ekosystem lasu - scenariusz, materiały edukacyjne


Temat: „EKOSYSTEM LASU”.

Poziom nauczania: Klasy IV - VI szkoły podstawowej,

Czas trwania: 3 x 45 minut.

 

Cele ogólne:

 

  1.         poznanie ekosystemu lasu,

  2.         poznanie znaczenia lasu i wpływu działalności człowieka na jego stan naturalny,

  3.         kształtowanie właściwego stosunku do przyrody,

  4.         rozbudzanie ciekawości i dostrzeganie piękna przyrody,

  5.         umiejętność dokumentowania obserwacji.

 

Cele operacyjne:

 

Uczeń:

 

  1.         rozpoznaje warstwy lasu i ich mieszkańców,

  2.         zna pospolite gatunki roślin poszczególnych warstw lasu,

  3.         określa rodzaj lasu na podstawie składu gatunkowego drzew,

  4.         rozpoznaje typowe drzewa iglaste,

  5.         zna charakterystyczne cechy budowy drzew iglastych,

  6.         określa wiek i wysokość drzewa,

  7.         rozpoznaje typowe wybrane drzewa liściaste,

  8.         zna charakterystyczne cechy budowy drzew liściastych,

  9.         rozpoznaje gatunki roślin chronionych,

  10.         rozpoznaje grzyby jadalne, niejadalne i trujące,

  11.         zna pospolite zwierzęta leśne typowe dla każdej z warstw lasu,

  12.         rozpoznaje tropy zwierząt leśnych

  13.         zna znaczenie roślin wskaźnikowych

  14.         odnajduje rośliny wskaźnikowe na gałęziach, na pniach i murach

  15.         określa stopień zanieczyszczenia na podstawie skali porostowej

 

Środki dydaktyczne:

 

  1.         patyk, lupa, kredki świecowe, ołówki, białe arkusze papieru, klucz do oznaczania gatunków roślin i zwierząt, atlas grzybów, karty pracy, długopisy, taśma miernicza, sznurek.

 

Metody pracy:

 

  1.         obserwacja,

  2.         pomiar,

  3.         praca z materiałem źródłowym.

 

 

Formy pracy:

 

  1.         praca w zespołach 4 - 5 osobowych,

  2.         indywidualna.

 

 

Przebieg zajęć:

 

  1. 1.      Przedstawienie uczniom tematu zajęć.

  2. 2.      Podział klasy na zespoły 4 - 5 osobowe i rozdanie kart pracy.

  3. 3.      Wyznaczenie dla poszczególnych grup miejsca badań (kwadrat o boku 5 m).

  4. 4.      Przedstawienie zadań do wykonania i określenie czasu trwania zajęć.

  5. 5.      Przypomnienie zasad zachowania w lesie.

  6. 6.      Rozdanie materiałów do pracy.

  7. 7.      Przydzielenie terenów do przeprowadzenia pomiarów i obserwacji.

  8. 8.      Uczniowie pracują w oparciu o karty pracy, klucze do oznaczania gatunków roślin

i zwierząt oraz atlasy grzybów.

  1. 9.      Po wykonaniu wszystkich zadań liderzy grup przedstawiają wyniki.

  2. 10.  Nauczyciel ocenia pracę grup.

  3. 11.  Podsumowanie zajęć w formie zabawy:

 

Zespoły otrzymują po jednym liściu pochodzącym z drzewa znajdującego się

w pobliżu. Zadaniem grupy jest odnalezienie drzewa i określenie jego gatunku.

Na dowód wykonania zadania należy przynieść drugi taki sam liść.

 

Opracowanie:

Magdalena Kucharska

Elżbieta Machnikowska


