Konspekt zajęć przedszkolnych
Temat kompleksowy: Czysta Polska.
Temat zajęć: Odpady i odpadki.
Grupa wiekowa: 3,4,5- latki.
Cele ogólne:
- uświadomienie dzieciom jakie niebezpieczeństwo grozi środowisku naturalnemu ze strony człowieka,
- segregowanie odpadów według materiału, z którego dany przedmiot jest zrobiony.
Cele operacyjne (dziecko):
- rozumie zasadność podejmowania działań proekologicznych,
- rozumie mechanizm powstawania dużej ilości śmieci oraz ich wpływ na środowisko,
- segreguje odpady według materiału, z którego zostały wykonane,
- wykonuje poprawnie zadania stawiane przez nauczyciela.
Metody:
- czynna - zabawa ruchowa, praca indywidualna przy stolikach,
- słowna - rozmowa, polecenia i objaśniania pracy,
- oglądowa - pokaz ilustracji, napisów i pracy indywidualnej.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: tablica, kartoniki z obrazkami różnych odpadów, napisy: „papier”, „metal”, „szkło”, „plastik”, ilustracje pojemników do segregacji śmieci, krajobrazu zanieczyszczonego i czystego, nagranie piosenki „posprzątajmy świat”, magnetofon, karty pracy dla każdego dziecka, kredki.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematyki zajęć:
Nauczyciel przypina na tablicy obrazki z różnego rodzaju śmieciami. Zadaje pytania dz.:
- Co to jest?
- Co możemy zrobić z tymi śmieciami/odpadami?
- Gdzie możemy je wyrzucić?
- Czy wszystko wyrzucamy do tego samego pojemnika?
2. Uświadomienie celu zajęć:
Nauczyciel przedstawia dzieciom cel zajęć: dokonanie segregacji śmieci i zastanowienie się jak można wykorzystać odpady.
3. Porównanie obrazków: „Gdzie lepiej wypoczywać?”
Nauczyciel prezentuje dzieciom dwa obrazki. Pierwszy przedstawia zanieczyszczony krajobraz, drugi czysty krajobraz. Prosi, aby dzieci powiedziały czym różnią się te obrazki i w którym miejscu wolałyby się znaleźć i dlaczego.
4. Pokazanie obrazków różnych rodzajów pojemników na śmieci.
Nauczyciel prezentuje dzieciom ilustracje specjalnych pojemników, gdzie określonym odpadom przypasowany jest dany kolor:
- niebieski - papier;
- żółty - plastik;
- czerwony - metal;
- zielony - szkło.
Nauczyciel prosi, aby dzieci przyporządkowały plansze do pojemników z posegregowanymi śmieciami. Następnie pyta się dzieci w jakim celu segregujemy śmieci. Odczytanie napisów.
5. Zabawa ruchowa: „Co to jest?”
Dzieci bawią się przy piosence „Posprzątajmy świat”. Na przerwę w muzyce Nauczyciel podnosi do góry kartonik z obrazkiem przedmiotu wykonanego z papieru, szkła, plastiku lub metalu. Dzieci stają obok odpowiedniego napisu umieszczonego w sali.
6. Wykonanie zadania przy stoliczku.
Dzieci kolorują drogę - labirynt wybranego odpadu do odpowiedniego pojemnika.
7. Sprawdzanie prac.