7682


Szkoła: Gimnazjum nr 7 im. Bartosza Głowackiego Karolina Wolnik,

Kraków, ul. Jachowicza 5 IV rok, fil. pol.

Klasa : I A grupa N2

Data : 2008-10-13

Jednostka lekcyjna : jedna (45 minut)

Opiekun grupy dydaktycznej : dr H. Mrazek

KONSPEKT

do lekcji języka polskiego

TEMAT : Konkurs o tytuł „Mistrz Frazeologii”.

Cel główny :

Cele operacyjne :

Uczeń :

Metody nauczania

Środki i materiały dydaktyczne :

Faza lekcji

Tok lekcji

Uwagi

Czas

Czynności nauczyciela

Wprowadzenie

  • Nauczyciel na początku lekcji zajmuje się sprawami organizacyjnymi;

  • Prosi jednego z uczniów o przypomnienie poprzedniej lekcji - w momencie, gdy wspomina o związkach frazeologicznych nauczyciel kontynuuje ten wątek;

  • Informuje uczniów o różnym pochodzeniu związków frazeologicznych : biblijnym (który już poznali), mitologicznym, historycznym oraz potocznym;

  • Prosi uczniów o podanie po jednym przykładzie frazeologizmu do każdego rodzaju;

  • Takie wprowadzenie do lekcji ma przygotować uczniów do tematyki zajęć;

  • Jeżeli uczniowie nie mogą sobie poradzić z tym zadaniem, nauczyciel sam podaje pierwsze przykłady, aby mogły one posłużyć uczniom za wskazówkę, jakich związków powinni szukać; dodatkowo wyjaśnia etymologię tych związków, aby tym bardziej uczniowie mogli je zapamiętać;

10 min

Opracowanie materiału

  • Nauczyciel informuje uczniów o ich pracy na lekcji; zadanie uczniów polega na pracy
    w grupach (5 grup):

  1. Połącz podane związki frazeologiczne
    z ich odpowiednimi definicjami. Następnie wskaż, jakie jest pochodzenie każdego z nich - biblijne, mitologiczne, historyczne lub potoczne.

  2. Dokończ powiedzenia będące związkami frazeologicznymi.

  3. Uzupełnij podane niżej związki frazeologiczne wywodzące się z mitologii i kultury starożytnej. Wyjaśnij ich znaczenie.

  4. Wybierz pięć dowolnych związków frazeologicznych i zbuduj z nimi zdanie.

  • Zadania rozdawane są pojedynczo;
    gdy grupa zakończy zadanie, lider grupy podchodzi do nauczyciela, oddaje wykonaną pracę i dostaje kolejną; jeżeli w wykonanym zadaniu jest błąd, nauczyciel zwraca uczniowi pracę do poprawy; jeżeli uczniowie nadal mają problemy z ustaleniem błędu, nauczyciel wskazuje, co uczeń powinien poprawić; kiedy grupa zakończy wszystkie zadania i wykona je poprawnie - wygrywa; wówczas walka rozgrywa się o kolejne miejsca między pozostałym grupami, aby każda z nich miała szansę na ukończenie zadania; kiedy wszystkie grupy zakończą pracę, liderzy podchodzą do nauczyciela i przedstawiają efekty swojej pracy jednocześnie konfrontując je ze sobą;

  • Uczniowie mają możliwość korzystania ze Słownika frazeologicznego, jeżeli mają taką potrzebę;

30 min

Zakończenie

  • W zakończeniu lekcji nauczyciel nagradza uczniów za aktywną pracę na lekcji;

5 min

ZAŁĄCZNIKI

Załącznik I.

Połącz podane związki frazeologiczne z ich odpowiednimi definicjami.
Następnie wskaż, jakie jest pochodzenie każdego z nich - biblijne, mitologiczne, historyczne
lub potoczne.

