Konspekt zajęć do kl. VI a (integracyjnej), 17.10.2008 - Poniedziałek
dla uczniów upośledzonych w stopniu umiarkowanym.
Prowadzący - oligofrenopedagog mgr Gierłach Elżbieta
Temat tygodniowego ośrodka pracy: Praca ludzi w różnych zawodach..
Temat dziennego ośrodka pracy: Zawody naszych rodziców i ludzi z otoczenia.
Czas zajęć: 4 x 45 minut
Cel ogólny:
Poznanie zawodów rodziców i ludzi z otoczenia.
Cele rewalidacyjne:
Ćwiczenia grafomotoryczne.
Doskonalenie umiejętności analizy i syntezy wzrokowo słuchowej,
Doskonalenie poprawnej wymowy.
Ćwiczenie koncentracji uwagi.
Cele operacyjne
Dziecko:
Określi pogodę panującą na zewnątrz na podstawie obserwacji.
Wymieni zawody swoich rodziców i wypowie się na temat ich wykonywanej pracy.
Opowie, czym zajmują się mieszkańcy miasta.
Dobierze wyrazy ze sobą powiązane.
Wypowie się w kilku zdaniach na podany temat.
Rozwiąże zagadkę.
Wykona dodawanie i odejmowanie w zakresie 9.
Ułoży wyraz z rozsypanki literowej i sylabowej.
Wypowie się na temat ważności wykonywanych zawodów.
Metody pracy:
Oparte na działaniu praktycznym.
Obserwacja kierowana i spontaniczna.
Swobodna pogadanka.
Formy pracy
Indywidualna praca z dzieckiem, wykonywanie ćwiczeń samodzielnie pod kierunkiem lub z pomocą nauczyciela.
Środki dydaktyczne:
Kalendarz pogody, etykiety z nazwami dni i miesięcy, zeszyt ucznia, karta do ćwiczeń grafomotorycznych, ruchomy alfabet, ilustracje przedstawiające zawody, plansze z nieznanymi dzieciom zawodami, rozsypanki sylabowe, rysunek do kolorowania.
Przebieg zajęć:
I Zajęcia wstępne
Przywitanie z dziećmi.
Sprawdzenie listy obecności.
Ustalenie nazwy dnia, daty( przeliczenie dni tygodnia, nazw miesięcy), zapisanie jej w zeszycie.
Omówienie pogody (praca z kalendarzem pogody).
Ćwiczenia metodą kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona.
Sprawdzenie pracy domowej.
II Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie.
Ćwiczenia grafomotoryczne - wodzenie palcem a następnie ołówkiem po szlaczkach literopodobnych.
Wprowadzenie do zajęć - rozwiązanie zagadek tematycznych.
Jaki zawód wykonuje pan, który obiad gotuje nam? (KUCHARZ)
Cóż to za człowiek powiedzcie kochani maluje obrazy, chodzi z paletami. (MALARZ)
Kto ma na półkach książek bez liku? I dba o książki i czytelników? (BIBLIOTEKARZ)
Przez dzień cały w ciągłym trudzie, wciąż pracuje dla nas dzielnie.
Znają go też wszyscy ludzie, I szanują jego kielnię. (MURARZ)
Przebył śmiało wszerz i wzdłuż oceany, wiele mórz.
On na mostku służby miewa, no i szanty chętnie śpiewa. (MARYNARZ)
Leczy wszystkich i mnie także. Chorym leki przepisuje.
Słowem także im pomaga, i na duchu podtrzymuje. (LEKARZ)
Biała bluza, spodnie białe, ubielone ręce całe.
Nawet czapka biała też. Kto to jest? Czy wiesz? (PIEKARZ)
Wyjaśnienie znaczenia wyrazu ,,zawód”.
Ustalenie i zapisanie tematu w zeszycie - odwzorowywanie.
Zapoznanie się z zawodami rodziców i ludzi z najbliższego otoczenia.
