Jak skutecznie się uczyć, PRAKTYKI, Praktyki SP -ciągłe, wrzesień 2013, konspekty, klasa 4


Temat: Jak się skutecznie uczyć?

Klasa: 4a

Data: 17.09.2013 r.

Prowadząca: Paulina Pytel

Zakres treści:

Cele poznawcze:

Cele kształcące:

Cele wychowawcze:

Metody:

Środki dydaktyczne:

Formy pracy:

Przebieg lekcji:

  1. Czynności organizacyjne

  2. Pogadanka: Po co się uczymy? Czy lubicie się uczyć i dlaczego? Uczniowie odpowiadają na zadane pytania, wyjaśniając dlaczego lubią się uczyć. Nauczyciel zapisuje odpowiedzi uczniów na tablicy.

  3. Nauczyciel rozdaje uczniom krótką ankietę na temat „w jaki sposób uczysz się w domu?”

Uczniowie samodzielnie wykonują ankietę. Następnie nauczyciel sprawdza odpowiedzi uczniów. (załącznik 1).

  1. Dyskusja. Za i przeciw. Uczniowie wypowiadają się na temat odpowiedzi, które zaznaczyli uzasadniając dlaczego tak jest i odpowiadając na pytanie czy tak powinno być, aby nauka była skuteczna.

  2. Pogadanka - Co nam może pomóc w skutecznym uczeniu się? Nauczyciel prosi uczniów aby otwarli podręcznik na str. 27. Na jego podstawie dowiadują się jak powinien być przygotowany pokój aby, lepiej się uczyło.

  3. Zeszyt ćwiczeń. Uczniowie wykonują zadanie 1 str.14 w zeszycie ćwiczeń. Sprawdzenie poprawności zadania.

  4. Pogadanka - Co skała się na higienę pracy umysłowej?

Sugerowane odpowiedzi uczniów:

  1. Prezentacja multimedialna- Sposoby szybkiego uczenia się.

Nauczyciel wyświetla slajdy dotyczące szybkiego uczenia. Załącznik 2. Na slajdach pokazane są metody szybkiego uczenia się: skojarzenia słów z interesującymi ucznia tematami, wymyślanie opowiadań na podstawie pojedynczych słówek, mapa myśli itp. Nauczyciel wraz z uczniami omawia kolejne slajdy.

  1. Zadanie zadania domowego. Zadanie 2 str. 14, zad.3 i 4 str. 15

  2. Podsumowanie zajęć: Pytania:

    1. Czego dowiedzieliśmy się na dzisiejszej lekcji?

    2. Jak powinien wyglądać nasz pokój w czasie nauki?

    3. Jak mamy sposoby skutecznej nauki?

Załącznik 1

Gdy się uczę lub odrabiam lekcje, na moim biurku zawsze panuje porządek

TAK

NIE

Nim rozpocznę odrabianie lekcji, przygotowuje wszystkie książki i przybory

TAK

NIE

Zawsze najpierw uczę się tego, co jest najtrudniejsze

TAK

NIE

Nigdy nie uczę się z podręcznika na pamięć

TAK

NIE

W moim pokoju podczas nauki panuje cisza lub gra cicha, spokojna muzyka

TAK

NIE

Podczas odrabiania lekcji zawsze zapalam górne światło oraz lampkę na biurku

TAK

NIE

Gdy uczę się czegoś na pamięć, staram się skojarzyć to z czymś, co łatwo zapamiętać

TAK

NIE

Uczę się systematycznie z lekcji na lekcję, więc przed sprawdzianem nie muszę się uczyć wszystkiego na raz

TAK

NIE

Powtarzam kilka razy to, czego się uczę

TAK

NIE

W każdym zadaniu staram się znaleźć coś, co mnie zainteresuje

TAK

NIE


