SCENARIUSZ LEKCJI
Prowadząca:
Temat: W rytmie monsunu.
Cel ogólny: Ogólna charakterystyka przebiegu monsunu w Azji.
Cele operacyjne:
I Wiadomości:
A
wyjaśnić pojęcie cyrkulacji monsunowej,
wymienić rodzaje monsunu występujących w Azji,
wymienić dwa przykłady przejawiania się kultury ryżu w monsunowej Azji
B
wyjaśnić w jaki sposób zaburzenia cyrkulacji monsunowej wpływają na życie mieszkańców Azji Południowej i południowo - Wschodniej,
wskazać związek między cechami klimatu monsunowego, a rytmem upraw ryżu,
wyjaśnić pojęcie „kultura ryżu”
II Umiejętności:
C
omówić wpływ klimatu na uprawy ryżu,
opisać i scharakteryzować rolnictwo monsunowe
D
ocenić wpływ klimatu monsunowego na życie mieszkańców Azji,
opisać typy monsunów
Typ lekcji: Przeznaczona na realizację nowego materiału
Forma nauczania: Zajęcia edukacyjne w klasie
Forma organizacji: Zbiorowa, praca indywidualna
Metody: Rozmowa dydaktyczna, praca indywidualna
Środki dydaktyczne: Podręczniki, atlasy
PRZEBIEG LEKCJI
Faza lekcji |
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
Przygotowawcza |
-Przygotowuje się do lekcji; -Sprawdza listę obecności
|
-Przygotowują się do lekcji;
|
|
Realizacyjna |
- Podaję temat lekcji „W rytmie monsunu” -Prosi o przeczytanie rozdziału „Cyrkulacja monsunowa” i zadaje pytania do tego tekstu: * Czym jest wiatr?
* Czym charakteryzuje się monsun letni a czym zimowy?
-Mówi o rolnictwie uprawianym w czasie monsunu: Ryż to zboże dobrze przystosowane do ciepłego i wilgotnego klimatu monsunowego, dlatego jest główną rośliną uprawianą w Azji. Uprawia się dwie odmiany ryżu: mokry (wodolubny) uprawiany w dolinach i deltach rzek i suchy uprawiany bez nawadniania obszarów, głównie wyżynach.
-Prosi o przeczytanie działu „W rytmie monsunu” i odpowiedź na pytania: * Jakie czynności wykonuje się wraz z nadejściem monsunu letniego? * Co dzieje się z uprawami podczas nadejścia monsunu zimowego?
- Na czym polega tzw. kultura ryżu?
-Dlaczego monsuny czasem nazywane są „tragarzem deszczu” lub „wiatrem głodowym” ?
-Nauczyciel podaje notatkę do zeszytu: Różnica nagrzewania się lądu i wody następuje w cyklu rocznym. Wyróżniamy dwa typy monsunu: -letni (wieje znad oceanu w kierunku lądu) -zimowy(wieje znad lądu w kierunku oceanu). W związku z występowaniem cyrkulacji monsunowej w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej głównie uprawia się ryż w dwóch odmianach: mokry i suchy. Liczne zaburzenia cyrkulacji monsunowej skutkują niedożywieniem, głodem a nawet śmiercią. Wiąże się to z bardzo dużymi opadami w czasie monsunu letniego lub bardzo niskimi opadami podczas monsunu zimowego. |
-Uczniowie zapisują temat do zeszytu. - Uczniowie odpowiadają na zadawane pytania na podstawie teksty: * Wiatr to poziomy ruch powietrza z obszarów wyższego ciśnienia do niższego ciśnienia. * Monsun letni - wieje znad oceanów w kierunku lądu, przynosi wilgotne powietrze i duże zachmurzenie oraz opady deszczu. Monsun zimowy - wieje znad lądu ku oceanom i przynosi pogodę słoneczna, suchą i chłodną
- Uczniowie słuchają i notują najważniejsze informacje
- Uczniowie odpowiadają na pytania: * Intensywna praca w polu, w maju wysiew ryżu, następnie gdy przyjdą opady deszczu specjalne odmiany ryżu wysadza się na pole * Wegetacja roślin jest spowolniona, uprawia się rośliny o mniejszych wymaganiach wilgotności np. fasolę - Jest to sposób uprawy różnych odmian ryżu dostosowany do warunków klimatycznych oraz rzeźby terenu. Jest to także sposób gotowania i podawania ryżu oraz wykorzystywania do wyrobu mat słomy ryżowej.
- Ponieważ czasami monsun wilgotny przynosi zbyt mało opadów, czasami zdarza się że monsun letni przynosi zbyt obfite opady co skutkuje utratą plonów a tym samym powoduje głód i niedożywienie.
-Uczniowie zapisują notatkę w zeszycie. |
- podręcznik, atlasy
-podręcznik
-podręcznik
-podręcznik
|
Podsumowująca |
- Krótkie przypomnienie treści z lekcji |
-Uczniowie zgłaszają się i odpowiadają na zadane pytania |
|