Smoleń Sebastian
Konspekt lekcji z lekkoatletyki.
1. Data lekcji: 16.09.2004 r. Klasa: V Chłopcy
2. Temat lekcji: Bieg na 1000 m
3. Cele główne lekcji w zakresie:
- Motoryczności kształtowanie: wytrzymałości i siły
- Umiejętności: odpowiednie rozłożenie sił podczas biegu długiego
- Działania wychowawcze: zachowanie się fair podczas biegu.
- Wiadomości: informacje na temat stadionu lekkoatletycznego.
- Zdrowia: higiena osobista
4. Miejsce lekcji: bieżnia do o koła stadionu .
5. Przybory / przyrządy: piłki
6. Czas lekcji: 45 min
7. Liczba ćwiczących: 10
8. Metody realizacji zadań ruchowych: naśladowo-ścisła zadaniowo-ścisła.
9. Formy prowadzenia zajęć: forma frontalna, w zespołach.
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe lekcji |
Czas dozowania |
Uwagi organizacyjno metodyczne |
1. Ćwiczenia organizacyjno porządkowe. |
Zbiórka, przywitanie klasy, sprawdzenie obecności oraz gotowości do zajęć; podanie tematu lekcji, celów i zadań. |
3-5 minut |
Ustawienie w dwuszeregu. |
2. Zabawa ożywiająca |
„Murarz” dzielimy wszystkich ćwiczących na dwie grupy. Wyznaczamy jedną osobę która jest murarzem. Na bieżni rysujemy pas o szerokości 50 cm przez trzy tory, tylko w tym obszarze może poruszać się murarz. Zadaniem ćwiczących jest przebiegnięcie na drugą stronę muru. Każda osoba dotknięta przez murarza jest ustawiana przez niego jako mur. |
3 - 5 minut |
Ustawiamy w wszystkich po dwóch stronach murów . |
3. Ćwiczenia kształtujące. |
|
8-10 minut
|
Bieg po bieżni.
W prawą i lewą stronę. W prawą i lewą stronę.
Ustawiamy się w rozsypce.
|
4. Ćwiczenia przygotowawcze. |
Sprawdzian z biegu na 1000 metrów, ćwiczący mają przebiec dwa i pół okrążenia stadionu na czas. |
7 - 10 minut |
|
5. Zabawa orientacyjno- porządkowa |
„Zdobądź piłkę” ustawiamy piłki na obwodzie koła dwa kroki od nich stają zawodnicy a w środku prowadzący. Prowadzący pokazuje jakiś ruch do wykonania i gdy zawodnicy go wykonują, na sygnał „bierz” każdy ma złapać piłkę do rąk. Komu się nie uda odpada i zabiera jedną piłkę ze sobą.
|
3 - 5 minut |
Piłek ma być ustawione o jedna mniej niż jest zawodników. |
6. Ćwiczenie uspokajające, korekcyjne. |
Ustawienie w rozsypce, ręce unosimy w górę - wdech, opuszczamy w dół - wydech. |
1-2 minuty |
Zwracamy uwagę na tępo oddechu uczniów, nie dopuścić żeby były szybkie lecz wolne. |
7. Czynności organizacyjno-porządkowe. |
Uporządkowanie boiska, zbiórka, podsumowanie zajęć, wyróżnienie i nagrodzenie najlepiej ćwiczących. |
4 minuty |
Ustawienie w szeregu w siadzie skrzyżnym. |
1
1