Rozmowa na temat wyboru zawodu przez dzieci.
Zabawa pt. ,,Czarodziejski woreczek” - kojarzenie przedmiotu z zawodem, podpisywanie odszukanych rysunków.
Analiza literowa wyrazów określających nazwy zawodów - ruchomy alfabet.
Ćwiczenia śródlekcyjne w zakresie kinezjologii edukacyjnej.
Rozmowa o mniej znanych zawodach.
Omówienie pisowni wyrazów zawodów z zakończeniem ,,arz”.
Układanie wyrazów z rozsypanki sylabowej.
Wypełnianie kart pracy.
Ćwiczenia matematyczne:
Dodawanie i odejmowanie do 9.
III Ekspresja
Wykonanie pracy plastycznej - kolorowanie rysunku o tematyce dnia.
IV Zajęcia końcowe
Porządkowanie stanowisk pracy.
Podsumowanie zdobytych wiadomości.
Udzielenie pochwały, zaangażowanie uczniów w pracy i ocena ich zachowania.
Pożegnanie z dziećmi.
Dopasuj do siebie podane wyrazy, łącząc je odpowiednio linią.
Podkreśl zakończenia w nazwach zawodów.
kielnia aptekarz
deska piosenkarz
chleb malarz
pędzel lekarz
książka piekarz
słuchawki stolarz
ul murarz
piosenka pszczelarz
pies pisarz
lekarstwo weterynarz
3. Oblicz sumy i różnice. Wpisz wyniki rosnąco do tabeli. Pod wynikami napisz sylaby i odczytaj hasło.
3 - 2 = PRA
6 - 3 = WZBO
6 - 4 = CA
3+ 2 = CA
7- 3 = GA
1
|
2 |
3 |
4 |
5 |
|
|
|
|
|
Dopasuj do siebie podane wyrazy, łącząc je odpowiednio linią.
Podkreśl zakończenia w nazwach zawodów.
kielnia aptekarz
deska piosenkarz
chleb malarz
pędzel lekarz
książka piekarz
słuchawki stolarz
ul murarz
piosenka pszczelarz
pies pisarz
lekarstwo weterynarz
3. Oblicz sumy i różnice. Wpisz wyniki rosnąco do tabeli. Pod wynikami napisz sylaby i odczytaj hasło.
3 - 2 = PRA
6 - 3 = WZBO
6 - 4 = CA
3+ 2 = CA
7- 3 = GA
1
|
2 |
3 |
4 |
5 |
|
|
|
|
|
KARTA PRACY NR 1
Dopasuj do siebie podane wyrazy, łącząc je odpowiednio linią.
Podkreśl zakończenia w nazwach zawodów.
kielnia aptekarz
deska piosenkarz
chleb malarz
pędzel lekarz
książka piekarz
słuchawki stolarz
ul murarz
piosenka pszczelarz
pies pisarz
lekarstwo weterynarz
2.Ułóż zdania z rozsypanek wyrazowych i zapisz je w miejsce kropek.
uprawia Rolnik ziemię. dobrą
.................................................................................................................
smaczny Piekarz chleb. piecze
..................................................................................................................
towary. Sprzedawca sprzedaje różnorodne
..................................................................................................................
KARTA PRACY NR 1
1. Dopasuj do siebie podane wyrazy, łącząc je odpowiednio linią.
Podkreśl zakończenia w nazwach zawodów.
kielnia aptekarz
deska piosenkarz
chleb malarz
pędzel lekarz
książka piekarz
słuchawki stolarz
ul murarz
piosenka pszczelarz
pies pisarz
2. Uzupełnij zdania z luką właściwymi wyrazami z ramki. Podkreśl czasowniki.
Górnik ........................... węgiel w kopalni.
Pilot ................................ nowoczesnym samolotem.
Kierowca ............................. autobusem.
kieruje śpiewa czyta lata pisze
wydobywa zamiata