Bieg na 1000 m chłopcy i 600 m dziewczyny, Lekkoatletyka(2)


Smoleń Sebastian

Konspekt lekcji z lekkoatletyki.

1. Data lekcji: 22.09.2004 r. Klasa: VI

2. Temat lekcji: Bieg na 1000 m chłopcy i 600 m dziewczyny.

3. Cele główne lekcji w zakresie:

- Motoryczności kształtowanie: wytrzymałości i siły

- Umiejętności: odpowiednie rozłożenie sił podczas biegu długiego

- Działania wychowawcze: zachowanie się fair podczas biegu.

- Wiadomości: informacje na temat stadionu lekkoatletycznego.

- Zdrowia: higiena osobista

4. Miejsce lekcji: bieżnia do o koła stadionu .

5. Przybory / przyrządy: piłki

6. Czas lekcji: 45 min

7. Liczba ćwiczących: 18

8. Metody realizacji zadań ruchowych: naśladowo-ścisła zadaniowo-ścisła.

9. Formy prowadzenia zajęć: forma frontalna, w zespołach.

Tok lekcji

Zadania szczegółowe lekcji

Czas dozowania

Uwagi organizacyjno metodyczne

1. Ćwiczenia organizacyjno porządkowe.

Zbiórka, przywitanie klasy, sprawdzenie obecności oraz gotowości do zajęć; podanie tematu lekcji, celów i zadań.

3-5 minut

Ustawienie w dwuszeregu.

2. Zabawa ożywiająca

„Murarz” dzielimy wszystkich ćwiczących na dwie grupy. Wyznaczamy jedną osobę która jest murarzem. Na bieżni rysujemy pas o szerokości 50 cm przez trzy tory, tylko w tym obszarze może poruszać się murarz.

Zadaniem ćwiczących jest przebiegnięcie na drugą stronę muru. Każda osoba dotknięta przez murarza jest ustawiana przez niego jako mur.

3 - 5 minut

Ustawiamy w wszystkich po dwóch stronach murów .

3. Ćwiczenia kształtujące.

  1. Przebiegnięcie wolnym truchtem jednego okrążenia stadionu 400m

  2. Wymachy ramionami w truchcie.

  3. Przeplatanka.

  4. Krok odstawno-dostawny.

  5. Na sygnał dotykamy podłoża.

  6. Na sygnał zmiana kierunku biegu.

  7. Skip A

  8. Skip C

  9. Krążenia w stawach skokowych.

  10. Skrętoskłony

  11. Skręty tułowia, ręce wyprostowane, głowa podąża za ręką którą wymachujemy do tyłu.

  12. Bieg sprintem do połowy boiska, powrót truchtem

  13. Bieg truchtem na sygnał sprint do końca boiska.

  14. Przechodzimy ze skipu A do biegu.

  15. Przechodzenie ze skipu A do skipu C

8-10 minut

Bieg po bieżni.

W prawą i lewą stronę.

W prawą i lewą stronę.

Ustawiamy się w rozsypce.

4. Sprawdzian .

Sprawdzian z biegu na 1000 i 600 metrów, ćwiczący mają pokonać określone odległości na czas.

600 metrów - dystans dla dziewczyn

1000 metrów --dystans dla chłopców

7 - 10 minut

5. Ćwiczenie uspokajające, korekcyjne.

Uczestnicy kładą się w szeregu, w dowolnej pozycji. Na sygnał trener włącza stoper i odmierza 1 minutę. Każdy sam odlicza sobie minutę i w momencie kiedy sądzi, że upłynęła wstaje. Ten kto był najbliżej prawdy wygrywa.

1-2 minuty

6. Zabawa orientacyjno- porządkowa

„Zdobądź piłkę” ustawiamy piłki na obwodzie koła dwa kroki od nich stają zawodnicy a w środku prowadzący. Prowadzący pokazuje jakiś ruch do wykonania i gdy zawodnicy go wykonują, na sygnał „bierz” każdy ma złapać piłkę do rąk. Komu się nie uda odpada i zabiera jedną piłkę ze sobą.

3 - 5 minut

Piłek ma być ustawione o jedna mniej niż jest zawodników.

7. Czynności organizacyjno-porządkowe.

Uporządkowanie boiska, zbiórka, podsumowanie zajęć, wyróżnienie i nagrodzenie najlepiej ćwiczących.

4 minuty

Ustawienie w szeregu w siadzie skrzyżnym.

1

2


