, wyborem, rozbudową i sposobami zajmowania stanowiska ogniowego. Doskonalić umiejętności z zakresu prowadzenia obserwacji przedpola i stawiania pojedynczych min przed przednim skrajem obrony.
CZAS : 16*45'
MIEJSCE :
FORMA : teoretyczno-praktyczna
ZAGADNIENIA SZKOLENIOWE :
Cel i warunki przechodzenia do obrony.
Zasady wykorzystania terenu i środków ogniowych.
Współdziałanie z sąsiadami.
Prowadzenie rekonesansu.
Wybór, rozbudowa i zajęcie stanowiska dla żołnierza.
Ustawianie pojedynczych min.
Prowadzenie obserwacji i składanie meldunków.
Pokonywanie terenu różnymi sposobami:
czołganiem na brzuchu;
czołganiem przez pełzanie;
czołganiem na boku;
skokami;
9. Prowadzenie marszu ubezpieczonego
WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO-METODYCZNE :
Trzy dni przed zajęciami przeprowadzić instruktaż do zajęć z dowódcami drużyn;
Dzień przed zajęciami sprawdzić przygotowanie dowódców drużyn oraz plany pracy;
W czasie zajęć do pozoracji wykorzystać realizację zagadnień na drugim punkcie nauczania;
Zwrócić szczególną uwagę na przestrzeganie warunków bezpieczeństwa, a zwłaszcza w kwestii posługiwania się środkami pozoracji pola walki;
Na drugim punkcie nauczania zajęcia prowadzi dowódca drużyny aktualnie szkolącej się na tym punkcie nauczania;
Po zajęciach sprawdzić ukompletowanie sprzętu i uzbrojenia oraz sprawdzić czy nikt nie zabrał z miejsca ćwiczeń jakichkolwiek środków pozoracji pola walki.
LITERATURA :
Regulamin działań taktycznych wojsk lądowych. Część II (pododdziały).
Poradnik metodyczny do szkolenia taktycznego pododdziałów piechoty.
Poradnik metodyczny „Kolejność i treść pracy dowódcy pododdziału po otrzymaniu zadania do działania”.
Zbiór norm szkoleniowych.
Tymczasowy program szkolenia dla pododdziałów ochrony i regulacji ruchu.
WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA:
ZABRANIAM samowolnego oddalania się z miejsca ćwiczeń, wykonywania innych czynności niż nakazane przeze mnie lub dowódców drużyn, prowadzenia celowanego ognia na odległość mniejszą niż 50 m., podnoszenia, podchodzenia lub zabawy środkami pozoracji pola walki, podnoszenia i dotykania znalezionych środków pozoracji pola walki, niewybuchów lub niewypałów, odkładania broni i bawienia się nią
NAKAZUJĘ szczególną uwagę zwrócić na ukształtowanie terenu i przedmioty terenowe mogące stanowić zagrożenie życia lub zdrowia, w przypadku znalezienia środków pozoracji pola walki, niewybuchów lub niewypałów natychmiast o tym meldować swoim przełożonym
ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWE :
Wyposażenie etatowe niepełne - 100%
7,62 nb kb ślepy -
7,62 nb wz.43 ślepy -
26 mm pistolet sygnałowy - 1 szt
26 nb sygnałowy komplet - 1 kpl.
Lornetka LP 7x45 Z - 2 szt
Petardy -
RGD 2 -
Stoper - 1 szt
Chorągiewki - 3 kpl
Miny ppanc.
Miny ppiech.
SCHEMAT ORGANIZACYJNY ZAJĘĆ:
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
CZĘŚĆ WSTĘPNA
Przyjęcie meldunku i rozpoczęcie zajęć;
Sprawdzenie obecności;
Podanie tematu i celu zajęć;
Omówienie przebiegu zajęć i warunków bezpieczeństwa;
Postawienie pytań kontrolnych;
Rozprowadzenie drużyn na punkty nauczania.