  1. Hiobowe wieści

  2. Pięta Achillesa

  3. Puścić (coś komuś) płazem

  4. Stajnia Augiasza

  5. Żelazna kurtyna

  6. Wciskać kit

  7. Cierniowa korona

  8. Pi razy oko

  9. Niewierny Tomasz

  10. Zakazany owoc

  11. Czarna polewka

  12. Wstać lewą nogą

  13. Odkryć Amerykę

  14. Jabłko niezgody

  15. Zabierać się do czegoś jak pies do jeża

  16. Umywać ręce

  17. Wieża Babel

  18. Polegać na kimś jak na Zawiszy

  19. Syn marnotrawny

  20. Na jedno kopyto.

  1. miejsce szczególnie zaniedbane

  2. symbol męki i cierpienia

  3. dokonać odkrycia, dostrzec coś nowego, poczynić jakieś oryginalne spostrzeżenie; czasem używane w kontekście ironicznym

  4. przyczyna poważnej kłótni, niezgody

  5. jednakowo, zawsze tak samo

  6. człowiek, który zawinił lecz w porę opamiętał się i nawrócił

  7. nie przyjmować odpowiedzialności za kogoś, uniewinniać się

  8. rzecz niedozwolona i przez to pociągająca

  9. czernina, zupa z kaczej krwi - podawano ją kawalerowi starającemu się o rękę dziewczyny; oznaczała, że kawaler nie podoba się albo pannie albo jej rodzicom

  10. być w złym humorze, nastroju bez wyraźnego powodu

  11. zła, tragiczna wiadomość

  12. słaby punkt

  13. wmawiać coś komuś, przekazywać niewłaściwe, nieprawdopodobne lub bezsensowne informacje

  14. w przybliżeniu, mniej więcej

  15. niedowiarek, człowiek nieufny, sceptycznie nastawiony

  16. zrezygnowanie z wymierzenia komuś surowej kary za jakieś przewinienie, niewłaściwe zachowanie

R. oznacza izolującą barierę niezwykle

trudną do pokonania

S. zamęt, chaos, bałagan, zamieszanie

T. mieć zaufanie do kogoś, pewność

na otrzymanie pomocy i wsparcia

Załącznik II

Dokończ powiedzenia będące związkami frazeologicznymi i podaj ich znaczenie.

  1. Mieć muchy .................................

  2. Puścić kogoś z .............................

  3. Rzucać słowa na ..........................

  4. Diabeł tkwi w ..............................

  5. Stracić grunt pod .........................

  6. Uchylić rąbka ..............................

  7. Przychylić komuś ........................

  8. Mieć węża w ...............................

  9. Wisieć na ....................................

  10. Trzymać kogoś w .......................

  11. Wyłożyć karty na .......................

  12. Wpaść na ....................................

  13. Znać jak własną ..........................

  14. Znać się jak .................................

  15. Gadać jak ....................................

Załącznik III

Uzupełnij podane związki frazeologiczne i podaj ich znaczenie

  1. Męki ..........................................

  2. Rozciąć węzeł ...........................

  3. Koń ...........................................

  4. Róg ...........................................

  5. Pole ..........................................

  6. Syzyfowa ..................................

  7. Puszka .......................................

  8. Strzała .......................................

  9. Spartańskie ...............................

  10. Ikarowy ....................................

Poprawiłem w kilku miejscach - chcesz, to poszukaj co i gdzie
Myślę, że lekcja może być ciekawa. Powinnaś jednak przed rozpoczęciem wykonywania przez uczniów zadań bardzo wyraźnie ustalić zasady i podkreślić, że zadania muszą być wykonane bezbłędnie. Przemyśl, jak zrobić to podczas lekcji. Wydaje mi się, że są dwie możliwości:
- jeśli uczniowie przyniosą odpowiedzi z błędem, zaznaczasz gdzie on jest i odsyłasz
lidera do grupy, żeby poprawiono

- przyznajesz punkty karne za błędne odpowiedzi, a o zwycięstwie decyduje nie tylko czas wykonania, ale również ilość ewentualnych błędów (nie wiem, np. 10 sekund karnych za błąd?).

A może Ty będziesz miała jakiś pomysł ????

Jeśli nie podasz uczniom tych warunków, będą wykonywać zadania szybko i w sumie byle jak, żeby tylko wyprzedzić innych, a przecież nie o to chodzi.


