SCENARIUSZ LEKCJI GODZINY WYCHOWAWCZEJ LUB PRZYRODY
TEMAT: Uratuj świat - Nie wypalaj traw!
CELE OGÓLNE:
ˇ Uświadomienie bezcelowości wypalania traw
Poznanie skutków wypalania traw
Doskonalenie czytania ze zrozumieniem
Kształtowanie umiejętności prezentacji własnej pracy
Kształtowanie umiejętności kreatywnego przedstawiania tekstu
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń:
ˇ Wie jak zachować się w razie pożaru
Zna skutki wypalania traw
Potrafi podjąć działania skierowane przeciwko temu procederowi
Metody:
Praca z tekstem
Praktycznego działania
Formy pracy:
Praca w grupach
Praca z klasą
Środki dydaktyczne:
Ksero artykułu o wypalaniu traw
Karta pracy dla grup
Przebieg zajęć:
Praca w grupach - karta pracy
Praca z klasą
a) Prezentacja artykułu związanego z wypalaniem traw
b) Rozmowa o powodach wyboru określonego rodzaju prezentacji
KARTA PRACY
1. Przeczytajcie uważnie artykuł
2. Przygotujcie prezentację tego tekstu w wybranej przez siebie formie. Macie następujące możliwości przedstawienia tekstu:
a) wiersz w formie rymowanej lub nie
b) piosenka rapowa
c) pantomima.
3. W prezentacji przedstawcie treść artykułu i Wasze zdanie na omawiany temat
POWIEDZONKA EKOLOGICZNE:
ˇ Niech króluje hasło dnia chroń przyrodę gdzie się da.
ˇ Jeśli o przyrodę dbasz, dobrze wiesz co robić masz.
ˇ Pamiętaj! - Las rośnie wolno, a płonie szybko.
ˇ Nie wyrzucaj papierosa, bo ci ogień utrze nosa
ˇ Nawet mała iskra wielkim ogniem bucha.
ˇ Idź do domu wypij kawę zostaw dziś w spokoju trawę.
ˇ Nie wypalaj traw. Nie zabijaj!
ˇ Nie pal trawy chłopie złoty, bo zapalisz swe galoty.
ˇ Nie wypalaj trawy na wsi w mieście, bo wylądujesz w areszcie.
ˇ Nic tak życia nie upiększy jak ta trawa coraz większa.
ˇ Szanuj zieleń, boś nie jeleń.