CZĘŚĆ ZASADNICZA
LP. |
ZAGADNIENIE I CZAS |
CZYNNOŚCI KIEROWNIKA |
CZYNNOŚCI SZKOLONYCH |
POZORACJA |
UWAGI |
|
|
|
|
|
DZIAŁANIE |
SYGNAŁY |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
1. |
Cel i warunki przechodzenia do obrony. CZAS: |
Omawia co to jest obrona, rodzaje obrony, a także przedstawia istotę, cel i cechy obrony. |
Stoją na zbiórce i słuchają. Najistotniejsze informacje notują w zeszytach pracy. |
|
|
|
2. |
Zasady wykorzystania terenu i środków ogniowych. CZAS: |
Omawia system obrony. W trakcie omawiania systemu ognia przedstawia sposób wykorzystania środków ogniowych drużyny, ich zasadnicze zadania i sposoby prowadzenia ognia. Podczas omawiania infrastruktury taktycznej terenu przedstawia sposób wykorzystania ukształtowania terenu i przedmiotów terenowych. |
Zapisują najistotniejsze informacje w zeszytach pracy. Wykonują polecenia kierownika ćwiczenia. |
|
|
Podaje komendy i zadania ogniowe i omawia sposób ich wykonania. Każdy szkolony wykonuje komendę lub zadanie ogniowe postawione przez dowódcę drużyny. |
3. |
Współdziałanie z sąsiadami. CZAS: |
Omawia zasady i sposób współdziałania z sąsiadami w czasie rozwijania się przeciwnika, walki o przedni skraj obrony oraz w głębi własnego ugrupowania. Omawia także współdziałanie z sąsiadem w przypadku przejścia do kontrataku. |
Wykonują polecenia kierownika ćwiczenia. Najważniejsze informacje zapisują w zeszytach pracy. |
|
|
Zwrócić uwagę na współdziałanie w trakcie pokonywania przejścia we własnym. Polu minowym. |
4. |
Wybór, rozbudowa i zajęcie stanowiska dla żołnierza. CZAS: |
Omawia zasady wyboru miejsca na stanowisko ogniowe z uwzględnieniem ukształtowania terenu i przedmiotów terenowych. Nakazuje zajęcie stanowisk ogniowych, ich rozbudowę. Następnie wycofuje drużynę i omawia sposoby zajmowania stanowisk ogniowych. |
Zajmują wybrane przez siebie stanowiska ogniowe i rozbudowują je. Dalej wykonują polecenia dowódcy drużyny. |
Prowadzi marsz ubezpieczony w kierunku szkolącej się drużyny. Na sygnał otwierają ogień do przeciwnika na zasadzce. |
Otwarcie ognia. Nabój świetlny.
Przerwanie ognia. Nabój dymny.
Wybuch petardy- ogień artylerii.
Granat dymny- alarm chemiczny.
|
Rozbudowę stanowiska ogniowego realizować tylko do postawy leżąc wg normy szkoleniowej. W tym samym czasie dowódcy drużyn szkolą się z kolejnego zagadnienia. |
|
Prowadzenie rekonesansu. CZAS: |
Omawia z dowódcami drużyn formy i metody prowadzenia rekonesansu. Omawia cel rekonesansu oraz opracowanie planu rekonesansu. |
Dowódcy drużyn zapisują najistotniejsze informacje. Wykonują plan rekonesansu. |
|
|
|
6. |
Ustawienie pojedynczych min. CZAS: |
Przypomina zasady ustawiania pojedynczych min przeciwpancernych i przeciwpiechotnych. Kontroluje poprawność wykonywanych czynności a zauważone błędy koryguje na bieżąco. |
Ustawiają pojedyncze miny na przedpolu we wskazanym rejonie przez dowódcę drużyny. Dowódca drużyny wykonuje szkic tak powstałego pola minowego. |
|
|
Ustawianie min realizować wg normy szkoleniowej. |
|
Prowadzenie obserwacji i składanie meldunków. CZAS: |
Przypomina sposób prowadzenia obserwacji i składania meldunków.
Kontroluje poprawność wykonywanych czynności a zauważone błędy koryguje na bieżąco. |
Prowadzą obserwację przedpola i składają dowódcy drużyny meldunki o wykrytych celach. Dowódca drużyny podaje komendy i zadania ogniowe do zniszczenia wykrytych celów. |
Realizują zagadnienie pokonywania terenu różnymi sposobami w kierunku szkolącej się drużyny. Na sygnał otwierają ogień. |
Otwarcie ognia.
Przerwanie ognia.
|
Sygnałem do rozpoczęcia realizacji tego zagadnienia jest długi, ciągły gwizdek. |
CZĘŚĆ KOŃCOWA
Wykonanie zbiórki plutonu;
Omówienie przebiegu zajęć;
Omówienie najczęściej popełnianych błędów;
Sprawdzenie ukompletowania sprzętu i uzbrojenia;
Podanie terminu i tematu kolejnych zajęć;
Postawienie zadań na naukę własną;
Organizacja przemarszu do rejonu zakwaterowania.
OPRACOWAŁ
ZATWIERDZAM
DATA
ZEZWALAM NA UŻYCIE
St. Imię i nazwisko Data Podpis
CZĘŚĆ KOŃCOWA
CZAS:
PN 2 ZAG 8,9
CZAS:
PROWADZI: d-ca drużyny
PN 1 ZAG 1,2,3,4,5,6,7
CZAS:
PROWADZI: d-ca plutonu
CZĘŚĆ WSTĘPNA
CZAS: