958


Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców

Data: 27.11.2008

Temat: Zabawy z kotkiem i myszką

Grupa: 5-latki

Cele operacyjne:

Metody:

Formy:

Środki dydaktyczne:

W papierowych talerzykach wycinamy trójkąt,

aby móc założyć je na uszy dzieciom. Tak jak na rysunku:

Przebieg zajęć

  1. Powitanie- Witamy się różnymi częściami ciała

Podczas trwania muzyki dzieci tańczą, gdy muzyka ucichnie witają się wymienionymi przez nauczyciela częściami ciała:

  1. Wprowadzenie w temat: ZAGADKI

Ma długi ogonek, oczy jak paciorki

Gdy zobaczy kota ucieka do norki

(myszka)

W nocnej ciszy łowi myszy.

(kot)

3. Słuchanie opowiadania pt „ Bajka o kocie i myszach

Dawno, dawno temu, tak dawno, że nawet ja dobrze tego nie pamiętam, kot i myszy żyły sobie w wielkiej zgodzie. A nawet, powiem ci w sekrecie, kot był zaprzyjaźniony z myszami, bo jak tu się nie lubić, jeśli się jest takim podobnym zwierzątkiem.

0x01 graphic

Kot ma miękkie futerko i myszy też, kot ma cztery łapy i myszy też mają po cztery łapy, kot ma długi ogon i myszy też mają długie ogony, kot ma wąsy i myszy też mają wąsiki. Czasem nawet kot zastanawiał się, czy nie jest przypadkiem myszą, która za bardzo urosła. Bawili się razem w chowanego i śpiewali podczas zabawy:

- Uciekaj myszko do dziury, by cię nie złapał kot bury.

0x01 graphic
A gdy byli zmęczeni chowaniem się, grali razem w koci-łapci. Różnili się tylko w jednej, ale bardzo ważnej sprawie. Myszy nie lubiły chodzić wcześnie spać, czasem przez całą noc bawiły się, chrobotały, drapały, piszczały.

A kot? Niestety, kot był śpiochem, lubił ułożyć się wygodnie w ciepłym miejscu i pomrukując kocie kołysanki - zasnąć smacznie. Ale jak tu spać przy myszach, które stale hałasują! Pewnego dnia kot był bardzo, bardzo zmęczony, bo przez całą noc musiał grać w koci-łapci i bawić się w chowanego. Postanowił więc zdrzemnąć się na chwilkę.

- Bardzo was proszę - powiedział do myszy - Bądźcie przez godzinkę cichutko, a ja sobie pośpię.

- Dobrz
e - odpowiedziały myszy.

Kot ułożył się wygodnie i ledwo zamknął oczy, kiedy przyszła do niego na paluszkach pierwsza myszka i zapiszczała mu cichutko do ucha:

- Wygodnie ci?

- Mhm - zamruczał kot.

Po chwili, też na paluszkach, przydreptała druga i spytała: - Może dać ci poduszeczkę?

- Nie - zamruczał kot - już zasypiam.

A wtedy cichutko przybiegła trzecia i spytała:

- A może opowiedzieć ci bajeczkę o kotku, który siedział na płotku?

- Mrauuu! - parsknął kot, który nie mógł zasnąć - Dajcie mi spokój!

Myszy na chwilę usiadły cichutko obok niego i nic nie mówiły. Ale nie wytrzymały długo i już po chwili najciszej, jak tylko mogły, zaczęły popiskiwać:

- Śpisz? Śpisz? Czy już śpisz?

Kot zerwał się na cztery łapy, wygiął grzbiet i jak nie wrzaśnie:

- Dosyć tego, nie wytrzymam!

I rzucił się na myszy, a one ze strachu pochowały się do swoich norek. Od tej właśnie pory wszystkie myszy na całym świecie boją się kotów i chowają się przed nimi w malutkich mysich norkach, a wszystkie koty polują na myszy, które nie pozwalają im spokojnie spać.

  1. Omówienie bajki:

  1. Zamiana w myszki - TANIEC Z TALERZAMI

N. rozdaje dzieciom papierowe talerzyki i podczas muzyki pokazuje ruchy, które uczniowie powtarzają.

Po zakończeniu utworu N. mówi, że dzieci właśnie zamieniły się w myszki i pokazuje jak założyć talerzyki na uszy. Rozdaje również ogonki (szarfy)

5. Zabawa ruchowa -„ Kot i mysz

„Mysia norka” ułożone z kółka do sersa, natomiast obręcz jest mieszkaniem

„kotka” (prowadząca). Na zapowiedź „kotek siedzi w domu - myszki na spacer”,

dzieci wyskakują z „norki”, biegają i skaczą obunóż w jej pobliżu. Na słowa:

„Kotek wychodzi na spacer” (w tym momencie prowadząca naśladuje miauczenie)

- „myszki” wskakują do „norki”.

  1. Zabawa ruchowa „Kotki idą na spacer”

Nauczycielka wyjaśnia, że kotki lubią nie tylko pić mleczko, ale i chodzić na spacery własnymi drogami oraz wspinać się na drzewa.

Przy dźwiękach w rytmie ćwierćnut - dzieci-„kotki” czworakują - „idą na spacer”, przy dźwiękach w rytmie ósemek - wspinają się na drzewa - dzieci skaczą, unosząc ręce w górę, przy tremolo - „kotki zasypiają” - dzieci kładą się na dywanie i zwijają się w kłębki jak kotki.

  1. Ćwiczenia oddechowe „Zbieramy okruszki sera”

Dzieci za pomocą słomki przenoszą kawałki papierowych karteczek na tackę.

  1. Wykonanie pracy zbiorowej „Myszka”

Dzieci otrzymują szare papiery, na których narysowana jest mysz, z pomocą rodziców „ubierają” myszkę w futerko.

  1. Zakończenie zajęć

Wszyscy stoją na obwodzie koła i tworzą piramidę ze swoich dłoni kładąc je na drugiej, gdy wszystkie dłonie są już ułożone z okrzykiem „cześć” unoszą je do góry.


